najdrahšie a najvyberanejšie jedlá. Ich konzumáciou dávali najavo svoju nadradenosť. Pri cene potravín hrala a stále hrá úlohu ich dostupnosť na trhu. Čím ich bolo menej, tým boli drahšie. Napríklad v stredoveku sa korenie z Indie vyvažovalo zlatom. Z tej doby vzniklo príslovie: „Málo ako šafránu.“ Tieto návyky pretrvali v určitých obmenách až dodnes.
Niektorí ľudia si sústavne myslia, že si keď môžu dovoliť kúpiť všetko najdrahšie, tak budú obdivovaní a vážení. Preto to dávajú okázalo na obdiv aj v stravovaní. Lenže v stravovaní a zdravej výžive to neplatí. Pri jedení, trávení a vylučovaní sme si všetci rovní. Človek potrebuje jedlo na to, aby získal výživu a energiu na prežitie.
Poďme sa pozrieť na to, ako vplývajú tie najdrahšie potraviny a pochutiny na naše zdravie. Dnes máte všade luxusné reštaurácie a špecializované obchody s potravinami. Môžete tam dostať tie najlepšie a najdrahšie suroviny, rôzne maškrty a luxusné pochutiny ako napríklad lanýže, homáre, langusty, ustrice, aljašské lososy, kaviár, argentínske steaky, prepelice, zrejúce syry, sušené šunky, exotické druhy ovocia, suši, sušené či konzervované špeciality, paštéty, prepeličie vajcia, sladkosti, pravá čokoláda, marcipán, šampanské, koňaky, likéry, whisky a miešané nápoje. Ich konzumácia ešte neznamená, že ste urobili niečo výnimočné pre svoje zdravie. Čím je časovo náročnejšia technológia výroby týchto potravín, tým je to pre telo zložitejšie na trávenie. Takéto priemyselne spracované potraviny navyše veľmi prekysľujú naše telo. Na zdravie nám stačí čo najjednoduchšia strava.
V Metre som si zisťoval, ktoré druhy potravín sú najdrahšie a ktoré najlacnejšie. Medzi najdrahšie patria: údeniny - šunky, salámy a klobásy, morské ryby a plody, sviečkovica, husacia pečeň, paštéty, zrejúce a sušené syry, slané pochutiny v nálevoch, oleji a konzervách, značkové vína a alkohol, čokoládové sladkosti, sladké pochutiny a kompóty s exotickým ovocím. Keby som to mal zhodnotiť, tak prevažujú priemyselne spracované živočíšne bielkoviny, sladkosti a značkový alkohol. Sú to všetko elektricky mŕtve a teda pre naše zdravie nepotrebné potraviny. Zdá sa vám rozumné vyhadzovať drahé peniaze za nepotrebné kyselinotvorné potraviny, čo ešte škodia nášmu zdraviu?
Medzi najlacnejšie patria: domáca čerstvá zelenina, ovocie, semená, múka, cestoviny, strukoviny, chlieb a pečivo, mlieko, tvaroh, maslo, rastlinný olej, bravčová masť, hydinové mäso. Sú to väčšinou živé surové potraviny vhodné pre pestrú a zdravú výživu. Hlavný dôraz dajte na tie, ktoré sa dopestovali vo vašej zemepisnej šírke a k tomu pite čistú vodu. Snažte sa, aby surová strava obsahovala 70 – 80 % z jedla a ostatná môže byť varená.
Pre zdravie nepotrebujete drahé čokolády, konzervy, morské plody, syry a údeniny z dovozu. Všetko potrebné pre zdravý život rastie u nás. Veľa potravín si môžeme vypestovať alebo voľne nazbierať v prírode. Využívajte sezónnosť potravín, lebo vtedy sú najlacnejšie. Zmenou stravovacích návykov zistíte, že vaše telo sa rýchlo prečistí a uzdraví. Napokon vám zostane aj viac peňazí na spokojný život.