reklama
Miesto pre vašu tvorbu. Staňte sa súčasťou komunity
Zdenko Somorovsky

Zdenko Somorovsky

Bloger 
 • Počet článkov:  39
 •  | 
 • Páči sa:  1x

Človek čo má rád - prirodzený smiech, pozitívnu náladu a sarkastický humor, spoznávanie cudzích ľudí a kultúr, chuť horúceho čaju a arómu kávy, portské a tokajské vínko, krásne portugalské, španielske a anglické slovíčka. Človek, čo miluje cestovanie telom aj dušou a s ním spojené dobrodružstvo, hory a prírodu. Okrem toho sa rád ponára do studnice vedomostí starých kníh a zaprášených máp. Miluje hudbu a hudobné nástroje. Zbožňuje fotografovanie a písanie, pretože rád odkrýva čaro našej doby a našej planéty. Riadi sa heslom: "Bud vždy vyzbrojený úsmevom, pretože s ním je život krajší":-) Zoznam autorových rubrík:  PortugalskoNezaradenáTaliansko a jeho krásyAmerikaSlovenskoIzraelBraziliaŠkótskoPoľskoBelgickoŠvédskoAko chutí MarokoŠpanielskoBáseň ako darKeď kráčam životom

reklama

Amerika

Od Yellowstonského národného parku po Grand Canyon (fotoreportáž)

Zdenko Somorovsky

Od Yellowstonského národného parku po Grand Canyon (fotoreportáž)

Prechádzka národnými parkami Ameriky. USA je 3. najväčšia krajina na svete. Rozlohu má až 9 631 418 km2. Okrem veľkých kozmopolitných miest má aj neskutočne krásnu prírodu. Prírodu, ktorá obohacuje, ktorá uzdravuje, z ktorej čerpáme silu a ktorú niekedy vnímame ako dokonalé božie dielo. Prejdeme sa prvým národným parkom na svete, ktorým je svetoznámy Yellowstone, legenda medzi svetovými parkami. Yellowstone je magické miesto, kde na každom kroku narazíte na bublajúce bahná a zo zeme vyvierajúce pramene. Erupcie gejzírov sú tu každodennou záležitosťou a voľne pasúce sa bizóny človeka vrátia do čias, kedy sa státisíce týchto zvierat pásli na bohatých lúkach amerických prérií, v časoch dobíjania Divokého Západu. Okrem toho si ukážeme ako to vyzerá v národnom parku Arches, ktorý je známy svojimi krásnymi oblúkmi, prebehneme sa indiánskym parkom Monument Valley, ktorý poznáme z filmových westernov, krátko sa zastavíme na ostrove Antelope, kde sa taktiež voľne pasú bizóny. V Death Valley zase vstúpime na druhé najhorúcejšie miesto planéty a na záver si prezrieme geologické vrstvy Grand Canyonu.

 • 28. dec 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 3 827x
 • 20
Chicago - mesto mnohých tvári (fotoreportáž)

Zdenko Somorovsky

Chicago - mesto mnohých tvári (fotoreportáž)

Chicago patrí medzi najzaujímavejšie mestá a podľa viacerých Američanov aj medzi najkrajšie v Spojených štátoch. Svetu toto mesto dalo mnoho. Prílivom černošských osadníkov sa tu zrodil nový hudobný štýl - blues, okrem toho tu v 30. rokoch 20.stor. prichádzali džezové esá ako Joe "King" Olivier a Louis Amstrong, ktorí výrazne pomohli k rozšíreniu a rozkvetu jazzovej hudby. Chicagsky blues okrem toho prispel k vzniku ďalšieho hudobného žánru - rock and rollu. Mesto je dnes známe aj gospelovou hudbou a ďalšou svetovou novinkou z chicagskej dielne bol zrod house music. Rozvinula sa tu černošská literatúra, postavil sa tu vôbec prvý mrakodrap na svete a podľa miestnej tradície sa práve v Chicagu začal prvýkrát v roku 1893 predávať hod-dog. V roku 1942 tu zase vedec Enrico Fermi úspešne odskúšal prvé kontrolované štiepenie atómu. Aby toho nebolo málo, Chicago dalo svetu množstvo gangsterských filmov, na čele ktorých tróni osud jedného z najznámejších mafiánov Al Caponeho. To je mnohotvárne Chicago.

 • 14. dec 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 4 347x
 • 11
Najznámejšia pláž Kalifornie - Venice Beach

Zdenko Somorovsky

Najznámejšia pláž Kalifornie - Venice Beach

Venice Beach, kedysi nehostinné miesto plné močiarov a neudržiavanej pôdy. Dnes nádherné pláže s bielym pieskom, vodnými kanálmi, 4 km dlhou promenádou plnou obchodov, palmových parkov, športovísk, fitnes centier a kultovou atmosférou nezávislých umelcov. Na jednom mieste sa tu stretnú rôzni špekulanti, pouliční obchodníci, hudobníci, maliari, dievčatá v mini bikinách, vytŕčajúci sa svalovci či pes so slnečnými okuliarmi. Bizarné miesto, kde pod holým nebom začínal cvičiť Arnold Schwarzenegger.

 • 27. nov 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 2 560x
 • 3
reklama
SkryťZatvoriť reklamu