Depresia (II) - príznaky

Neviem veľa o depresii, ale žijem s ňou a videla som aj ľudí ako s ňou zápasia.. Preto sa vyznám, ale neviem všetko. Predstavte si miesto depresie futbal. Vtedy som výborný hráč. Viem triky, ale do prvej ligy sa nikdy nedostanem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Začala som divným prirovnaním. To aby ste sa zasmiali, lebo to bude asi len horšie a smutnejšie.

Ako som spomínala v minulom článku, depresia má tri spúšťače: dedičnosť, hormonálnu nerovnováhu a emocionálny úder alebo niečo také. Myslím tým ranu vo vašom živote, čo vás zloží na kolená. 
Depresia má veľa príznakov a často si protirečia. Ako napríklad nespavosť alebo nadmerná spavosť. Či apatia alebo naopak výkyvy nálady. Je toho veľa. Preto som sa rozhodla, že tieto dvojice popíšem spoločne a poviem vám, aj čo trápilo mňa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výkyvy nálady
Na jednom konci apatia, citová prázdnota a neschopnosť prežívať emócie. Nič vás neteší, nič vás nerozosmeje, nevidíte nič pozitívne vo vašom živote. Sú to pocity, keď vám je jedno, čo s vami je, je vám jedno, čo sa deje vo vašom okolí. Ale po čase cítite, že to nie je v poriadku. Niečo by ste mali cítiť, mali by ste prejaviť nejaké emócie, ale nejde vám to a v podstate je to pre vás dobré, pretože ak by ste mali niečo cítiť, zložili by ste a cítili by ste obrovskú bolesť. Mali by ste zodpovednosť. Apatia dáva falošný pocit slobody. Dajte si na to pozor, je to veľmi nebezpečný stav. Na druhom konci sú výbuchy zlosti, agresia, častý plač, emocionálna bolesť, nenávisť k sebe samému, nenávisť všeobecne. Všetko zlo na svete je vo vás a vy to cítite. A je vám zo seba zle. Myslíte len na to, ako by bolo na svete lepšie bez vás, že ste na nič, že ste omyl, ktorý zaberá miesto. Vašej rodine a okoliu by bolo určite lepšie bez vás. A toto cítite neustále, vyvolá to aj malá, neškodná kritika smerujúca na vás. Niektorí ľudia sú počas depresie apatickí, iní sú náladoví, a potom sú tu ľudia, ktorí prežívajú oba prípady. 

SkryťVypnúť reklamu

Nespavosť/Nadmerná spavosť = únava tak či tak
Pri obidvoch je výsledok únava. Najradšej by ste len ležali, pretože nemáte dosť energie na nič. Problémy so spánkom však nie sú len tieto dva. Depresia vyvoláva rôzne problémy so spánkom. Ťažké zaspávanie, napríklad že zaspíte až po niekoľkých hodinách. Alebo ťažkosti so zobúdzaním. Alebo nočné mory. Tým, že máte nezdravý spánok sa vaše problémy môžu zhoršiť, preto je dôležité, aby ste mali zdravý, dostačujúci spánok. Ja som mala zo začiatku problémy so zaspávaním a potom som sa zobúdzala o dve hodiny skôr, ako som mala. Skutočne problémy so spánkom sú jedným z hlavných príznakov (okrem tých psychických). 

SkryťVypnúť reklamu

Fyzické príznaky
Aj psychická choroba môže mať fyzické prejavy. Okrem problémom so spánkom to môžu byť bolesti hlavy, chrbta či celého tela. Depresia ovplyvňuje aj chuť či skôr nechuť do jedla. Môžete chudnúť alebo pribrať na váhe. Mňa osobne bolel chrbát a zažívam to aj teraz pri záchvatoch úzkosti a v stresových obdobiach. A vyvinulo sa u mňa aj emocionálne jedenie, kedy sa pri nepríjemných pocitoch prejedám a keď sa mi niečo podarí, tak tiež za odmenu jem. Okrem bolesti či zmeny chutí je to porucha pozornosti a neschopnosť sa sústrediť. Potom to môže byť aj búšenie srdca, nevoľnosť od žalúdka, dokonca až vracanie, a závraty. 

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je nenechávať si vaše trápenie pre seba. Bohužiaľ rodina a okolie vám asi nebude rozumieť. Pravdepodobne vám povedia: „si len smutný/á" alebo „to máš z toho, že nič nerobíš a len ležíš v posteli". Neuvedomujú si, že vidia len príznaky, nie príčinu vášho stavu. Preto si nájdite odborníka, ktorý vám pomôže. Môže to byť psychológ alebo psychiater. Môže to byť podporná skupina alebo liečenie. Počula som aj o liečení sa alternatívnou formou alebo prejdením na rastlinnú stravu, teda vegánstvo alebo raw vegánstvo, čo je surová rastlinná strava. 

Hlavne nezostávajte v tomto stave. Spravte niečo pre svoje zdravie a váš život. Lebo žiť s neliečenou depresiou je peklo na zemi. Doslova. Ak by ste niečo také nepriali nikomu, prečo to robíte sami sebe? Ak potrebuje postrčiť alebo chcete znamenie, TOTO JE ONO. Choďte sa uzdraviť.

Katarína Žgrlíková

Katarína Žgrlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladé dievča. Nesmelé, no za to úprimné. Milujem písanie. Milujem príbehy. A chcem sa s vami o ne podeliť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu