Na čo najčastejšie zomierali ľudia v minulosti a ako je to teraz?

Zdravie človeka prešlo v jeho histórii mnohými etapami vývoja. Pôvodný pračlovek bol zberačom plodov, byliniek, korienkov a semien. Žil v symbióze s prírodou a tešil sa dobrému zdraviu. V dávnej minulosti zomierali predčasne ľudia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

na následky zranení pri love zvierat alebo v boji proti nepriateľským kmeňom. Na choroby a zvýšenú úmrtnosť mali vplyv aj prudké zmeny poveternostných podmienok, dážď, vietor, chlad a horúčavy a nimi spôsobený nedostatok potravy. Človek najskôr migroval za potravou, ale časom sa začal postupne usádzať. Vytváral si obydlia na prežitie, skrotil si zvieratá, venoval sa poľnohospodárstvu a remeslám. Niekde som čítal, že v starobylom grécku boli ľudia prevažne vegetariáni. Údajne sa niektorí dožívali okolo 200 rokov v plnom zdraví. Hovorí sa, že sme to, čo jeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vznik ľudských osídiel v konkrétnych geografických podmienkach mal výrazný dopad na zmenu pôvodných stravovacích návykov. Namiesto surových plodov a byliniek sa v strave človeka začalo čoraz viac objavovať mäso z domácich zvierat, mlieko a obilniny. Ich tepelná úprava na ohni mala vplyv na problémy s trávením. Koncentrácia ľudí a zvierat na vidieku a osadách mala vplyv aj na zdravie obyvateľstva. V stredoveku sa stali pre človeka najväčšou pohromou rôzne epidémie spôsobené zlou osobnou hygienou. Ľudia zomierali najčastejšie na hlad, nákazu zo znečistených potravín, od domácich zvierat, parazitov a zo znečistenej vody. Je známe, že na mor a choleru zapríčinené vojnami zomrelo viac ľudí ako v samotných vojnách.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvoj priemyslu spôsobil veľkú migráciu obyvateľstva z vidieka do miest. Zvýšená koncentráciu ľudí umožnila vznik veľkých miest, rozvoj obchodu a remesiel, ale aj vlnu pohlavných chorôb a infekčných epidémií. Na zlepšenie zdravia ľudí mal významný vplyv až objav mikroorganizmov, baktérií a vírusov. Zlepšená osobná hygiena a objav penicilínu zamedzili nezmyselným predčasným úmrtiam mnohých ľudí.

Intenzívne poľnohospodárstvo a priemyselné spracovanie potravín spôsobilo konečne dostatok jedla pre všetkých. Priemysel začal vytvárať ponuku najrôznejších domácich spotrebičov na dlhodobé uskladnenie a rýchlejšiu prípravu jedla. To malo opäť vplyv na zmenu stravovacích návykov. Pôvodná domáca strava založená na prírodných surovinách sa postupne začala nahrádzať verejným stravovaním a spracovaním polotovarov. Nastúpili trvanlivé potraviny, polotovary, mrazené jedlá, fast foody a množstvá sladkostí. V priemyselne spracovanej strave sa čoraz viac objavuje rafinovaný cukor, biela múka, lúpaná ryža, živočíšne trvanlivé potraviny, konzervy, zaváraniny, trans tuky, margaríny, umelé sladidlá, rafinované oleje, konzervanty a dochucovadlá. Nástup chémie v potravinárskom priemysle a farmácii, v osobnej hygiene a kozmetike však spôsobil nový fenomén – vznik civilizačných chorôb ako obezita, cukrovka, infarkty, mozgové príhody a nádorové ochorenia. 

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa povedať, že v minulosti sme zomierali na nedostatok kvalitného jedla a dnes zomierame z prebytku zdraviu nebezpečných potravín. Konzumácia veľkého množstva živočíšnej stravy, cukru, obilnín a ich tepelná úprava mimoriadne prekysľujú naše telá. Chémia v priemyselne spracovaných potravinách a kozmetike naše telá zanáša toxickými látkami, ktorých sa telo nedokáže zbaviť. To je hlavná príčina všetkých ochorení.

Obsah a forma v zdraví by mali byť v rovnováhe. Súčasní ľudia sa zameriavajú príliš na formu, čiže na to, ako vypadáme zvonku. Ide najmä o pleťovú kozmetiku, úpravy vlasov, nechtov a pokožky za pomoci chémie. Pestujeme si kult tela, chodíme do posilňovne, beháme, jeme rôzne proteiny, doplnky výživy, tabletky na chudnutie. Dbáme, aby sme boli navonok čistí, dobre oblečení a voňaví. Človek, ktorý je špinavý, neupravený a zapácha sa stáva predmetom odsúdenia a je vylúčený zo spoločnosti. Pritom sústavne zabúdame na obsah toho, čo konzumujeme. Vplyvom súčasnej stravy plnej chémie si spôsobujeme vnútorné znečistenie a toxicitu v organizme. V tomto smere sa správame rovnako ako primitívny človek v tvrdom stredoveku, ktorý bol špinavý a zapáchal.

SkryťVypnúť reklamu

Navonok dnes vyzeráme čisto a už nezapáchame. Z vnútra sme však úžasne zanesení hlienmi, parazitmi, toxínmi a nánosmi a čoraz viac zapáchame. Táto vnútorná špina a toxicita spôsobuje premnoženie parazitov, baktérií a mikroorganizmov, vznik zápalov a rôznych chorôb. V minulosti zomierali ľudia vďaka nevedomosti a zlej hygiene. Vtedy boli ľudia celkovo negramotní a nemali dostatok potravín a vedomostí o správnej výžive.

Dnes máme k dispozícii dostatok potravín aj vedomostí a skúseností o zdraví a výžive. Sme oveľa vzdelanejší ako naši predkovia. Sme tak pohodlní, aby sme si to všetko podrobne naštudovali, alebo sme len niekým zmanipulovaní? V konečnom dôsledku je to však jedno. Ľudia naďalej nezmyselne zomierajú vďaka svojej ľahostajnosti a nezodpovednosti. Ukazuje sa, že človek je vo svojom prístupe k zdraviu nepoučiteľný (alkohol, fajčenie, drogy, prejedanie...). Každým rokom ešte stále zomierajú milióny chudobných ľudí od hladu a na epidémie pre nedostatok základných liekov. Na druhej strane zomierajú ďalšie milióny vzdelaných a bohatých ľudí kvôli civilizačným chorobám z prejedania a zvýšenej konzumácie liekov.

Nikdy v histórii ľudstva sme sa nemali ekonomicky tak dobre a taký prístup k potravinám ako teraz. Nikdy sme nemali taký prístup k najnovším informáciám o zdraví a výžive človeka. Veda, technika a medicína je na takej vysokej úrovni, o ktorej sa nám pred 100 rokmi ani len nesnívalo. Lietame do vesmíru, cestujeme po svete, komunikujeme vzájomne, máme internet, umelú inteligenciu, vieme transplantovať orgány a vymieňať opotrebované kĺby. Napriek tomu zomiera čoraz viac ľudí na civilizačné choroby, ktoré si sami spôsobujú zlou životosprávou. Máme k dispozícii všetky možnosti a prostriedky dožiť sa bežne v plnom zdraví 120 rokov. Prečo si nedokážeme vyčistiť črevá a orgány od toxínov? Čo sa ešte musí stať ľudstvu, aby sme sa konečne zobudili a zobrali zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk, ako to dokázali kedysi starobylí Gréci? Vráťme sa aspoň na 70% k pôvodnej strave našich prapredkov , surovému ovociu a zelenine, bylinkám, semenám a orechom. Pripomínam slová Hypokrata, otca medicíny: „Nech sa stane jedlo vašim liekom a vaše lieky nech sú jedlom.“ 

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu