Bez masky ani na krok

Ako začínate svoj bežný deň? Rýchlo vyskočiť z postele, umyť si zuby, pripraviť sa do práce, deťom desiaty do škôl, tí šťastnejší sa ešte stihnú naraňajkovať. Ranná rutina v Ulanbátare (UB) sa v podstate v ničom nelíši.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Okrem toho, že obyvatelia júrt musia ráno pripraviť oheň, aby si na ňom uvarili ranný čaj a ohriali sa, tak sa deň začína pomerne skoro, keďže ranné zápchy sú prekliatím, ktoré zdvihnú tlak každému šoférovi. A ešte jedna maličkosť: bez ochrannej masky na tvár ani na krok.

Čo tam po tom, veď všetky mestá majú problémy. Infraštruktúra, kanalizácia, nedostatok bytov, vysoké ceny nehnuteľností, nedostatok škôl, atď. A kvalita ovzdušia? To je niečo, nad čím sa vo väčšine väčších miest v Európe od priemyselnej revolúcie nezamýšľame každý deň. Po návrate z Mongolska mi moji mongolskí známi poradili, aby som vyhodila všetky šaty, ktoré som si priniesla. Prečo? Pretože toho zápachu sa už nezbavím. Ten špecifický štipľavý zápach znečisteného vzduchu, ktorý vám v zimných mesiacoch trhá pľúca, dráždi sliznicu a spôsobuje nespočetné množstvo zdravotných problémov. Mne osobne jedna poriadna zima, po ktorej nasledovalo pár týždňov v posteli už nadobro odpísala mandle. A to ani zďaleka nepatrím do skupinky najviac ohrozených obyvateľov hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ulanbátar
Ulanbátar (zdroj: Erdenebayar - Pixabay)

Čo vám napadne ako prvé, keď sa spomenie Mongolsko? Asi niečo podobné ako Googlu. Krajina nekonečne modrej oblohy, rozľahlých stepí, jurty, kone, nomádi a Džingischán. V zime, ktorá trvá viac ako 6 mesiacov a teploty dosahujú až –35 stupňov, však život 3 miliónov obyvateľov nekončí. Pre obyvateľov vidieka prináša dlhá a studená zima pohromu v podobe „dzud“, ktorý je vyvrcholením horúceho a suchého leta, dažďov v septembri a skorého snehu v októbri a spôsobuje úhyn miliónov kusov dobytka. Napriek mnohým projektom sa obyvatelia vidieka aj naďalej sťahujú do hlavného mesta, či ďalších veľkých miest ako je Darkhan a Erdenet, hlavne kvôli lepšiemu prístupu k nemocniciam, školám a práci. V dôsledku prílevu obyvateľstva sa Ulanbátar, ktorý bol pôvodne postavený pre pár stoviek tisíc obyvateľov, nevyhol nedostatku nehnuteľností a následnej stavbe „nelegálnych“ jurtových štvrtí, ktoré sa tiahnu desiatky kilometrov okolo centra. Bohužiaľ, obyvatelia v daných štvrtiach sú často nútení žiť bez kanalizácie, či tečúcej vody a v dôsledku nedostatočného vzdelania a kvalifikácie sa ocitajú v kruhu chudoby. 

SkryťVypnúť reklamu
Cesta z práce
Cesta z práce (zdroj: Jana Žilková)

Nedokonalá infraštruktúra, blízkosť veľkých továrni, pozícia najchladnejšieho hlavného mesta na svete v údolí obklopenom pohorím a národným parkom Bogd Khan Uul, ktorý blokuje prípadný vietor, jurty, v ktorých sa v zime kúri uhlím (občas aj plastom, starými pneumatikami a topánkami), prach a nekončiace zápchy. To sú dôvody, prečo malé deti končia často na niekoľko týždňov v preplnených nemocniciach a ľudia vychádzajú do ulíc, aby sa pripomenuli svojim politickým predstaviteľom. Mesto „Ulanbátar“, ktoré v preklade znamená „Červený hrdina“ mnohí počas dlhých zimných mesiacov volajú „Kharbaatar“ alebo „Čierny hrdina“ kvôli alarmujúcemu levelu emisií v ovzduší. V našom regióne sa so znečisteným ovzduším spojuje niekoľko príkladov: Londýn v 1952, Peking a Naí Dillí. Len málokto vie, že situácia v 1,4 miliónovom Ulanbátare je niekoľkokrát horšia. Smutnejší je ešte fakt, že obyvatelia žijúci v chudobných štvrtiach trpia najviac. Obyvatelia mesta, ktorí si to môžu dovoliť, žijú buď v najbohatšej štvrti „Zaisan“ alebo si stavajú domy a byty mimo mesta. V najlepšom prípade odídu v zime z krajiny. 

SkryťVypnúť reklamu

Počet škodlivých emisií v ovzduší „Červeného hrdinu“ dosiahol v decembri 2017 päťkrát vyšší level ako v Pekingu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) je 80 % znečistenia spôsobené práve používaním uhlia na kúrenie v jurtách, 10 percentami prispieva k situácii doprava a potom iné dôvody ako tepelné elektrárne a odpad. Level emisií PM2.5, t.j. častice, vďaka ktorej je znečistenie pre ľudí životunebezpečné, dosiahol v decembri 2017 svoj vrchol 1985 mg/m³, pričom priemerne dosahuje v Mongolsku hodnotu 1071 mg/m³. SZO neodporúča zdržiavať sa ľuďom v prostredí s hodnotou PM2.5 vyššou ako 25 mg/m³ viac ako 24 hodín, čo znamená, že UB prekročil danú hodnotu osemdesiatkrát. 

SkryťVypnúť reklamu
UB
UB (zdroj: Erdenebayar - Pixabay)

Počet projektov, ktoré bojujú za zlepšenie ovzdušia sa za posledné roky niekoľkonásobne zvýšil. Jeden z najväčších projektov, Ulaanbaatar Clean Air Project, ktorý je financovaný Svetovou bankou a implementovaný v spolupráci s mongolskou vládou odhaduje, že emisie sa budú musieť znížiť o 94 % na takú úroveň, aby bola kvalita vzduchu v meste prijateľná. Okrem toho bude krajina postupne zakazovať používanie menej kvalitného uhlia v najbližších rokoch, začínajúc v hlavnom biznis centre a smerom do jurtových štvrtí. Navyše, tisícky ľudí vychádzajú do ulíc so sloganmi ako „Zobuď sa a nadýchni sa smogu“. Úspech je však neistý.

Mal by si Ulanbátar zobrať príklad z Pekingu? Premiestniť závody a továrne ďalej od mesta, nainštalovať kvalitné čističky vzduchu, či porozbíjať pece na uhlie v jurtách, aby si ich obyvatelia kúpili elektrické sporáky, na ktoré väčšina nemá financie? Tak ako v Číne, aj zmena v Mongolsku pravdepodobne prebehne pod tlakom občianskej spoločnosti. Mongolská vláda by však mala zainvestovať do dlhodobého riešenia tohto pálčivého problému a nie do nákupu lacnejších masiek a čističiek vzduchu, ktoré ponúkajú len krátkodobé riešenie.

Mongolsko
Mongolsko (zdroj: Erdenebayar - Pixabay)

V prípade, že by ste akýmkoľvek spôsobom vedeli pomôcť, prosím, neváhajte sa kedykoľvek ozvať.

Ak by ste sa chceli dozvedieť o Mongolsku viac, neváhajte sledovať účet @Mongolia_EU na Twitteri (v angličtine).

V prípade záujmu o problematiku znečisteného ovzdušia v Mongolsku sa môžete viac dočítať tu (v angličtine):

Ger Community Mapping Center

National Agency of Meteorology and Environmental Monitoring

Seeker: Video

How Deadly Pollution Became one of Mongolia's Biggest Problems

WHO

Teaser Video of 'Smog and Kids'

The World Bank

The World Bank: Blog

Jana Žilková

Jana Žilková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Život je príliš krátky, preto sa usmievajte, pokiaľ máte čím. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu