Podľa zástupcov Vodohospodárskej výstavby (správca pozemkov) by mali z brehov a lesov zmiznúť všetky nelegálne stavby. Tých je v súčasnosti neúrekom. Na brehu nájdeme rôzne prístrešky, grily, kontajnery, garáže, osvetlenie prístupových ciest, spílené kmene stromov, vydláždené priestranstvá, rampy a podobne.
K týmto stavbám musia majitelia predložiť doklady do 30.4.2013. V opačnom prípade budú odstránené zo strany úradov na náklady vlastníka. Oficiálne je na breh možné umiestniť iba vyväzovacie zariadenie povolené Slovenským vodohospodárskym podnikom.
Dve kľúčové vyjadrenia Diany Migaľovej Baschierovej, hovorkyňe Vodohospodárskej výstavby:
„Hľadáme možnosti, ako zabezpečiť usmernenie využívania pozemkov v predmetnej lokalite. Jednou z podmienok bude odstránenie všetkých nelegálnych čiernych stavieb“.
„Sme pripravení odstrániť tieto stavby a elektrické prípojky aj na vlastné náklady. Budeme si uplatňovať náhradu týchto nákladov od majiteľov hausbótov“
Z týchto vyjadrení jasne vyplýva, že úrady chcú nastoliť legálny režim, kedy sa užívatelia hausbótov venujú iba samotných plávajúcich objektov a nezasahujú do okolitej prírody. Tá je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy.
Samostatnou kapitolou sú elektrické prípojky, ktoré sa starajú o maximálne pohodlie užívateľov hausbótov. Niektoré z prípojok totiž nemajú potvrdenia od správcu pozemku a správcu vodných plôch, ktoré pretínajú. Povolenie majú iba od stavebného úradu v Rusovciach.
Úrady tiež doplnili, že neposkytnú majiteľom hausbótov príľahlé pozemky na predaj a ani na prenájom. Tým jednoznačne vyvrátili tvrdenia zástupcov majiteľov hausbótov, s ktorými sme sa stretli na našom pikniku. Výstup z neho si môžete prečítať tu:
http://zelenahliadka.blog.sme.sk/c/310608/Piknik-pod-housebotom-a-s-jeho-susedmi.html
Majitelia tu tvrdili, že na čierno upravujú pozemky, lebo im niekto sľúbil, že raz im budú dané pozemky patriť. To sa našťastie nestane. Prečo našťastie? Pretože pri každej ďalšej návšteve vás prekvapí neustále prekračovanie hraníc súdnosti, arogancia s akou užívatelia hausbótov upravujú svoje okolie a postupne ho menia na typickú satelitnú osadu na okraji mesta. Najnovšie "pikošky" nájdete nižšie.
1. Komunálny odpad vo vreciach vedľa prístupovej cesty k hausbótom.

2. Elektrické prípojky topiace sa vo vode (vraj je problém ťahať rozvody pod potokom, čo hovoria elektrárne na toto?)

3. "Vyčistená" parkovacia plocha pred najnovšími hausbótmi s napílenými konármi a drevom napravo na fotografií.

4. Perlička na záver. Monitorovací komplet zložený z reflektora, bezpečnostnej kamery a infračervenej kamery umiestnené na brehu vedľa housebótov.

Všetci veríme, že energia úradov sa nevytratí a nastolí sa opäť štandardný, legálny režim v okolí Jaroveckého ramena. To patrí spolu s okolitým lesom každému jednému z nás a nemáme najmenší dôvod sa tam cítiť ako u niekoho na návšteve, byť monitorovaný kamerami, obchádzať uzamknuté rampy a uskakovať automobilom miestnych.
Nezabúdajme a pripomínajme úradom, že majú konať.
Matúš Čupka
Zelená hliadka
https://www.facebook.com/zelenahliadka
PS: Dlhšie chystám rozsiahlejší materiál k tejto téme. Pri výskume som narazil na mysteriózne "OZ Cesta - Jarovecké rameno". To pravdepodobne stojí za povoleniami jazdiť automobilmi v náplavovom území. Netuším ako si môže OZ vybavovať takéto povolenia a mať v oblastiach činnosti napísané "životné prostredie".
PPS: Pôvodný článok SME:
http://bratislava.sme.sk/c/6665178/majitelom-hausbotov-na-jarovskom-ramene-hrozi-stat-buranim.html