Kde schopnosti nestáčia, nastupujú známosti

Na tému ako byť úspešný na pracovnom pohovore existuje množstvo publikácii, organizujú sa na túto tému aj školenia. Pravdupovediac neexistuje jednoznačný recept ako uspieť. Najlepšou školou sú osobné skúsenosti, teda mať za sebou pár výberových konaní. Človek každým prijímacím pohovorom nadobúda nové skúsenosti, či už kladné alebo záporné. Určite to nikomu nepridá na sebavedomí, ak má za sebou množstvo neúspešných pokusov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.abcreklama.sk/news.php?sel=1&id=73&curp=275)

Ako sa obliecť na pracovný pohovor? Obliecť sa treba podľa toho, o akú pozíciu sa človek uchádza. Ak ide o pracovnú pozíciu pri výrobnom páse, robotnícka profesia. Tam sa páni nemusia obliecť do oblekov a dámy do kostýmov. Povolené sú u pánov aj dám rifle, pani slušný pulóver, tričko alebo košeľa. Dámy blúzka, sveter, tričko. Ak ide o pozíciu do banky, úradu tam už sa žiada formálnejšie oblečenie. Páni obleky, dámy kostýmy. Nie sú tu nutné ísť na výberka ako na pohreb v čiernych kostýmoch u dám. Koľko má človek povedať a kedy má mlčať? Nuž ťažko to povedať. K úspešnosti napomáha suverénne a príjemné vystupovanie. Obsah pohovoru už závisí od danej profesie. Určite nie je povolené, aby sa zamestnávateľ pýtal na náboženské, či politické presvedčenie alebo u dám, aby mali muži nevhodné reči. Toto nakoniec zakazujú aj právne predpisy. Nanešťastie nie všetko funguje v našom štáte akoby malo. Inak prebiehajú pracovné pohovory v rakúskej Bratislave, inak v rumunskom Slovensku. V našom štáte prevažuje dopyt po práci nad ponukou. Podľa toho si zamestnávatelia aj nasadia svoje požiadavky vysoko, majú veľké nároky od uchádzačov. Často krát až neprimerané. V rumunskom Slovensku sa uprednostňuje vysokoškolské vzdelanie aj na pozíciu, kde by stačilo aj stredoškolské s maturitou. Ku tomu často krát pridávajú aj požiadavky na niekoľkoročnú prax, čo de facto diskriminuje absolventov stredných a vysokých škôl. Výberové konania častokrát porušujú aj anti diskriminačný zákon aj zákonník práce. V praxi sa stáva, že platí pravidlo skapal pes. Znamená to, že neúspešným uchádzačom sa zamestnávatelia ani neunúvajú oznámiť, že neuspeli. Ešte závažnejšie porušovanie zákona, čo môže hraničiť aj s porušením trestného zákona sa dopúšťajú orgány štátnej správy a samosprávy. Naoko, aby ich neúspešní uchádzači nemohli žalovať na súdoch alebo iných orgánoch vyhlásia verejné výberové konanie. Je verejným tajomstvom, že takéto výberka v orgánoch verejnej správy sú iba naoko. Miesto je už dopredu obsadené. V niektorých štátnych orgánoch si štátni manažéri urobili súkromné s.r.o. Napríklad keď predseda nejakého súdu príjme niekoľkých svojich príbuzných na pozíciu justičných čakateľov. Alebo keď otec dá svojmu synovi svoj úrad štátneho manažéra. Alebo keď na vysokej škole na pozíciu doktoranda formou denného štúdia príjmu tlačenku, miesto nadanej žiačky s červeným diplomom, ktorá okrem červeného diplomu súčasne vyštudovala dve vysoké školy. Mať čím najviac vedomosti ako uspieť na výberkach je veľmi dobré. Nikdy to nie je na škodu. Ale v častiach rumunského Slovenska je aj toto častokrát nedostatočné. Istejšie je mať známosti. Protekciu nemá nikto rád, ale každému vyhovuje.

Gabriela Závacká

Gabriela Závacká

Bloger 
  • Počet článkov:  196
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ambíciu sa stáť spisovateľkou. Dúfam, že sa moje články budú zlepšovať, je na nich čo zlepšovať: gramatika, štylistika. Nikto učený z neba nespadol. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNeférový štátSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu