Verejné prerokovanie bez verejnosti = košické špecifikum.

DOPLNOK:Nakoľko Krajská prokuratúra nezaujala za 8 mesiacov absolútne žiadne stanovisko k danej veci, dňa 21.09.2009 bol zaslaný podnet na Generálnu prokuratúru. Verejné prerokovania sú zvolávané pre verejnosť, aby sa mohla verejnosť pýtať, informovať a vyjadriť svoj názor. Vážne ??? Somarina. Aspoň v Košiciach. Štátna správa a samospráva v Košiciach robia všetko preto, aby sa tam občan nedostal. Česť výnimkám. Možno........

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Dnes som sa v Korzári, jednom mestskom periodiku (na internete) dočítal, že sa má dnes konať verejné prerokovanie k problematike výstavby hotela v barčianskom parku v Košiciach, kde okrem iného, má a za obeť výstavbe padnúť cca 50 stromov. Škoda, že redaktor nenapísal kde a kedy. Veď na čo.

Hotel má stavať spoločnosť, v ktorej má Košický samosprávny kraj 10%, I keď stále nechápem prečo. Ale moje tušenie (viď moj článok o danej spoločnosti http://zdenkoliptak.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=172328) sa začína napĺňať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niekoľko údajov z článku:

1, Podľa pamiatkovej inšpekcie by hotel blízko kaštieľa mohol uškodiť kultúrnej pamiatke. Slovensko je signatárom medzinárodných chárt o ochrane kultúrneho dedičstva, ktorých odkazom je nielen ochrana samotných pamiatok, ale aj ich prostredia.

2, Na jeho doterajší postup v správnom konaní, ktoré je momentálne prerušené, podalo združenie Sosna sťažnosť na ministerstvo životného prostredia. Szabó tvrdí, že úrad viac hájil záujmy investora, ako ochrany prírody, a porušil pritom zákon.

3,Ministerstvo odstúpilo podnet Krajskému úradu životného prostredia v Košiciach. Ten by mal preveriť aj to, ako sa obvodný úrad vysporiadal s dvoma všeobecne záväznými nariadeniami mesta Košice, ktoré sa vzťahujú na park v Barci.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcie:

1, Firma + VUCka. Stanovisko inšpekcie ministerstva však nie je pre stavebníka záväzné. Spoločníkom spoločnosti je aj Koš.samosprávny kraj.

2, MČ Barca. Výzvu pamiatkovej inšpekcie na prehodnotenie umiestnenia hotela podľa všetkého nebude rešpektovať ani mestská časť Barca.

3, Mesto Košice.

Problémom sú aj dve platné všeobecne záväzné nariadenia mesta Košice. A čo na to mesto?

Podľa Rámcovej obsahovej náplne rokovaní Mestského zastupiteľstva v Košiciach na I. polrok r. 2009 mesto pripravuje na aprílové rokovanie Mestského parlamentu, okrem iného:


- Návrh na zrušenie VZN č. 2 o zakladaní, údržbe a ochrane zelene
- Návrh na zrušenie VZN č. 10 o ochrane mokradí na území mesta Košice
- Návrh na zrušenie VZN č. 12 o zákaze prevádzkovania nepovolených hazardných
hier na verejnosti prístupných miestach na území mesta Košice
- Návrh na zrušenie VZN č. 25 o miestnom územnom systéme ekologickej stability

SkryťVypnúť reklamu

A je to !!!

A tak som sa rozhodol, že na to dnešné verejné prerokovanie pôjdem.

Pokus prvý: Je to park v Barci, tak tam zavolám a opýtam sa kde a kedy to je. To by ale niekto musel ten telefón zdvihnúť. Tak iste bude pozvánka na VEREJNÉ prerokovanie na stránke MČ Barca, povedal som si. Okrem pozvánky na výstavu psov, ktorá bola v roku 2008 som sa nedozvedel nič - http://www.barca.sk/index.php.
Pokus druhý: Webstránka mesta Košice. Veď park je chránený VZN mesta Košice. No a keď mesto, z podnetu pána primátora (KDH), robilo veľkú reklamu na mestskej (verejnej) stránke pre nové kino a súťaž o vstupenky na film James Bond (“tento film si iste zaslúži pozornosť mesta“), tak iste uverejní aj pozvánku na verejnú diskusiu, nakoľko sa jedná o chránený historický park a kaštieľ, ide o výrub 50 stromov... Opäť som sa mýlil.

SkryťVypnúť reklamu

Pokus tretí: Je v tom zapletený aj Krajský úrad životného prostredia, tak som tam zavolal. Pani bola veľmi ochotná. Keď som sa jej kolegu opýtal, či je to prerokovanie v Barci, tam mi povedal, že áno a o 13,00 hod.

Pokus štvrtý: Došiel som na obecný úrad v Barci. Privítali ma zamknuté dvere úradu. Na ulici je úradná tabuľa, tak tam iste bude pozvánka na VEREJNÉ prerokovanie pre verejnosť. Omyl. Nič tam nebolo. Nechápem, prečo na verejnej nástenke úradu v Barci nevisela pozvánka na verejné prerokovanie a ani na internetovej stránke. Pán starosta Krištof (KDH) má asi iné priority. Prerokovanie bolo na úplne inom mieste, čo som sa dozvedel už po skončení prerokovania.


Je vôbec verejné prerokovanie platné, keď naň nikto verejnosť nepozval?


A taktiež nechápem, prečo sú verejné diskusie zvolávané na 13,00 hod cez pracovný deň, keď verejnosť je zväčša v práci. A úradníci sú platení z verejných daní, volení verejnosťou a sú vo svojich funkciách, aby slúžili len a len verejnosti. A úradníci a volení zástupcovia úrobia všetko preto, aby sa verejnosť o verejnej diskusii nedozvedela a aby tam ani nemohla prísť !!!

To isté sa udialo, keď mesto Košice zvolávalo verejné prerokovanie výstavby AU!!!parku v Košiciach. Pán primátor Knapík (KDH) uverejnil oznam na internete dva (tri) dni pred a taktiež na pondelok na 13,00 hod. Tiež urobil všetko preto, aby verejnosť náhodou nedošla. Zvolať to na 18,00 hod. už by bol problém. Ktorému úradníkovi, investorovi a volenému zástupcovi sa chce prísť na úrad o 18,00 hod. ??!!

A čo, kašlať na verejnosť. Dajak bolo – dajak bude. Hlavná vec, že biznis ide.

Zdenko Lipták

Zdenko Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občiansky aktivistahttp://www.zdenkoliptak.comhttp://liptak.blog.pravda.skFacebook - Zdenko Lipták Terasa - https://www.facebook.com/zdenkoliptak.kosice Zoznam autorových rubrík:  KosickaAlternativa.skNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu