"Kto má peniaze, má moc." A čo ten, čo má vedomosti ?

História vypovedá o tom, že národy, ktoré sa zaujímali o finančnú gramotnosť vždy prosperovali. Prispeli k rozvoju ľudstva a obohatili ho o nové formy obchodu. Naopak, tam kde sa zanedbávalo vzdelávanie o financiách, vládla chudoba, barbarstvo a stagnácia. Ani po tisíckach rokov sa postoj ľudí k financiám veľmi nezmenil. Stále je to tabuizovaná oblasť, o ktorej sa vraj nepatrí v spoločnosti rozprávať pred druhými. V dejinách ľudstva bolo kvôli peniazom preliate množstvo krvi. Nadobudnutie bohatstva bolo spravidla vykonávané na úkor druhých. Stále sú peniaze a spôsob ich nadobudnutia v našom podvedomí ponímané ako niečo nečisté. Rozmýšľal som o tom prečo je to tak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Financie sa stali výborným ekonomickým nástrojom na ovládanie a manipuláciu ľudí. Kto má peniaze má moc. Vládnuca trieda nikdy nemala záujem na tom, aby ľudia rozumeli finančnej gramotnosti. Tieto vedomosti si nechávali pre seba a odovzdávali z pokolenia na pokolenie. Dnes sa situácia zmenila. Ľudia majú voľný prístup k vzdelaniu, ale finančná gramotnosť sa na školách neučí. Po revolúcii 1989 sa u nás postupne sprivatizovali všetky banky a poisťovne. Finančné inštitúcie si začali školiť svojich predajcov. Vznikli nové termíny ako finančné poradenstvo, finančný plán, finančný trh, finančná analýza, finančný poradca, sprostredkovateľ a maklér. Do tejto novej oblasti podnikania sa zapojilo veľa ľudí. Rozdeľovali sa tu vysoké provízie a to prilákalo aj mnoho podnikavcov a podvodníkov. Vyškolení finanční poradcovia začali radiť ostatným, ako a kde si majú sporiť. Bežní občania vo svojej naivite uverili pekným rečiam o atraktívnych investíciách, poistkách a sporení. Mnohí z nich prišli o časť úspor. Sklamali sa aj pri poisteniach, lebo si nedokázali overiť správnosť tvrdení poradcov. Každý z poradcov chce zarobiť a tak rušia staré zmluvy a navrhujú nové, ktoré sú najlepšie. Dokonca migrujú z poisťovne do poisťovne a prepoisťujú svoj poistný kmeň, aby získali ďalšie provízie za tých istých ľudí. Všetko sa to deje na úkor klientov. To sa v rôznych obmenách uskutočňuje aj teraz. Sám som pracoval vo finančnom poradenstve vyše 10 rokov. Počas mojej praxe som si uvedomil, že radiť ľuďom vo financiách nemá význam, dokiaľ nebudú mať aspoň základy finančnej gramotnosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Prečo sa vzdelávať vo finančnej gramotnosti? To je jasné! Veď predsa najlepším poradcom pre vás môžete byť len vy sám, lebo najlepšie poznáte svoju situáciu. Ak máte potrebné informácie, dokážete optimálne reagovať na všetky zmeny. Nemusíte vedieť všetko, stačí keď viete, kde máte hľadať potrebné informácie a s kým máte možnosť to skonzultovať.

Internet priniesol ďaľšiu vymoženosť. Online video kurzy, tzv. e-learning. Na to, aby sa mohlo overiť skutočné zvládnutie nadobudnutých poznatkov existujú maklérske spoločnosti, ktoré vám môžu poslúžiť ako školská dielňa. Taktiež možete využívať aj online testovanie. Nič však nenahradí prax. Ak to naozaj myslíte vážne, odporúčam vám ísť do praxe a ktovie, možno sa vám to zapáči a viete navýšiť svoj terajší príjem. Tým pádom dostane svojho osobného trénera, ktorý vám dáva okamžitú spätnú väzbu. Tento uzavretý vzdelávací systém podstatne urýchľuje proces učenia a jeho efektivitu. Učiť sa môžete prakticky stále, keď máte voľný čas alebo popri mimoškolských alebo mimopracovných aktivitách, záľubách, cestovaní, športe a odpočinku. Do maklérskej spoločnosti si chodíte len overiť zvládnutie získaných poznatkov. Na to vám slúžia tréningy, praktické ukážky s trénerom a osobné konzultácie so skúsenými maklérmi. Okamžitá spätná väzba zabraňuje tomu, aby ste nerobili chyby alebo nešli nesprávnym smerom vďaka nepochopeniu predmetu. To vás posúva neustále dopredu bez toho, aby ste sa zbytočne zastavovali a strácali čas opakovaním chýb. Prax pod dozorom skúseného trénera vám umožní získať aj prípadný prvý zárobok. V krátkom čase môžete nadobudnúť osobné skúsenosti z predaja a to vám zvýši potrebné sebavedomie.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu