Demokracia versus sloboda.

Okrem problému vnímania vzťahu demokracie a republiky je veľkou deformitou aj vnímanie vzťahu demokracie a slobody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Podstatná časť verejnosti sa problematikou týchto vzťahov nezaoberá vôbec. Zvyšná časť diskutuje vo viac menej uzavretých diskusných fórach a navonok sa dostávajú hotové, skratkovité a schématické myšlienky. Výsledkom je používanie pojmov, ktorých vnímanie je veľmi rozdielne a častokrát úplne nepochopené. Najhoršie na celej veci je ale to, že takto chaoticky používajú tieto pojmy politici, politológovia a rôzni komentátori, ktorí by mali tieto pojmy ovládať jednoznačne a v takom duchu aj ovplyvňovať verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Po páde železnej opony sa zo všetkých strán ozývalo spojenie sloboda a demokracia. Už v tom bol zárodok dnešných aj budúcich problémov. Tvrdenie, že sme získali slobodu a demokraciu je nepresné. V skutočnosti sme získali len "práva slobôd a demokracie". V prípade nerozumného nakladania s týmito právami sa dá dosiahnuť len málo slobôd a ešte menej demokracie. A to je presne to , čo sa nám podarilo dosiahnuť - málo slobôd a málo demokracie. Máme veľa byrokracie, partokracie a oligokracie. A aby to bolo ešte horšie, nemáme dostatok vzorov, lebo takýto stav dosiahla prakticky celá západná civilizácia. A aby to bolo úplne najhoršie, absolútna väčšina spoločenských elít v tomto chaose uviazla tiež a cestu von nevidí.

SkryťVypnúť reklamu

 Ak nejaký politológ verejne hovorí o tom, že presadzovanie názorov menšiny i jednotlivcov je demokracia, tak pácha nesmierne škody. Zvyšuje tým chaos v spoločenskom vedomí a tým znižuje možnosti pre prijímanie racionálnych spoločenských rozhodnutí, ktoré by slobodu i demokraciu posilňovali. Možnosť uplatnenia menšinových a individuálnych názorov nemôže byť totižto nič iného ako sloboda. Demokraciu, v ktorej je široké uplatňovanie týchto názorov, môžeme v plnom zmysle slova nazvať liberálnou demokraciou. Demokracia, kde sú tieto názory opakovane podriaďované väčšinovým názorom, je zrejme málo liberálna, ale je to v každom prípade demokracia. 

SkryťVypnúť reklamu

 Demokracia, či už ako systém verejnej správy, alebo kvalita verejnej správy, je často protichodná slobode. V žiadnom prípade nemôžu byť totožné. Ich spájanie do jedného významového celku je obrovskou prekážkou pre pestovanie oboch. Neznalosť u veľkej časti verejnosti, podporovaná povrchnými aj úplne chybnými vyjadreniami verejne vystupujúcich osôb, nepodporuje individuálne občianske sebavedomie, ale neistotu a z nej vyplývajúce uprednostnenie autoritatívneho centralizmu, alebo snahu o víťazstvo vlastného skupinového názoru a jeho diktát.

 Republikánske systémy vyspelého sveta sú do veľkej miery partokratické, oligokratické, byrokratické a médiokratické. Trpia deficitom reálnej demokracie. Presvedčenie o vysokej miere liberalizmu je tiež značne skreslené, pretože popri rozsiahlych občianskych a osobných slobodách, trpia deficitom ekonomických slobôd. Pomer medzi reálnou demokraciou a jednotlivými slobodami je východiskom pre dlhodobú spokojnosť občanov. Samotné ekonomické slobody sú predpokladom pre dlhodobú prosperitu. No a pomer reálnej demokracie a slobôd na jednej strane a partokracie a oligokracie na druhej strane je východiskom aj pre mieru dlhodobej spokojnosti, aj pre mieru dlhodobej prosperity.

Ján Zavacký

Ján Zavacký

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ. SZČO. Vyštudoval som ekonomiku a riadenie. Venujem sa monetárnej ekonómii a monetárnym vzťahom z pohľadu sociálnej antropológie a darwinizmu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu