Základné princípy finančnej gramotnosti sú:
1.Šetrenie výdajov. 2.Príjem.
3.Sporiť peniaze. 3. Investovať a vybudovať majetok. 5. Ochrana seba a majetku.
Prvé dva princípy tvoria základňu. Ostatné tri sú nadstavba, ktorá je vyhradená podľa zákona pre finančných poradcov. Sústredím sa hlavne na šetrenie výdajov a dostatočný príjem, ktoré tvoria rodinný rozpočet. Aby celý systém mohol fungovať, príjmy musia byť vyššie ako výdaje. Jednoducho povedané človek, ale aj rodina musia byť v zisku. A to je zatiaľ hlavný kameň úrazu pre väčšinu ľudí. Ak nie je základňa v poriadku, tak je zbytočné púšťať sa do akýchkoľvek finančných operácií ako sporenie alebo investovanie.
Pri nástupe do zamestnania sa každý zaujíma, aký bude mať príjem, bez toho, aby poznali výdaje. Ľudia sa ženú za hlavne príjmom a pritom zabúdajú, že stratu robia vysoké výdaje. Keď im zvýšia príjem, automaticky si zvýšia aj výdaje. Často platia zbytočne vysoké ceny za tovary a služby. Rozumieť peniazom znamená aj to, že presne vieme, čo koľko stojí. Až potom môžeme začať znižovať výdaje na minimum. Šetrenie výdajov nie je medzi ľuďmi obľúbené, ale je o to dôležitejšie.
Väčšina ľudí žije od výplaty do výplaty, čiže príjmy ako tak pokryjú výdaje. Navonok to vyzerá v poriadku, ale práve v tejto situácii na nás číha veľké nebezpečenstvo. Kedykoľvek sa môže stať, že sa vám neočakávane zvýšia výdaje. Stačí, keď sa vám pokazí auto, nejaký spotrebič alebo vznikne havária, požiar, krádež, prípadne nastane iná rodinná udalosť. Aby ste pokryli zvýšené výdaje, použijete finančnú rezervu. Keď nemáte rezervu, musíte sa zadlžiť a problém je na svete. Do podobnej situácie sa môžete dostať aj vtedy, keď sa zníži dočasne váš príjem v dôsledku práceneschopnosti. Ešte horšie je, keď prídete o prácu a stanete sa dlhodobo nezamestnaní. Ak sa neočakávane zvýšia výdaje, neriešte to len pôžičkou. Musíte si nájsť aspoň dočasne druhý príjem, dokiaľ sa situácia s rozpočtom neurovná. Pozor na pôžičku, lebo tá vám navýši výdaje o splátky + úrok. Keď žijete od výplaty do výplaty, príjem pokryje ako tak pôvodné výdaje. Z čoho potom chcete zaplatiť navyše splátky pôžičky a úroky?
Do hry vstupujú finančné inštitúcie, finanční poradcovia a sprostredkovatelia. Pohybujú sa výhradne v nadstavbe, čiže tam, kde sú hotové peniaze na sporenie, investovanie, poistky a úvery. O usporiadanie rozpočtu nemajú záujem, lebo za to nie sú provízie. Ak sa chcete poistiť, sporiť alebo investovať, musíte využiť zo zákona ich služby. Preto často využívajú negramotnosť ľudí na svoje obohatenie. Snažia sa im predať rôzne finančné produkty ako sporenie, životné poistky alebo úvery bez toho, aby zisťovali, či je váš rozpočet v strate alebo v zisku. Finanční poradcovia sú obyčajní predajcovia platení finančnými inštitúciami. Radi sa skrývajú za finančné poradenstvo, ale to je len taká marketingová kamufláž. Peňažným produktom väčšina ľudí nerozumie a tak často namiesto sporenia spravidla len navýšia vaše výdaje. Ak budú vaše výdaje dlhodobo vyššie ako príjmy, vytvoríte stratu a dostanete sa do dlhov.
Človek, ktorý sa topí v dlhoch nepotrebuje žiadne sporenie, životnú poistku a už vôbec nie ďalší úver. To, čo skutočne potrebuje, je dostať do rovnováhy svoj rodinný rozpočet. Či už znížením výdajov alebo zvýšením príjmu. Keď to nejde šetrením výdajov, odporúčam v takejto situácii nájsť si okamžite druhú prácu alebo začať podnikať popri zamestnaní. Ľudia sú pohodlní a preto chcú rýchly recept na riešenie problému nedostatku peňazí. Preto sa poradcovia často utiekajú k rýchlemu riešeniu a tým je navýšenie pôžičky, úveru. Banky vám dnes ponúkajú pôžičku na čokoľvek. Za to sú vyplácané dobré provízie. Lenže tým si zároveň zvýšime výdaje a sme tam, kde predtým. Dostávame sa do pasce, z ktorej niet východiska.
Ľudia sa dostávajú do finančných problémov hlavne vďaka vlastnej nevedomosti. Najlepšie je dlhom predchádzať vzdelávaním vo finančnej gramotnosti, pravidelným sporením, rozumným investovaním a vhodným zabezpečením. K tomu však potrebujeme odborné vedomosti. Dostať sa z dlhov je dlhá a často bolestná cesta. Spoločnosť nemá záujem na tom, aby boli ľudia finančne gramotní. Na školách sa nevyučuje systém finančnej gramotnosti. Finančné inštitúcie a maklérske spoločnosti si vzdelávajú finančných poradcov len pre vlastné účely. Vedomosti o financiách a ich transakciách sa stávajú pre verejnosť akýmsi tabu. Ľudia sú negramotní a tak sa radšej spoliehajú na finančných poradcov, ktorí si s nami potom robia, čo chcú. Preto je len na nás, aby sme sa konečne začali učiť rozumieť peniazom. Ak prevezmete zodpovednosť za svoje financie na seba, predídete tak mnohým problémom. Nikto nemôže byť pre vás lepším poradcom ako vy sami. Ak to necháte na druhých, pravdepodobne skončíte v chudobe.