
Myslím, že na začiatok by bolo dobré vás trochu ohromiť a ukázať, čo sa pri tvorbe stránok podľa štandardov dá vytvoriť. Ja osobne som s nimi prvý krát vedome prišiel do styku pri návšteve osobnej stránky českého odborníka na CSS Petra Staníčka ( www.pixy.cz ). Všimnite si posledný odkaz v navigácii "změnit styl", Petr Staníček vám umožnuje prispôsobiť si štýl zobrazenia jeho stránky vašim potrebám. Pôsobivé však? Najdôležitejšie ale je, že ide stále o tú istú internetovú stránku. Ešte krajšiu demonštráciu krásy CSS (cascading style sheets) nájdete na stránkach projektu CSS Zen Garden ( www.csszengarden.com). Ich štýly sú dielami profesionálnych dizajnérov.
Možno sa už začínate klásť otázku, či som si nepomýlil názov článku, keď tu píšem o CSS. Nie, prvý odsek je len ukážkou čoho všetkého sme schopní ak sa držíme webových štandardov. Jednou z ich úloh je oddeliť formu stránky od obsahu. Štandardy tým umožňujú zobrazenie takto vytvorených internetových stránok na mnohých zariadeniach (nie len monitor, ale pri správnom použití aj PDA, mobil, čítacie zariadenie,...), stránky sa stanú viac použitelnejšie a prístupnejšie pre väčšie množstvo návštevníkov. Umožňujú nám zjednodušiť pohyb po internete handicapovým užívateľom (veď aj to sú predsa normálni ľudia, ktorí si zaslúžia používať internet v čo najprístupnejšej forme.
Webové štandardy sa zakladajú na tvorbe kódu stránky v jazyku XHTML (Extensible Hypertext Markup Language) a formy v jazyku CSS (Cascading style sheets). XHTML je akýmsi dcérskym jazykom odvodeným čiastočne od XML (Extensible Markup Language) a čiastočne od HTML. V podstate pokiaľ dobre poznáte HTML nebude prechod na XHTML veľmi náročný. Webové štandardy pristupujú k tvorbe layoutu stránky ale možno trochu iným spôsobom akým sme boli zvyknutí. Mnoho z nás bolo "odchovaných" na klasických tabuľkových layoutoch a bohužiaľ, či chcete, či nie, budeme sa musiet od tohto zlozvyku čiastočne alebo najlepšie úplne odučiť. Tabulkové layouty sú väčšinou neprehľadné a náročne sa potom stránka upravuje. Stránky XHTML by sme mali písať čiste alebo čo najviac štrukturovane. Na mnohých stránkach sa dnes vôbec nepoužívajú tagy ako H1,H2,..(nadpisy), P(odsek) a podobne. Podľa webových štandardov by sme mali tvoriť štrukturované weby a čo najviac využívať príslušné (X)HTML tagy.
Tento článok samozrejme nestačí na to, aby vás zaviedol do najtajnejších tajov webových štandardov, ale aby vám ukázal cestu, ktorou sa môžete vybrať. Doporučujem vám preto oboznámiť sa o tejto téme viac buď na internete(hľadajte, čítajte, skúšajte) alebo pomocou odbornej literatúry. Ja osobne som prečítal knihu "tvorba webu podle standardu" od Jeffreya Zeldmana . Netvrdím, že táto kniha je jediná alebo najlepšia, ale jednoducho veľmi pekne vysvetľuje celú problematiku webových štandardov. Takže kuknite, či ju nemajú v knižnici a čítajte. Ak prečítate alebo ste čítali inú dobrú knihu o XHTML, CSS, webových štandardoch a podobne napíšte mi, budem rád.