Nasledujúca séria blogov vám pomôže lepšie pochopiť podstatu zdravia a chorôb. Pri písaní budem vychádzať z mojej knihy Šlabikár zdravia. Ľudské telo je veľmi zložitý systém, ale základné zásady ako ho udržať zdravé sú veľmi jednoduché.
Pri zdraví sa vždy riadim starou ľudovou múdrosťou: „Lekár lieči, človek sa uzdravuje“. Preto sa budem radšej zameriavať na proces vlastného preventívneho uzdravovania organizmu človeka, jeho detoxikáciu, alkalizáciu a regeneráciu. Mať pevné a dlhodobé zdravie je naša prirodzená vlastnosť. Tak sme boli stvorení, a preto by malo byť zdravie pre každého človeka úplná samozrejmosť. Napriek tomu na jeho sústavnú obnovu vynakladáme zbytočne veľké množstvo energie, času a peňazí. Ukážeme si ako správne žiť, jesť a piť v súlade s vašimi duševnými , fyziologickými a biochemickými procesmi. Prišiel som na to, že ak budete dodržiavať základné piliere zdravia a životosprávy, budete odmenení pevným zdravím, dlhodobou vitalitou a životom bez chorôb.
Väčšina autorov kníh o zdraví, ktoré som prečítal si prešla peklom najrôznejších chorôb. Buď dostali vážnu chorobu, alebo boli tuční, nepohybliví a všetci sa im posmievali. Vo veľa prípadoch ich už lekári odpísali, a tak sa začali dôslednejšie zaujímať o svoje zdravie. Štúdium zdravia brali ako východisko z núdze, a práve tým sa postupne stali odborníkmi na svoje zdravie. Vlastné uzdravenie a návrat do normálneho života teraz ukazujú ako najlepší príklad toho, že to funguje aj bez lekárov a zdravotníctva.
Ja som sa narodil zdravý a preto vám nebudem radiť, ako sa čo najskôr vyliečite z vašich zdravotných problémov. Skôr chcem poukázať na to, ako sa nedostať do zdravotných problémov a ako tomu predísť. Zdravie považujem za prirodzený stav ľudského organizmu. Bol som odjakživa hyperaktívne dieťa, a tak som sa vo voľnom čase venoval športu. S odstupom času som zistil, že som sa správal celkom prirodzene a rovnako prirodzené boli aj moje stravovacie návyky. Odmenou mi je trvalé zdravie, vitalita a stabilná váha. Moji rodičia trpeli nadváhou, vysokým tlakom, problémom so zažívaním a to spôsobilo ich predčasný odchod zo života.
Dnes môžem skonštatovať, že väčšina ľudí si môže sama za svoj zdravotný stav. Za mnohé zdravotné problémy môže naša strava a stravovacie návyky. Slová ako jedlo, jedenie, jedáleň, jedálny lístok sú pre nás veľmi dôležité. Slovo jedlo sa skladá z dvoch častí: jed - lo. Všetci dobre poznáme účinky jedu. Chcem poukázať, že podobné účinky majú na nás aj naše jedlá, ktoré nás niekedy doslova otravujú ako jed. Vychádzam z toho, že ak naša strava a stravovacie návyky dokázali znehodnotiť naše zdravie, tak potom logicky len zmenou stravy a návykov sa dokážeme z toho dostať von. Tá istá strava nás dokáže otráviť, ale aj uzdraviť. Musíme sa len naučiť základy správneho stravovania a základné princípy uzdravovania.
Nie som zástanca žiadnych radikálnych zásahov do organizmu, ani špeciálnych stravovacích diét. Som presvedčený, že každý rozumný človek sa dokáže uzdraviť a regenerovať len vtedy, keď sa správa prirodzene a je v rovnováhe. Niekedy je lepšie nezasahovať do samoliečebného procesu ľudského tela zvonku. Stačí, ak sa začnete správať prirodzene a necháte organizmus, aby sa sám uviedol do rovnovážneho stavu. Ináč povedané, keď mu v tom nebudete brániť, organizmus sa sám uzdraví. Niekedy je už organizmus v takom zanedbanom stave, že si sám nevie poradiť s nadmerným znečistením. Vtedy mu musíte pomôcť s očistou od toxínov, alkalizáciou a doplnením chýbajúcich živín.
Zdravie je vašim najväčším darom života na tejto planéte. Medzi dary života okrem vášho zdravia patria aj vzduch, voda, príroda a slnko. Dá sa povedať, že pre šťastný a spokojný život máte vlastne všetko, čo potrebujete. Radostný stav zdravia považujem všeobecne za najväčší úspech, ktorý môžete v živote dosiahnuť. Nie je to tak vždy a všade. Na jednej strane máme veľa chorých a telesne postihnutých ľudí. Na druhej strane existujú ľudia, ktorí nevedia, čo je to choroba a dokonca niektorí nemusia vôbec jesť. Na prežitie im stačí len čistá voda a vzduch. Rozdiel medzi zdravými a chorými je len v úrovni vedomostí o sebe ako o druhu a v poznaní prírodných zákonov života. Najskôr by ste mali spoznať seba ako druh, svoju fyziologiu, možnosti a schopnosti. Keď sa dokážete prispôsobiť okolitému svetu a jeho prírodným podmienkam, môžete sa tešiť dobrému zdraviu a spokojnému životu. V nasledujúcich blogoch sa teda pozrieme bližšie na človeka, jeho podstatu a na svet, v ktorom žijeme na základe zdravého sedliackeho rozumu.