
NÁRODNÝ PARK YELLOWSTONE

Grand Prismatic Springs
Na svete existujú tisícky národných parkov, ale iba jeden z nich vznikol ako prvý. Bol to práve Yellowstone, ktorý ostatným ukázal cestu ako vytvoriť národný park. Bol vyhlásený už v roku 1872, vďaka čomu sa začalo diskutovať o ochrane prírody.

Yellowstonský Grand Canyon


Prechádzka pomedzi minerálne jazerá je neopakovateľným zážitkom.



Gejzír Old Faithful(starý verný). Tento gejzír je výnimočný tým, že od svojho objavenia vystrekuje vodu do výšky 30 - 55 m., približne každých 90 min. Stal sa tak najpresnejšie činným gejzírom na svete.


NÁRODNÝ PARK ARCHES

Snáď najpôsobivejšie skalné okno DELICATE ARCH. Nachádza sa až vo výške 1474 m.n.m.



Vnútorné okno sa týči do výšky 10 metrov.

Na hodinový výstup k oknu treba mať veľa vody, dobrú kondičku, ale aj niečo proti horucému slnku.

Cesta k najväčšiemu skalnému oblúku v parku.


LANDSCPAE ARCH je so svojim rozpätím 92 metrov a výškou 30 metrov najväčším skalným oblúkom na svete.

Aj takúto malú potvorku stretnete v parku, ktorý cez deň vyzerá bez života, ale cez noc ním prekypuje.

Rieka či potok Salt Wash bola kedysi hlavným zdrojom života v úrodnom údolí Salt Valley, kde kedysi mormonskí osadníci farmárčili.



MONUMENT VALLEY

Pútavý pohľad sa naskytne hneď pri vstupe do parku. Inak práve po tejto ceste bežal Forrest Gump, keď mal svoje "behavé" obdobie.

Červenohnedé pieskovcové formácie a skalné veže sú výsledkom miliónov rokov trvajúcej erózie hornín, ktoré vznikli ukladaním sedimentov pred viac ako 160 mil. rokov.

Okrem známych stolových hôr nájdeme v parku aj piesočné duny, skalné okná a kamenné stĺpy. Niektoré pieskové monolity dosahujú výšku až 120 m.

Záujem ľudí o prírodné krásy juhozápadu USA zapríčinil, že toto miesto sa razom stalo celosvetovo známym a veľmi rýchlo sa ocitlo na liste viacerých cestovateľov.

Okrem toho park preslávili mnohé známe westerny či reklamy pre cigarety Marlboro.

Obrovské skalné monolity sú tichými svedkami dávnej histórie našej zeme.
DEATH VALLEY

Národný park Death Valley (Údolie smrti) sa nachádza v Mohavskej púšti. Púšť ukrýva aj jeden z endemitov, ktorým je Joshua Tree. Strom, resp. juka obrovská sa dožíva niekedy až 700 rokov a rastie iba na niektorých miestach Kalifornie. Jozueho alebo aj Ježišov strom prišiel k svojmu menu začiatkom 19. stor., kedy cez púšť putovali mormonskí osadníci. Tí v podobe stromu videli svojho vodcu Josepha Smitha, ktorý im konármi ukazuje smer cesty cez nehostinné prostredie púšte a privedie ich do zasľúbenej zeme.

Údolie smrti je vo svete známe ako najsuchšie, najteplejšie a najnižšie položené miesto v Kalifornii, USA a celej Severnej Amerike. Údolie má rozlohu až 8000 km2 a je takmer 230 km dlhé a 8 až 25 km široké.

Soľné jazero Badwater leží 86 metrov pod úrovňou mora a v roku 2001 tu bola nameraná najvyššia teplota v USA - až 56,7 °C. Pričom teplotný rekord na zemi drží z roku 1922 líbyjská El Azizia s 57.8°C. Pohľad z Danteho vyhliadky.

Toto je povrch najnižšie položeného miesta na západnej pologuli. Kam len oko dovidí sú samé soľné kopčeky, ktoré tu po sebe zanechalo niekoľko jazier, ktoré sa postupom času vyparili.

V Death Valley sa okrem soľných plání a vysychajúcich jazier a prameňov nachádzajú aj 300 metrov vysoké pieskové duny.


ANTELOPE ISLAND

Ostrov Antilop je najväčší z pomedzi 10 menších ostrovčekov nachádzajúcich sa na Veľkom Soľnom jazere v Utahu. Charakteristický je suchou prirodzenou pastvinou. Žije tu niekoľko vzácnych druhov zvierat ako kojoty, rohaté antilopy, ovce hruborohé, ale hlavne bizóny.

Tie tu boli vysadené v roku 1893 a odvtedy sa im tu dobre darí a ich počet narastá. Ostrov slúži ako ideálne miesto na ich ochranu a chov. Vidieť voľne pasúce sa stáda bizónov bolo pre mňa skutočne veľkým zážitkom.

Ostrov bol objavený v roku 1845 Kitom Carsonom, ktorý objavil Veľké Soľné jazero. Ostrov pomenoval podľa zastrelenej antilopy rohatej, ako vďaku za jej mäso.
GRAND CANYON

Geologická čítanka našej planéty, jedinečný, grandiózny výtvor našej Matky prírody. Kaňon sa začal vytvárať približne pred 5. - 6. miliónmi rokov, kedy došlo k významnému hlbinnému zlomu v zemskej kôre a prehistorická rieka Colorada vtedy začala svoju púť. Každý deň začala odnášať stovky tisíc ton hornín a postupne sa zarezávala do povrchu a vytvorila a stále vytvára dnešný kaňon.

Ako sa zarezávala, odhaľovala jednotlivé vrstvy zeme. Najspodnejšia vrstva je až 2 miliardy rokov stará, ide o tvrdú kryštalickú bridlicu, ktorá spomaľuje eróznu činnosť rieky. Najvrchnejšiu vrstvu tvorí mäkší krikabský vápenec, ktorý má "len" 230 miliónov rokov.


Dĺžka kaňonu pozdĺž rieky Colorado je až 446 km. Kaňon je hlboký 2 km a široký od 500 m až do 29 km.

Celá rieka má 2250 km. Vyteká zo Skalných hôr a steká do Kalifornského zálivu. Dnes je jej prietok minimálny, čo zapríčinuje dlhodobo suché počasie, nedostatok zrážok a veľké priehrady typu Hoover či Glen. Príčinou čoraz menšieho toku a klesajúcej hladiny je aj vysoký odber vody okolitými štátmi - Arizony, Colorada, Nevady, Utahu a Kalifornie.

Grand kaňon bol donedávna medzi 28 finalistami najnovších 7 divov sveta, avšak medzi vytúžených 7 najlepších sa nedostal. Premohli ho iní borci ako vodopády Iguazú, či rieka Amazonka. Aj keď sa mu neušlo miesto v topke, stále ostáva pohľad na kaňon jedinečný a neopísateľný. Jeho mohutnosť vám tak ako mne určite vyrazí dych.
Prajem veľa cestovateľských zážitkov v Novom roku 2012.