Keď sa pozrieme do minulosti, tak si to riešil každý po svojom. Po narodení bolo vždy hlavnou stravou materské mlieko, ktoré obsahuje všetky výživné látky a je zadarmo. Po odkojení sa ľudia riadili pri stravovaní tým, čo im poskytovala príroda v surovom stave (plody, bobule, bylinky, orechy a semená). Myslím, že vtedy sme boli zdravší ako teraz. Odkedy človek objavil a skrotil oheň, začali sme jesť aj to, čo dovtedy nebolo možné: mäso, ryby a obilniny. Tie sa dajú jesť len keď ich tepelne upravime, ináč rýchlo podliehajú skaze. Podľa mňa odvtedy začal mať človek prvé zdravotné problémy. V minulosti bol často nedostatok potravín, čo záviselo od počasia a podnebia. To, čo máme jesť nás učili rodičia a oni to prevzali od svojich rodičov. Tak sa to prenášalo z generácie na generáciu až vznikla pestrá paleta najrozličnejších jedál. Postupne vznikala tradičná domáca strava, ktorá sa moc nemenila. Jej zloženie bolo ovplyvnené geografickou polohou, prírodným prostredím, náboženstvom a kultúrou ľudí.
Situácia v stravovaní sa zásadne zmenila až nástupom priemyselnej revolúcie a chémie. Tá umožnila rastlinnú veľkovýrobu a veľkochov zvierat, čo znížilo kvalitu základných surovín. Priemyselne spracované potraviny postupne vytlačili z trhu organické potraviny. Potraviny vyrábané vo veľkom obsahujú antibiotiká, hormóny, pesticídy, stabilizátory, konzervanty, cukor, soli a chémiu, ktoré zabezpečujú ich trvanlivosť. Podľa mňa nám spôsobujú nárast všetkých známych civilizačných chorôb ako obezita, cukrovka , infarkty a rakovina.
Biznis s potravinami celkom ovládli nadnárodné korporácie. Ich cieľom je dosahovať čo najväčšie zisky a to často aj na úkor zdravia ľudí. Nové technológie umožnili vyrábať nové a lacnejšie druhy surovín, pochutín, polotovarov a hotových jedál, ktorých zloženie, kvalitu a účinky vôbec nepoznáme. Novinky na trhu sme nepoznali a preto nás práve výrobcovia potravín začali o nich vzdelávať. Vysvetľovali nové metódy varenia a prípravy jedál. Vždy nám povedia len to, čo im vyhovuje a čo je povolené v takzvaných potravinových normách. Samozrejme, že zdôrazňujú dlhú dobu trvanlivosti, množstvo minerálov a vitamínov, vysokú nutričnú a kalorickú hodnotu jednotlivých produktov. Postupneich zakomponovali aj do zdravej výživy. To, čo skutočne obsahujú je pre nás neznáme a nemáme sa to odkiaľ dozvedieť. Už aj v nemocniciach, školských a závodných jedálňach a reštauráciách sa bežne používajú priemyselne spracované suroviny, rôzne polotovary a pochutiny.
Pomocou reklamy a výživových poradcov nás učia, čo je pre naše zdravie najlepšie. Málokto si uvedomí, že takzvaní výživoví poradcovia a obchodní zástupcovia sú lendíleri, ktorí sú platení výrobcami. Čo myslíte, že bude propagovať výrobca mliečnych alebo mäsových výrobkov, či sladkostí alebo chipsov? Nadnárodné monopoly kontrolujú okolo 90 % všetkých potravín vo svete a tak nás majú pevne v hrsti.
Takže ešte raz, kto by sa teda mal starať o zdravú výživu obyvateľstva? Štát, školstvo, zdravotníctvo ? A prečo by to robili? Zdravie a výživa ľudí sa stali predmetom ekonomického záujmu najväčších hráčov s potravinami a liekmi na trhu. Oni majú z toho najväčší biznis, tak prečo by šli sami proti sebe? Voľný priestor vzdelávania ľudí si radi prisvojili výrobcovia potravín. Vytvárajú špeciálne ústavy a laboratóriá, ktoré dozerajú na kvalitu, normy a zloženie potravín. Sponzorujú aj štátom dotované výskumné ústavy a takzvaných výživových odborníkov. To, čo povedia výrobcovia, je pre nás pravdou. Z toho vyplýva, že neexistuje inštitúcia, ktorá by skutočne hájila naše záujmy za zdravé potraviny. Logicky z toho vyplýva, že by sme sa mali postarať o vzdelávanie zo zdravej výživy sami.
Preto je na trhu príliš veľa informácií o takzvanej zdravej výžive a aj to často rozporuplných. Sústavne sa objavujú nové druhy potravín, pochutiny, polotovary, potravinové doplnky a všelijaké moderné diéty. Ľudia už majú v tom zmätok a presne to chceli výrobcovia a obchodníci dosiahnuť. Potom už stačí spustiť cielenú reklamu na svoje produkty. Masívna propagácia potravinových výrobkov a doplnkov stravy celkom zmenili náš životný štýl. Výsledkom je, že ľudia prestali variť doma z organických potravín. Menia svoje tradičné stravovacie návyky v prospech polotovarov, hotových jedál alebo produktov rýchleho občerstvenia. Táto zmena má vplyv na vznik civilizačných chorôb.
Z toho vyplýva, že by sme sa mali vrátiť k organickým potravinám a zaradiť do jedálnička čo najviac surového ovocia, zeleniny a bylín zo záhradiek alebo od malých farmárov. Mäso, vajcia a syry by mali byť v obmedzenom množstve a aj to len z voľného chovu. Dajte prednosť malým poctivým výrobcom a farmárom, ktorí dodávajú kvalitné biopotraviny. Dostanete tak pod kontrolu to, čo budete jesť. Uvedomte si, že zdravie máme len jedno a preto prevezmite zaň zodpovednosť na seba. Ak to necháte na druhých, budete mať zdravotné problémy. Začnite sa vzdelávať v oblasti zdravej výživy a naučte to aj svoje deti. Na trhu je dostatok kvalitnej literatúry. Deti sú v podstate bezbranné proti tlaku výrobcov a masívnej reklame biznisu s potravinami. Uvedomte si fakt, že veď ide o zdravie a životy vás a vašich detí.
Zapamätajte si, že kde je dopyt, tam je aj ponuka. Takže v skutočnosti Vy rozhodujete o tom, čo budú výrobcovia vyrábať a predávať. Zatiaľ to platí naopak.