Stručná história budúcej skazy. (4)

Budúcnosť nemôžeme predpovedať. Ak ale máme odpovedať na otázku, či zajtra vyjde slnko, tak sme si istí, že odpoveď vieme. Ak máme odpovedať na otázku, či vyhráme športový zápas, tak istotu nemáme. Niečo vieme teda predpovedať s vysokou pravdepodobnosťou. Ako je to so svetovým hospodárstvom ako celkom? Svetový finančný systém je v procese postupného kolapsu. To uznáva len nepatrná časť ľudí. Časť z nich si myslí, že keby sa prijali opatrenia podľa ich predstáv, všetko by sa na dobré obracalo. Takže ešte nepatrnejšia časť z tej nepatrnej časti vie, že tento kolaps je nevyhnutný. Bez možnosti zvratu. Jediný nástroj, ktorý ako civilizácia máme na ovplyvnenie tohoto procesu je politika. A tá v každej svojej podobe pracuje v súlade s procesom kolapsu. Zmeniť to, by znamenalo zmeniť človeka. Prudký prepad môže nastať kedykoľvek. Postupom času jeho pravdepodobnosť narastá. Dovtedy bude pokračovať hospodárske spomaľovanie, stagnácia a úpadok. Čo sa teda musí stať ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Japonská ekonomika sa vzpiera zreteľným prejavom inflačného finančného systému už viac ako dve dekády. Zdanlivá remíza vzbudzuje nádeje na obnovu zdravého hospodárskeho rastu. Sú to ale nereálne nádeje. Tak ako v iných centrách svetového finančného systému, aj tu je možná len jediná cesta a to je neustále odvracanie úpadku, až kým sa nevyčerpá účinosť zachraňovania. Potom prudká fáza kolapsu samovoľne prebehne a pokusy zastaviť ho, alebo zmierniť nemôžu mať úspech.

Odvracanie kolapsu sa deje opäť jediným možným spôsobom, ktorý súčasná ekonomická ideológia a technológia má a to je expanzia pseudo-peňazí. Jej úspech v Japonsku závisí na stále aktuálnej možnosti exportovať vyrobený tovar. To sa deje a bude diať aj za cenu zápornej obchodnej bilancie. Krach je väčším nebezpečenstvom ako čokoľvek iné. Napríklad ako omnoho rozsiahlejší krach, alebo hyperinflácia v budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento proces musí teda nevyhnutne pokračovať ďalej. Neexistuje ekonomická ani morálna sila na jeho zastavenie. Ekonomickou silou, resp. prostriedkom je zdravý kapitál. Toho nielenže nieto, ale má zápornú hodnotu v podobe mimoriadneho dlhu. Vládneho dlhu vo výške viac ako 2,5 násobku ročného HDP a celkového vo výške 5-6 násobku. Morálnou silou je celospoločenská ochota vzdať sa životného štandardu a začať takmer od nuly. Takáto sila takisto neexistuje. Strach z úpadku je silnejší. Nápravu takejto situácie môžu vykonať len objektívne sily, nezávislé od vedomého počínania. A ony to aj vykonajú - formou krachu.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť získať reálny kapitál, ktorý by začal tvoriť nové ekonomické hodnoty a pritom splácal obrovský dlh je nulová. Možnosť, že by tento kapitál mohol konkurovať v inflačnom finančnom systéme bez vlastného znehodnocovania je tiež nulová. Teda aj možnosť, že by sa japonský finančný systém prestal posúvať k priepasti je nulová. Raz to prísť musí.

Zdroj principiálneho poznania :

http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html

Ján Zavacký

Ján Zavacký

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ. SZČO. Vyštudoval som ekonomiku a riadenie. Venujem sa monetárnej ekonómii a monetárnym vzťahom z pohľadu sociálnej antropológie a darwinizmu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu