Smrť chodí aj po stepiach

Počuli ste už o fenoméne s názvom ‘dzud’? Táto prírodná katastrofa spôsobuje podobne ako povodne, hurikány a zemetrasenia straty na životoch, zničené domy a stovky až tisíce trpiacich ľudí a zvierat.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Mongoli sú národ typický pre svoj tradičný, nomádsky spôsob života. Svojej slobody a nekonečných stepí sa nevzdali ani počas najväčšej slávy a existencie Mongolskej ríše, ani s príchodom veľkého brata s červenou hviezdou na čele (napriek tomu, že pre nich platili určité obmedzenia), a ani po reformách, ktoré nasledovali po páde komunistického režimu. Napriek láske k slobode sa urbanizácia stala súčasťou každodenného života a ľudia z vidieka sa sťahujú do veľkých miest, či už z vlastného presvedčenia alebo z donútenia. Tento blog opisuje práve jeden z najzávažnejších príčin presunu mongolských pastierov a vidiečanov do Ulanbátaru, Darkhánu, Erdenetu a ďalších menších miest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už mnohokrát bolo v tomto blogu spomenuté, že mongolská zima je dlhá a extrémne studená. Chladné počasie, ktoré už máme v Európe skoro za sebou je stále v porovnaní s mongolskou zimou ako jar. Ja osobne som v zime nevydržala zdržiavať sa mimo tepla viac ako 30 minút. Len raz som sa v mínus 30 stupňoch zabudla naraňajkovať, vybrala sa na rannú hodinu mongolského jazyka a kvôli mojej ľahkovážnosti som po 20 minútach chôdze odpadla rovno na prahu jazykovej školy. Aj kvôli takýmto skúsenostiam mám obrovský rešpekt k mongolským pastierom a vidiečanom. Oni totižto trávia so svojimi stádami celé dni a týždne v mrazoch a presúvajú sa za poslednými stebielkami trávy desiatky až stovky kilometrov. A čo potom, keď už ani posledná tráva nezostala a koniec zimy je v nedohľadne?

SkryťVypnúť reklamu
Slnko, ktoré nehreje
Slnko, ktoré nehreje (zdroj: Jana Žilková)

Dzud je prirodzenou súčasťou Mongolska, s ktorou museli domáci zápasiť už stáročia. Človek však nie je úplne bez viny. Počas komunistického obdobia patril všetok dobytok štátu a bolo dohliadané na to, aby sa predišlo jeho nekontrolovanému zvyšovaniu. Po revolúcií v 90. rokoch a uvoľnení pravidiel sa počet dobytka niekoľkonásobne zvýšil a s vidinou zisku sa pastieri v súčasnosti sústreďujú na chov kôz. Prečo? Mongolsko je 2. najväčší výrobca kašmíru na svete a jeho kvalita je medzinárodne známa. Kozy si však nevystačia len s trávou, tie si radi pochutnajú aj na korienkoch, aby si uspokojili apetít. Vysoký počet kôz má za následok dezertifikáciu a nedostatok trávy v krutých mrazoch. Takmer tretina populácie Mongolska je priamo závislá na pastierskom spôsobe života. Ďalšia časť je priamo alebo nepriamo zapojená do výroby a spracovania mäsových a mliečnych výrobkov, zásobovania, logistiky a iných odvetví, ktoré sú takisto závislé na pastieroch.

SkryťVypnúť reklamu

Dzud je typický pre Mongolsko a vyznačuje sa dlhou a veľmi chladnou zimou a úhynom vysokého počtu dobytka. Dzud nemá jednofarebnú košeľu. Príde buď s obrovských množstvom snehu, kvôli ktorému sa dobytok nevie dostať k tráve, s nedostatkom snehu, ktorý vyústi do nedostatku vody tak pre dobytok ako aj pre ľudí žijúcich v zasiahnutých oblastiach, či krátkodobým oteplením, po ktorom nasleduje ochladenie a vytvorenie vrstvy ľadu, cez ktorý sa dobytok nevie dostať k tráve. Nakoniec príde s príchodom extrémne chladných dní a silného vetra, kvôli ktorým sa dobytok nevie pásť, keďže všetku svoju energiu využíva na udržiavanie tepla. A úplne najhorší prípad? Kombinácia niekoľkých dzudov dokopy a z toho plynúce katastrofálne následky.

SkryťVypnúť reklamu
Zima v Mongolsku
Zima v Mongolsku (zdroj: Erdenebayar (Pixabay)

Dzud prináša smrť. Doslova. Počas chladných mesiacov nie je nič nezvyčajné zazrieť desiatky zamrznutých zvierat naskladaných na seba v blízkosti júrt. Slzy sa tlačia do očí, keď si človek uvedomí, že práve tých niekoľko kusov dobytka znamená pre niekoho celý majetok. V roku 2010 zahynulo viac ako 8 miliónov kusov dobytka. V roku 2016 od júla ani raz nezapršalo, čo malo za následok nedostatočné množstvo trávy, ktorá sa v 17. najväčšej krajine na svete nedá len tak ľahko zavlažovať. Následne boli tisíce nomádskych rodín ťažko zasiahnuté a ocitli sa v priebehu niekoľko týždňov na prahu chudoby. Zahynulo okolo 1 milióna kusov dobytka. Len ťažko sa vieme vcítiť do situácie trpiacich nomádov, ktorí sú na svojich kravách, kozách a ovciach závislí. Tie im zabezpečujú ranné mlieko, mliečne výrobky, teplo domova a v neposlednom rade financie z predaja kože a kožušín.

Dzud má však pre mnohých veľmi negatívne dlhodobé dôsledky. Deti, ktoré žijú v postihnutých regiónoch majú menšiu šancu dokončiť povinnú školskú dochádzku ako deti z iných oblastí. Dôsledky na zdraví sú taktiež obrovské, viac ako ¼ ľudí zo zasiahnutých regiónov tvoria deti, tehotné ženy, ľudia so špeciálnymi potrebami a starší ľudia. Dzud však vedia mnohí predpovedať a očakávanie toho najhoršieho môže spôsobiť ešte väčšie škody ako dzud samotný. Po suchom lete vyčlenia pastieri svoje najslabšie jedince, ktoré by najpravdepodobnejšie neprežili dlhú zimu a vyberú sa na lokálne trhy, aby predali mäso. Z dôvodu zvýšenej ponuky sa zníži cena a mnohí pastieri predajom veľa nezarobia.

Ťavy v zime
Ťavy v zime (zdroj: Jana Žilková)

Ako vyzerá situácia tento rok? Od začiatku roka zahynulo viac ako 700 tisíc kusov dobytka, 66 regiónov v 12 provinciách čelí daného fenoménu. Následky zatiaľ nie sú také vážne ako v roku 2010, avšak až 70% krajiny bolo minulé leto postihnuté extrémnymi suchami a zvieratá sú podvýživené. Počet mŕtvych zvierat sa tak môže na jar ešte zvýšiť, čo bude mať za následok sťahovanie desiatok rodín za ´lepším´ životom v mestách.

Letá sú horúcejšie a zimy chladnejšie. Bez vody nerastie tráva, bez trávy sa nebude mať dobytok na čom pásť, bez dobytka sa budú ľudia sťahovať do miest, kde ich väčšinou čaká ešte väčšia chudoba a ich dobrodružné kočovné srdcia len utrpenie a väzenie. Nikto nevie, kde a kedy sa tento kolobeh skončí. 

International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies

BBC - The slow and deadly dzud in Mongolia 

Humanosphere - Severe Winter Dzud Continues Ravage Mongolia

ReliefWeb

Mongolia´s Dzud Disaster

Red Cross

Človek v Tísni
 

Jana Žilková

Jana Žilková

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  146x

Život je príliš krátky, preto sa usmievajte, pokiaľ máte čím. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

147 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

276 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu