väčšina z nich sú len rôzne varianty na skôr vyslovené hypotézy. Pritom niektoré z nich sú úplne nezmyselné. V kníhkupectvách nepochybne narazíte na knihy o zázračných liekoch, megadávkach vitamínov a minerálov, o vysokoproteinových , keto a paleo diétach a podobne. Niektoré z týchto programov sú pre telo nebezpečné a každoročně zabijú mnoho ľudí. Otázka zdravia je oveľa jednoduchšia, ako naznačujú tieto knihy. Naše zdravie závisí na tom, čo jeme, pijeme, dýchame a čo si nanášame na telo.
Preto sa pokúsim predstaviť, aký že sme to vlastne živočíšny druh. Keď sa spýtate, ktorému zo zvierat sme my, homo sapiens, najviac podobní, väčšina odpovie, že primátom. Aj podľa Darwina pochádzame z opice. Ak neveríte, poďme si v skratke preskúmať anatomiu a fyziologiu jednotlivých zvierat. Potom si sami priraďte, ktorému z nich sa vnútorne najviac podobáme.
Nasledujúci zoznam rozlišuje štyri triedy stavovcov a cicavcov (mäsožravci, všežravci, bylinožravci a plodožravci) a ukazuje ich odlišnosti.
Mäsožravci
Predstavitelia: mačky, gepardi, levy . Potrava: Hlavne mäso, ale aj zelenina, tráva a byliny. Tráviaci systém: Jazyk je veľmi drsný, slinné žľazy nemajú. Žalúdok je jednoduchá štruktúra s malými oblými vakmi. Majú silné žalúdočné šťavy. Tenké črevo je hladké a krátke. Pečeň je o polovicu väčšia ako u človeka. Je veľmi zložitá s piatimi rôznymi komorami a silným vylučovaním žlče kvôli silným žalúdočným šťavám. Vylučovací systém: Hrubé črevo je hladké, bez klkov, má minimálnu absorpčnú schopnosť. Tráviaci trakt má trojnásobok dľžky chrbtice. Končatiny: Predné aj zadné končatiny majú drápy. Chodia po štyroch. Koža je celkom zarastená srsťou bez potných žliaz. Zuby majú vpredu rezáky a velké špičiaky na trhanie potravy, za nimi stoličky. Čeľuste majú iba jednosmerný pohyb hore a dole. Moč je kyslý.
Všežravci
Predstavitelia: Vtáci ( sliepky, dravce, morky), prasce a psi. Potrava: Mäso, zelenina, ovocie, korienky a kôra. Tráviaci systém: Jazyk je jemný až drsný a slinné žľazy sú nedostatočne aktívne. Žalúdok má stredne silné žalúdočné šťavy, kyselina chlorovodíková a pepsin. Tenké črevo málo vačkovité, čo vysvetľuje jeho schopnosť tráviť aj zeleninu. Pečeň je zložitá a proporcionálne väčšia ako u človeka. Vylučovací systém: Hrubé črevo je kratšie ako u človeka s minimálnou absorpciou. Tráviaci trakt má desaťnásobok dľžky chrbtice. Končatiny majú paznechty či drápy. Pohybujú sa po všetkých štyroch končatinách, okrem vtákov. Koža je jemná, mastná, zarastená srsťou alebo perím . Potné žľazy sú len okolo rypáku. Vtáci žiadne nemajú. Zuby majú špičiaky, vtáci zobáky. Čeľuste sa pohybujú všetkými smermi. Moč kyslý.
Bylinožravci
Predstavitelia: Kone, kravy, ovce, vysoká zver. Potrava: Hlavne zelenina, tráva, byliny, korienky a kôra. Tráviaci systém: Jazyk je mierne drsný . Slinnými žľazami začína alkalické trávenie. Žalúdok je podlhovastý, prstencový a najzložitejší orgán, obvykle tvorený štyrmi alebo viacerými žalúdkami. Má slabé žalúdočné šťavy. Tenké črevo je dlhé a vačkovité, umožňuje rozsiahlu absorpciu . Pečeň je podobná ľudskej, ale je o niečo výkonnejšia. Vylučovací systém: Hrubé črevo je dlhé a vačkovité, pozostáva z prstencov a umožňuje veľkú absorpciu . Tráviaci trakt má tridsaťnásobok dĺžky chrbtice. Predné aj zadné končatiny majú kopytá. Pohybujú sa po všetkých štyroch končatinách. Koža má póry s početnými chlpmi pokrývajúcimi celé telo . Potné žľazy majú milióny potných kanálikov. Zuby majú dvadsaťštyri stoliček, osem rezákov v prednej časti čeľuste. Čeľuste sa pohybujú všetkými smermi . Moč zásaditý.
