Aký je v skutočnosti náš svet myšlienok ?

Všetko, čo sa v našom živote udeje, musí najskôr prejsť našou mysľou. Väčšine z nás v hlave neustále víri množstvo rôznych myšlienok. Denne je ich aj niekoľko sto až tisíc. Našu myseľ tak pravidelne zamestnáva súčasne množstvo rôznych vecí. Berieme to ako samozrejmú vec, lebo toho chceme v živote predsa toľko dosiahnuť!!! Tvoriť život s takouto mysľou je ako tlačiť naraz niekoľko áut. Pamätáte si ešte, ako ste sa nadreli, keď vám došiel benzín a museli ste dotlačiť auto na benzínovú pumpu vzdialenú hoci len 500 metrov? Poriadne ste sa pritom zapotili. A teraz si predstavte, že ich musíte tlačiť naraz desať. Sami to nedokážete. Na to, aby ste ich tam dotlačili by ste už potrebovali veľké množstvo ľudí. Z plnenia takéhoto množstva rôznorodých cieľov ste vždy napokon frustrovaní. Jednoducho povedané, nedarí sa vám všetko zvládnuť a nakoniec len sucho skonštatujete, že jednotlivec v tomto svete nezmôže nič. Je to fakt pravda?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Myšlienku, že jedinec nič nezmôže, nám spoločnosť vnucuje na každom kroku. Koľko ľudí už naletelo na tento jednoduchý zavádzajúci program. Pocit, že sám som nič, nás vedie do pasivity, alebo nás „núti“ spájať sa s ostatnými do rôznych skupín a združení. Záujmové združenia sú však vždy už niekým riadené. Väčšinou sú zamerané na plnenie konkrétnych cieľov. V týchto spoločenstvách potom vytvárame aj veci, ktoré sú často na míle vzdialené od našich pôvodných myšlienok a cieľov. Takto sa stávame čoraz viac závislejší od druhých a zároveň strácame svoju jedinečnosť a samostatnosť. Kde sa podeli všetky naše ideály a ciele z mladosti? Nebolo by lepšie zjednodušiť myslenie a vybrať si z mnohých myšlienok tú, ktorá je pre nás najdôležitejšia? Potom sa sústrediť len na túto jednu hlavnú myšlienku? Už ste to niekedy skúsili?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnite sa, že odteraz už budete tlačiť vždy len jedno auto (jeden konkrétny vlastný cieľ). To zvládnete aj sami. Takto pokojne, niekedy aj s problémami, zvýšeným úsilím, ale hlavne spoľahlivo dotlačíte vaše auto do cieľa. Stanete sa tým, čím v skutočnosti ste – úspešným človekom. Len čo úspešne dotlačíte jedno auto do cieľa, môžete sa pustiť do ďalšieho. Takéto sústredené, postupné napĺňanie jednotlivých cieľov umožňuje človeku byť sám sebou. Ak je človek sám sebou, je v rovnováhe, a teda aj v pohode. Lenže spoločnosť nemá záujem, aby boli ľudia príliš samostatní. Potom sa už nedajú tak ľahko ovládať a oveľa ťažšie sa s nimi manipuluje.

Skryť Vypnúť reklamu

Každá myšlienka má tvorivý potenciál.

Všetko sa tvorí najskôr v myšlienkovom svete, potom v emočnom a nakoniec sa to materializuje vo fyzickom svete – v hmote. Najprv je myšlienka, potom slovo a následne čin. My si všetko, čo vytvoríme v myšlienkovom svete, potrebujeme prežiť vo fyzickom svete, aby sme získali skúsenosti, ktoré nás posúvajú vo vývoji ďalej. Táto základná pravda o človekovi sa pred nami tají. Sme neustále vedení k záujmu o to, čo je viditeľné a hmatateľné, čo sa deje iba vo fyzickej rovine. To nás dokonale zamestnáva, lebo vždy sa niečo deje. Len takto sa zaručí, že budeme dokonale zaneprázdnení robením vecí. Ale takto nezmeníme svoje myslenie, a teda ani svoj život. To, čo sa odohráva vo fyzickej rovine, sa nedá spoľahlivo zmeniť, ak človek nezmení svoje myslenie. Kým sa budete venovať len problémom vo fyzickom svete, nemáte šancu zmeniť nič podstatné. Všetko sa tu krúti iba okolo odstraňovania dôsledkov. Naša bezmocnosť vychádza z toho, že sa nám nedarí nič podstatné zmeniť, iba odstraňujeme dôsledky a stále niečo hasíme. Skutočná a trvalá zmena môže nastať iba vtedy, ak odstránime hlavnú príčinu. Tá však leží vo svete myšlienok.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu