Globálne otepľovanie nie je všetkému na vine

Táto veta platí predovšetkým na Slovensku. Za posledné desaťročie a viac, sa počty extrémnych výkyvov počasia dosť zvýšili. Niekde padá mohutný dážď, nastáva storočná voda, na Balkáne až tisícročná voda. Inde mesiace neprší a dochádza ku nedostatku pitnej vody, ktorá je základným prvkom života. Tajfúny sú častejšie, napr. v USA je ich ročne okolo 130.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Na Slovensku sme zatiaľ také extrémne výkyvy počasia nemali. Boli povodne, víchrice zničili chránené stromy, aj sucho, keď neprší. Dokonca padli aj 40 stupňové teploty, ale nie ešte tak dlhodobo ako na Balkáne. Na prírodných katastrofách na Slovensku nie je na vine globálne otepľovanie, ale ľudská nenažranosť, hlúposť, ľahostajnosť, lenivosť.

Uvediem pár príkladov: Okolie potokov, riek sú plné odpadkov, voda tak nemôže tiecť, stačí, aby prišla intenzívna búrka, a na svete je tu tragédia vytopeného domu, záhrady, niekedy aj vyhasnutý ľudský život. Pred pár desiatkami rokov brehy potokov, riek pokrývali stromy, ktoré boli schopné absorbovať veľké množstvo vody do zeme. Teda často sa zabránilo povodniam. Miesto toho hlupáci a chamtivci dávajú rúbať stromy. A nielen tie pri riekach, ale aj vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Niekoľkým vyvoleným tečú peniažky na bankové účty za znehodnotenú drevinu, ktorá sa stane biomasou alebo putuje na poľský trh, kde z neho urobia aj častokrát nekvalitný nábytok. Ja si takto nepredstavujem využívať kvalitné drevo na takéto účely. Stromy predsa sú na to, v časoch, keď sú také víchrice, aby chránili ostatné stromy pred vyvalením. Teraz je v móde zakladanie lyžiarskych vlekov. Proste sa vyrúbu zdravé stromy, urobí sa holý pás, čo je veľmi priaznivé zázemie pre vylamovanie ďalších stromov. Veľkou módou sa za posledné roky stali tzv. houseboty, ktoré si stávajú boháči. Vyrúbu desiatky stromov pri rieke, a keď príde povodeň, nešťastie je na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemecko, Rakúsko, Francúzsko vari vyrubujú svoje stromy a drevo vyvážajú do zahraničia, aby ho následne kúpili drahšie späť? Alebo sú rozumní, a svoje lesné bohatstvo si vážia? Ďalšou sprostosťou je púšťanie ťažkých áut s veľkými kolesami do lesa, alebo ťažkých motoriek. V lese urobia veľkú ryhu a v čase prudkých dažďov sa voda valí ako zhubný vodopád dole do doliny, aby sa vliala do potokov, riek a následok je povodeň. Nie vždy je na príčine globálne otepľovanie. Ale ľudská sprostosť, lakomosť. Ak nás neosvieti, tak z našej malej krajiny sa stane step.

 

Gabriela Závacká

Gabriela Závacká

Bloger 
  • Počet článkov:  196
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ambíciu sa stáť spisovateľkou. Dúfam, že sa moje články budú zlepšovať, je na nich čo zlepšovať: gramatika, štylistika. Nikto učený z neba nespadol. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNeférový štátSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu