Prečo prevažujú u ľudí negatívne skúsenosti?

Málokto si uvedomuje, že svet funguje ako ucelený systém a je riadený jednotnými  zákonmi . Väčšinou sa zameriavame len  na zákony hmotného charakteru ako sú zákon gravitácie, zákon zachovania energie, zákon odstredivej sily a ich jednotlivé fyzikálne prejavy.  Učíme sa o nich v škole. Ale existujú aj zákony nehmotnej povahy, ktoré sa bežne v školách neučia. Napríklad zákon príťažlivosti rovnorodého, zákon zvratného pôsobenia, zákon pohybu, ktorých význam a konkrétne prejavy ešte celkom nepoznáme. Ak nepoznáme všetky zákony, potom nemôžeme pochopiť ako v skutočnosti funguje život. Preto si svojou nevedomosťou vyrábame množstvo zbytočných problémov, ktoré nám komplikujú život. Je samozrejmé, že zo zbabraného života máme väčšinou negatívne skúsenosti.  Všetky spoločenské zákony od ústavy až po vykonávacie vyhlášky len kopírujú základné zákony sveta.  Preto je na mieste, keď sa hovorí , že: Neznalosť zákonov neospravedlňuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Príklad: Pravidlá cestnej premávky zaručujú bezpečnú premávku a určujú, ako sa majú správať účastníci dopravy. Kto chce získať vodičské oprávnenie, musí sa naučiť pravidlá a vykonať odbornú skúšku. Keď dodržiava pravidlá, jazdí bez nehody. Kto nepozná alebo nedodrží pravidlá a prekročí stanovenú rýchlosť , vyletí zo zákruty a spôsobí haváriu. Ľudia si sami spôsobujú problémy porušovaním pravidiel. Výsledná skúsenosť je, že mladí ľudia často spôsobujú havárie. Skutočnosť je taká, že havárie spôsobujú len tí, ktorí porušujú pravidlá úmyselne alebo z nevedomosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vývoj ľudstva je nekonečná séria pokusov a omylov, ktoré nás posúvajú dopredu. Veda sa opiera o nadobudnuté vedomosti a skúsenosti ľudstva z celej histórie. S ich podporou a neobvyklými prístupmi získavajú nové informácie, ktoré posúvajú rozvoj dopredu. Týmto spôsobom veda posúva hranice ľudského poznania.

V bežnom živote sa to tak nie vždy robí. Ľudia sa často púšťajú do tvorby najrôznejších skutočností bez základných vedomostí a prípravy. Robia veci aj napriek tomu, že na to nemajú potrebné odborné vzdelanie. Takáto bezhlavá a nepripravená činnosť prináša logicky aj neúspešné pokusy. Niektoré sa končia aj tragicky. Potom z toho vznikajú negatívne skúsenosti. Odovzdávajú sa tak, že väčšinou len stručne popíšeme, ako sa veci stali, bez potrebného rozboru a možnosti zobrať si z toho ponaučenie. Takáto jednostranná a neúplná informácia sa potom nezadržateľne šíri ďalej ako negatívna skúsenosť, ktorá spôsobuje v ľuďoch neistotu, strach a obavy. Rodičia odovzdávajú svoje negatívne skúsenosti deťom ako určité memento, aby sa vyvarovali z ich chýb. Tak ako ich dostali, ich deti predávajú ďalej z pokolenia na pokolenie. Preto sa niektorí ľudia boja nových vecí a sú príliš opatrní. To sa prejavuje nakoniec v ich pasivite.

SkryťVypnúť reklamu

Príklad: Môj priateľ sa rozhodol, že sa zbaví zlého návyku a prestane fajčiť. V čase predtým vyhradenom na fajčenie nemal čo robiť a tak začal jesť rôzne pochutiny. Po určitom čase pribral na váhe a tak nakoniec opäť pokračoval vo fajčení. Jeho nadobudnutá skúsenosť je, že každý kto prestane fajčiť priberie a tak ju teraz šíri ďalej. Skutočnosť je taká, že vymenil jeden negatívny návyk za druhý, ale to sa ostatní nedozvedia.

Najradšej sa rozprávame o nešťastí, haváriách, chorobách, dlhoch a trápeniach ostatných ľudí. Keď vidíme ako druhí trpia, tak pri porovnaní s nimi sa nám život zdá znesiteľnejší. Takýmto spôsobom si kompenzujeme našu nevedomosť, nedokonalosť a lenivosť. Možno aj preto sa šíria zlé správy rýchlejšie ako dobré. Negatívne informácie potom prirodzene dominujú aj v televíznych a rozhlasových správach, novinách a časopisoch. Udržiavajú ľudí v napätí, strachu a neistote, aby sa s nimi ľahšie manipulovalo. Negatívna skúsenosť má význam len vtedy, keď sa z nej poučíme.

SkryťVypnúť reklamu

Neradi rozprávame o skúsenostiach úspešných ľudí, pretože z toho máme výčitky svedomia a niekedy aj pocit vnútornej hanby. Úspešných ľudí najčastejšie označujeme ako deti šťasteny. Prípadne, že sú obdarení mimoriadnym talentom alebo im pomohla náhoda. Pravda je taká, že im v skutočnosti závidíme a tak si len pred sebou ospravedlňujeme ich úspech.

Každý, kto niečo v živote dokázal sa poctivo učil a dlhodobo pripravoval. Úspech nie je dielom náhody, ale výsledok pravidelného vzdelávania, poctivej driny a vytrvalosti. Ak chceme zmeniť svoj život k lepšiemu, mali by sme sa začať vzdelávať nielen v odbornosti. Základ každej úspešnej tvorby je odborná spôsobilosť a komplexné vedomosti. Najdôležitejšie poznanie je naučiť sa žiť v súlade so zákonmi života a sveta. Keď sa dokážeme prispôsobiť životu, postupne začnú ubúdať negatívne skúsenosti. Náš život bude lepší a plnohodnotnejší. Nezabudnite sa vždy podeliť o svoje pozitívne skúsenosti s ostatnými, aby to aj ich posunulo ďalej.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu