Ako je to vlastne ? Je bohatstvo, peniaze a majetok to isté ?

Toto sú najčastejšie skloňované slová, keď sa rozpráva o úspechu, šťastí a sebarealizácii. Väčšina ľudí si ich pletie, zamieňa a nepozná ich presný význam. Neokybernetika nám umožňuje systémové nazeranie na tvorbu akejkoľvek skutočnosti, teda aj na tvorbu týchto fenoménov. Ak ich chceme pochopiť, musíme zistiť ako sa tvoria a potom ich správne zoradiť podľa základných princípov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

1.Riadenie = bohatstvo = mentálna rovina

2.Vedenie = peniaze = energetická rovina

3. Realizácia = majetok = fyzická rovina

Na bohatsvo sa pozeráme ako na duševné bohatstvo, ktoré pozostáva z myšlienok, nápadov. Dosahuje sa prostredníctvom mysle a podieľa sa na tvorbe hodnôt. Samotné myšlienky sú energia, ktorá môže meniť svoju formu. O duševné bohatstvo nás nemôže nikto pripraviť. Vy si dokážete „vymyslieť“ čokoľvek. V tom je najväčšia sila ľudstva. Každý národ je taký bohatý, aké poznanie dosiahli jeho občania.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na peniaze sa pozeráme ako ekvivalent hodnoty vytvorenej mysľou. Peniaze slúžia iba na vyčíslenie veľkosti vytvorenej hodnoty. Sú jej derivát. Hodnota je chápaná ako myšlienkový tok. Z toho pochádza aj odvodený výraz tok peňazí - cash flow. Koľko sa vytvorí na svete hodnôt, presne toľko sa nachádza peňazí na finančnom trhu. Peniaze sú energia a prostriedok potrebný na realizáciu myšlienky – hodnoty a jej zhmotnenie. O peniaze môžete ľahko prísť, ak ich nedokážete použiť na tvorbu novej hodnoty alebo zmeniť na majetok. Peniaze sú silový prvok. Ľudia ich naháňajú, lebo im dávajú pocit moci. Každý túži po moci.

Skryť Vypnúť reklamu

Na majetok sa pozeráme ako na zhmotnenie nápadu, jeho realizáciu do praktického života. Až v majetku sa naplno prejaví myšlienka a jej silové pôsobenie. Majetok sa vyčísľuje tiež v peniazoch, ktoré boli potrebné na to, aby sa zmenila hodnota na hmotný majetok. O majetok môžete prísť, lebo je hmotný, viditeľný a dostupný. Najväčšie nešťastie ľudí je v tom, že sa honia za majetkom. Z toho sú vojny, násilie a chudoba. Majetok si vyžaduje zodpovednosť a starostlivosť.