Plodožravci
Predstavitelia: Ľudia a primáty (ľudoopi, šimpanzy, opice) Potrava: Prevažne ovocie, orechy, semená, sladká zelenina a byliny. Tráviaci systém: Jazyk je jemný, slúži predovšetkým ako naberač . Slinné žľazy sú výkonné, lebo tu začína zásadité trávenie. Žalúdok je podlhovastý, tvorený dvomi časťami . Tenké črevo má klky, ktoré umožňujú intenzívnu absorpciu . Pečeň je jednoduchá a priemerne veľká, ale nie je taká veľká a zložitá ako majú mäsožravci . Vylučovací systém: Hrubé črevo má klky, umožňuje veľkú absorpciu. Tráviaci trakt má dvanásťnásobok dĺžky chrbtice. Horné končatiny (ruky) majú prsty vhodné na zbieranie, lúpanie a trhanie. Dolné končatiny (nohy) majú prsty. Chôdza je vzpriamená na dvoch končatinách. Koža má póry, s minimom chlpov. Potné žľazy zahrňujú milióny potných kanálikov. Zubov je tridsaťdva. štyri rezáky, dva špičiaky, štyri trecie zuby a šesť stoličiek. Čeľuste sa pohybujú všetkými smermi. Moč zásaditý.
Po základnom preskúmaní anatomických štruktúr a fyziologických procesov rôznych živočíšnych druhov dospievame k jednoznačnému záveru: Človek je frugivor (plodožravec), či sa nám to páči alebo nepáči. Má zásadité telesné tekutiny a preto by v jeho strave mali dominovať plody, zelenina, ovocie, orechy a semená. Divoké zvieratá sa tešia všeobecne dobrému zdraviu, lebo jedia iba takú stravu, ktorá prináleží ich živočíšnemu druhu. Takú kravu nikdy nenapadne zožrať surové mäso. Keby to urobila, tak zahynie, lebo na to nemá tráviaci trakt. Keby ste začali kŕmiť leva obilninami a strukovinami, tak by ho zdulo a veľmi rýchlo by zdochol. Rovnako keby ste kŕmili psa syrmi, jogurtom alebo tvarohom, tak by zahynul.
Žiadne zviera na svete nežerie tepelne upravovanú stravu. Zamestnanci zoologických záhrad vedia, že keby dávali divokým zvieratám varené jedlo, tak by ochoreli a zahynuli. Len človek si stravu aj tepelne upravuje. Tým sa radikálne menia vlastnosti potravín. Potom sa nečudujme, že máme toľko chorých ľudí.
Musíme smutne skonštatovať, že človek je jediný živočíšny druh, ktorý nevie, čo má jesť. Možno je to tým, že ako jediný druh žije vo všetkých zemepisných pásmach na svete a prispôsobuje sa podmienkam a miestnym surovinám. Aby mohol prežiť hlavne v zimných mesiacoch začal jesť mäso, mliečne produkty, obilniny a strukoviny. Mnohé sú dobre uskladniteľné, ale ťažké na trávenie.
Mnohí tvrdia, že sme mäsožravci. Keby sme skutočne boli mäsožravci, vychutnali by sme si ulovenie živého zvieraťa, jeho roztrhanie a zjedenie v surovom stave. Nepoznám takých ľudí, ktorí by sa v tom vyžívali. Alebo viete si seba predstaviť ako si pochutnávate na zdochnutej srne v lese? Asi viete, že by to skončilo silnou otravou a smrťou, lebo na to nemáme prispôsobené tráviace ústrojenstvo. Nie je teda až také ťažké pochopiť, že keď chceme byť zdraví, tak musíme začať jesť surovú stravu. Takú, čo si vyžaduje naše biologické ústrojenstvo.
„Starí Gréci, pred dobou Lykurgovou, nejedli nič iné ako ovocie" (Plutarchos) a „každá generácia sa dožívala dvesto rokov. " – (Onomakritos z Athén)
Skúste sa vymaniť zo starých stravovacích návykov zdedených po predkoch. V minulosti nám umožnili prežiť, ale dnes podrývajú vaše zdravie. Chcem vám pripomenúť, že sami rozhodujete o tom, čo budete jesť. Vyzývam vás, aby ste sa opäť stali vitálni, zdraví, plní energie a užívali si darov života. Očistite svoju myseľ, aby ste sa mohli tešiť prevažne z jedenia surového ovocia, zeleniny, orechov a semien. Porozumejte svojmu živočíšnemu druhu a jedzte jedlá, ktoré uzdravia vaše telo.