Figeľ podstúpil asi dve, tri operácie, tak začalo to vyzerať, že sa z toho dostane. Potom ako rekonvalescent pokračoval v liečení v kúpeľoch, ale neviem v ktorých. S takou vervou akou pracuje dnes ako minister, sa pustil aj vtedy do práce, bez ohľadu na to, že je chorý. Figeľ má v sebe hlboko zakorenený pocit zodpovednosti a svoju prácu vníma ako službu ľuďom. Zo zranenia sa nakoniec dostál. Odvtedy futbal už nehrá. Venuje sa menej rizikovým športom - plávanie, turistika, šachy. Tí, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou vedia pochopiť, aké sú to trampoty - bolesti hlavy, obmedzený pohyb krkom, časami triaška. To sú následky pre Figeľa po jeho zranení.
Keď bol Figeľ po operácii, tak ho moja známa so svojimi kolegami stretla v meste. Jeden z jej kolegov sa ku nemu ozval. Figeľ podal mu ruku a pustil sa do debaty. Jej známych si Figeľ získal svojou skromnosťou a priateľskosťou. Známa mu videla takú dlhú úzku jazvu na ľavej strane šije. Bola to čerstvá jazva po operácii.
Ako hovorí ľudové porekadlo, Figeľ je chlap do voza i do koča. Prirodzene sa správa pred hlavami mocných štátov /korunované hlavy, prezidenti USA/, rodinou aj obyčajnými ľuďmi. Slovenská verejnosť ho vníma ako elegantného politika, ktorý má vždy na sebe oblek. S veľkou obľubou nosí čierne rifle. A najčastejšie trička v nohaviciach.

Jeho politický vzor je otec Európy - Róbert Schuman. Veľmi si ctí osobnosť bl. pápeža Jána Pavla II., na ktorého počesť usporiaduva koncert Santo Supito pred Vianocami. Ale nie som si istá, či sú to iba Košice. Figeľ túžil ísť veľmi na blahorečenie Jána Pavla II. do Ríma. Prezident Gašparovič, ktorý bol na čele vládnej delegácie neprechováva veľmi vrelé city voči Figeľovi, nepohol ani prstom pre neho. Hrušovského ponuku odmietol. Figeľ vedel, že aj pre Hrušovského to veľa znamená. Dzurinda vedel, ako Figeľ potom túži, tak šľachetne mu ponúkol nech ide miesto neho.
Na záver odbočím od témy. Je pravda, že Dzurinda sa neteší takej veľkej obľúbenosti ako Radičová, ale vie v správny čas urobiť správny čin. Napr. ako to bolo, keď bola proti ním vytiahnutá ohováračská kampaň pred voľbami 2010. Dzurinda vtedy sa vzdal pozície volebného lídra strany. Figeľovi umožnil cestovať do Ríma na proces blahorečenia jeho priateľa Jána Pavla II. Ako KDH, tak aj SDKÚ - DS majú spoločné, že strana nepatrí predsedovi.