Skutočne slobodný človek je ten, ktorý slobodne myslí, tvorí nové myšlienky a napokon ich realizuje do praxe. Dáva mu to pocit vnútorného naplnenia a zmysluplnosti. Je to pre človeka úplne prirodzené. Takto sa správajú najčastejšie podnikatelia. Rozmýšľajú a vytvárajú nové hodnoty, ktoré ostatným ľuďom spríjemňujú život. Za takéto hodnoty sú ľudia ochotní platiť peniazmi. Je to prirodzené. Hodnoty sa na finančnom trhu zamenia za peniaze. Tí, ktorí vytvárajú hodnoty pre veľa ľudí bohatnú, získavajú množstvo peňazí a to im dodáva silu. Vytvorili systém, ktorý funguje a peniaze k nim prúdia, aj keď už nepracujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Zamestnanci sa podieľajú na tvorbe hodnôt a pracujú za peniaze pre podnikateľa. Ten im nevyplatí celkovo vytvorenú hodnotu, ale len jej pomernú časť. Ostatok si ponecháva a časť odovzdá štátu. Za zarobené peniaze si potom zamestnanci kupujú výrobky a služby na svoju regeneráciu. Niekedy si požičajú peniaze na kúpu bytu alebo auta. Požičali si cudziu energiu a vymenili ju za majetok. Ak majú stálu prácu, tak po tridsiatich rokoch je byt v ich vlastníctve. Horšie je, keď stratia prácu a tým aj schopnosť tvoriť hodnoty a zarábať. Vtedy im banka byt zoberie. Zrazu sa ocitajú bez potrebnej energie. Niektorí manažéri sa chcú podieľať na moci bohatých. Prenajímajú sa za vysoké platy. Na určitý čas si prepožičiavajú moc. Potom často manipulujú s ostatnými zamestnancami a zneužívajú túto dočasnú výhodu. Neuvedomujú si, že stále pracujú na cudzom cieli. Napodobňujú bohatých, ich životný štýl a spôsoby. Keď stratia prácu, často sú bezradní. Bez cudzej sily sú bezmocní. Správajú sa ako deti, aj keď predtým boli významní manažéri v nadnárodnej spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Stáva sa to preto, lebo sa zriekli vytvárať vlastné hodnoty. Radšej sa podieľali na tvorbe hodnôt pre zamestnávateľa, lebo sa im to videlo pohodlnejšie. Pracovali na cudzom cieli a vytvárali hodnoty, ktoré posilňovali majiteľa. Kto má peniaze, má moc. Môže realizovať akúkoľvek myšlienku a vytvoriť tak novú hodnotu. Kto nemá peniaze, je bezmocný a má problém uživiť sám seba.

Mnohí bohatí ľudia to veľmi dobre vedia. Niektorí zneužívajú silu peňazí na ešte väčší rast svojho bohatstva, majetku a vplyvu. Tým dosahujú ešte väčšiu moc. Vo svete rastie čoraz väčší rozdiel medzi bohatými a chudobnými. 20% ľudí vlastní až 80% všetkého majetku a 80% ostatných ľudí vlastní 20% majetku.

Dnes je moderná doba, keď sa ľudia majú relatívne dobre. Ale za akú cenu. Stávajú sa otrokmi cudzích peňazí, ktoré im umožňujú na úver žiť ilúziu dostatku a blahobytu. Prepožičiavajú si cudziu silu, ale pre mnohých je to len zdroj nešťastia. Banky radi požičiavajú ľuďom peniaze. Títo si nakúpia za ne veci a potom sú neustále pod tlakom a v strese, že prídu o prácu. Nikto nemá dnes istotu stáleho príjmu. Bankári veľmi dobre vedia, že zamestnanci z kolotoča dlhov nemôžu vystúpiť. Ináč by prišli o všetko, čo majú. Zamestnanci sú si zasa vedomí, že bez zamestnávateľa sa neuživia a nebudú môcť splácať dlhy. Dostávajú sa do začarovaného kruhu, z ktorého niet východiska.

V súčasnosti dochádza k novodobému ekonomickému otroctvu, ktoré má naoko humánnejšiu podobu. Peniaze v rukách niekoľko mocných a bankárov sa stali pánmi nad životmi väčšiny obyvateľstva. Podnikatelia si požičiavajú peniaze, aby mohli vyrábať hodnoty a predávať ich ostatným ľuďom so ziskom. Preto stále bohatnú. Spotrebitelia si požičiavajú peniaze, aby mohli nakupovať. Toto polarizuje spoločnosť na bohatých a chudobných. Stáva sa to len preto, lebo ľudia prestali snívať a rozmýšľať. Tým sa zriekli vlastných myšlienok a prirodzenej schopnosti tvorby hodnôt. V súčasnosti je vzdelanosť na vysokej úrovni. Vedomosti sami o sebe majú veľmi obmedzenú hodnotu, keď sa nepoužijú v praxi. Najdôležitejšia je ich praktická aplikácia, ktorá je zárukou tvorby skutočnej hodnoty. Dar mysle sme dostali do vienka všetci. Je len na nás, či sa rozhodneme ho využívať na jeho pôvodný účel. Len to nám môže zabezpečiť skutočnú slobodu, sebarealizáciu a spokojnosť v živote.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu