Je sebectvo zlé ?

Všeobecne platí, že sebectvo je niečo hanlivé, zlé. Určite, na prvý pohľad sa to tak javí. Sebectvo má však dva rozmery. Jeden je „ľudský“ (prirodzený), odzrkadľuje našu podstatu, jedinečnosť a identitu (byť sám sebou). Druhý je „neľudský“ (neprirodzený), čiže poukazovanie na to, čím nie sme. Ľudia nám od mala vnucujú pocit viny a nazývajú nás sebcami, keď nekonáme tak, ako chcú. Začína to v rodine, keď nám rodičia hovoria, že sme tu pre nich. V škole a neskôr v práci nás nútia robiť to, čo je „prospešné pre spoločnosť“.  Ale aj  my sme spoločnosť, ktorá sa skladá z každého jednotlivca!!! V podstate každý, komu niečo odmietnete, vás môže nazvať sebcom. To je obyčajné citové vydieranie. Títo ľudia však nemajú právo hovoriť o sebectve, pretože vôbec nevedia, čo to je. Čo je teda sebectvo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Sebectvo je to, keď človek slobodne realizuje svoje myšlienky, teda žije „svoj vlastný“ život! Každý z nás je tu preto, aby myslel, slobodne sa rozhodoval, realizoval a prežil, čo má prežiť, a získal tak vlastné potrebné skúsenosti. Každý je tu sám za seba. Ak nebudeme nasledovať svoje myšlienky a pocity, svoju predstavu o sebe, nezískame jedinú vlastnú skúsenosť. Získame len trpké poznanie, aké to je, keď človek nežije vlastný život. Stačí nám to zažiť raz, netreba to však opakovať stále. Potom sa z nás stávajú novodobí otroci, ktorí robia len to, čo sa im prikáže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa rozhodnete vymaniť z tohto otroctva, mnohí ľudia začnú kričať, že ste zlí. A to len preto, že za nich viac nechcete „žiť ich život“. A spoločnosť (mimo iné je reprezentovaná určitou vybranou hŕstkou ľudí, ktorí sa stále menia) im to potvrdí. Prečo to robia? Pretože spoločnosť by zanikla, keby sa ľudia mohli slobodne vyvíjať. Prvé, na čo by prišiel taký človek je to, že žiadnu spoločnosť k svojmu životu nepotrebuje. Spoločnosť preto preddefinovala, čo je dobré a čo zlé. Na to si vytvára každá spoločnosť svoje vlastné spoločenské normy, morálku, pravidlá, tradície, zvyky, zákony... Týmito prostriedkami potom núti ľudí „byť dobrými“ (samozrejme, pre ňu), bez ohľadu na ich názor, chcenie, vlastnú skúsenosť, zmysel ich života.

SkryťVypnúť reklamu

My ľudia radi myslíme jeden na druhého, ale hlavne „za druhého“. Z toho vyplýva, že často žijeme to, čo si niekto vymyslí. Ak nie, tak sme sebci. Dokonca aj medzi partnermi dochádza ku obyčajnému výmennému obchodu, pretože niekto myslí za nás, núti nás prežívať to, čo chce on a naopak. Takýmto spôsobom sa nemôžeme vyvíjať, nemôžeme sa spoznať, pretože neustále žijeme cudzie myšlienky.

Ak sa chcete slobodne vyvíjať, musíte myslieť v prvom rade na seba! Neustále!!! Pretože nikto iný na vás myslieť nebude. Nikoho nezaujíma, či sa ten druhý vyvíja. Každý myslí hlavne na seba. Ktokoľvek má nejaký vlastný cieľ, chce niečo v živote dosiahnuť, nedostáva podporu spoločnosti, práve naopak. Keď takýto človek ďalej trvá na svojom, vyhlásia ho za sebca. Kričia: „On nechce byť jedným z nás, myslí si, že je niečo extra!“ Samozrejme, ľudia mu potom začnú klásť prekážky a znepríjemňovať život, lebo „sebci“ nie sú v kurze.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete byť pre niekoho prospešní, musíte byť najskôr absolútni sebci. Najprv musíte tvrdo pracovať na sebe, niečo sa naučiť, vyskúšať si to v praxi podľa vášho vlastného uváženia. Ako chcete niekomu pomáhať, ak si neviete sami pomôcť? Nikomu nepomôžete tým, že budete zaňho niečo robiť alebo dokonca zaňho žiť. Tým mu len uškodíte. Najskôr si potrebujete potvrdiť, že to sami dokážete. Až potom budete schopní ukázať druhým, že to dokážu tak dobre ako vy. Tá pravá pomoc je osobný príklad. Je to jediný prirodzený spôsob, ktorý nikdy neodmietneme. Len cesta slobodného rozhodnutia a tvorivosti zaručuje vývoj človeka a celej spoločnosti.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu