Prečo sa nie vždy dodržiava desatoro v praxi?

Je známe, že naša myseľ nepozná zápor. V praxi sa to prejavuje tak, že keď niečo veľmi nechceš, tak sa to väčšinou stane. Keď si poviete nesmiem ochorieť, ochoriete. Nechcem dostať túto otázku na skúške, dostaneš ju. Ak povieš dieťaťu : Neskáč do kaluží, príde celé mokré.  Príkaz : nefajčite a nepite spôsobí, že sa fajčí a popíja. Keď som sa pozrel na Desatoro, tak som tam až na dve výnimky videl samé zákazy: Nepokradneš, Nezosmilníš, Nezabiješ, Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu..... Napadla ma taká kacírska myšlienka. Prečo sa potom na svete toľko kradne, smilní, zabíja a krivo svedčí, keď je to zakázané?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Z Wikipedie som sa dozvedel, že: Desatoro alebo dekalóg alebo desať Božích prikázaní je desať nábožensko-etických príkazov a zákazov, ktoré podľa Biblie dal Boh (Jahve) prostredníctvom Mojžiša Židom, a ktoré prevzalo aj kresťanstvo a islam.

1. Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal.

2. Nevezmeš meno Božie nadarmo.

3. Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.

4. Cti otca svojho i matku svoju.

5. Nezabiješ.

6. Nezosmilníš.

7. Nepokradneš.

8. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.

9. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

10. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

Keď sa pozriete na Desatoro, tak zistíte, že dve prikázania sú normálne a osem je formou zákazu. Tretie a štvrté sa prísne dodržiavajú. Tretie znie : „Pamätaj , že máš svätiť sviatočné dni. “ Všade vo svete je siedmy deň sviatočný, deň odpočinku. V kresťanskom svete je to Nedeľa. Toto prikázanie sa plní dokonca nad rámec, lebo v USA je to ešte navyše ročne 10 sviatkov, Holandsku 12, Španielsku 39, Rakúsku 23 a na Slovensku 16. Štvrté prikázanie „ Cti otca svojho i matku svoju.“ sa taktiež dodržiava bez výhrad. Rodičia sú všade na svete uctievaní a vážení. V tomto prípade prikázania plnia svoj účel.

SkryťVypnúť reklamu

Horšie je to už s dodržiavaním a plnením ostatných osem prikázaní. Všetky sa začínajú záporom „Ne....“ Naša myseľ je nastavená na vnímanie základu slova a jeho významu. Myseľ nerozoznáva záporné „ne“ uložené pred slovom a tak človek pokojne privolá aj to, čo nechce alebo čo mu bolo zakázané. Pre čisté, ešte neskazené deti neplatia žiadne zákazy. Oni im jednoducho nerozumejú. Keď poviete dieťaťu, neber si túto hračku, tak si ju automaticky zoberie. Múdri rodičia radšej zbytočne neupozorňujú deti na to, čo nesmú. Radšej im vysvetľujú, čo je dobré a správne. Tak ako rastieme, sme postupne prevychovávaní pomocou príkazov a zákazov, ale žiaľ, s malým efektom. Preto sa vo svete všade udomácnilo, že: „Zakázané ovocie chutí najlepšie.“ Pravdepodobne to bude jedna z možných príčin, prečo sú vo svete tak rozšírené krádeže, smilstvo, vraždy, krivé svedectvá, nevera, majetkové ujmy, a skloňovanie Boha vo všetkých pádoch. Čím viac sa bude propagovať a zakazovať, aby sa nejaké veci nerobili, môže to spôsobiť, že sa dosiahne presný opak. Keď pozývali matku Terezu , aby sa zúčastnila na demonštrácii proti vojne odmietla svoju účasť. Oznámila organizátorom, že keď budú robiť pochod za mier, potom príde. Pochopila, že by len posilnila agresivitu. Rovnako pôsobia všetky záporné zákazy, len posilňujú pôvodný zmysel veci.

SkryťVypnúť reklamu

Desatoro vždy malo a má svoje opodstatnenie pre formovanie etiky ľudstva. Na základe toho ako funguje naša myseľ, však dávam na zváženie, či by sme nemali presadzovať pri praktickej výchove detí podstatu Desatora tak, aby bol zachovaný jeho pôvodný zámer, ale bez zákazov.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu