My sme les IV - kompromis

Lesníci a vlastníci sa bránia, ochranári podporovaní silnou verejnou mienkou sú na koni. Mnoho reakcií, pohľadov, názorov... Väčšina na sociálnych sieťach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dostal som po poslednom blogu My sme les? Časť tretia - ŠL TANAP otázky typu - koľko mi zaplatili lesníci za taký blog, že som si užil chatu zadarmo a mal pekný víkend s manželkou v Belianskych Tatrách, prečo som sa nestretol s ochranármi.

Nuž áno, užili sme si krásnu prírodu a mnoho sa dozvedeli. Dozvedeli sa od tých, ktorí lesu venujú nielen pracovnú dobu, ale i svoj voľný čas a súkromie. Áno, ubytovanie sme mali v chate zadarmo. Aj s ochranármi by som sa rád stretol osobne a nájdem si čas, lenže pozvali ma lesníci, ochranári žiaľ nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Avšak blog ma nežíví, nikto ma neplatí, žiadny profit z neho nemám, okrem búrlivej diskusie na blogu a na mojom profile  alebo v skupine Zachráňme stromy na Facebooku, prípadne v iných skupinách, venujúcich sa téme lesov a ochrane prírody.

Je smutné, ak ľudia dokážu len atakovať, napádať. Je smutné, že závidia a ani nevedia čo, len si domýšľajú. Je to však zrejme daň za to, že mám svoj názor, ktorý si nenechám len pre seba.

Dostala sa ku mne informácia o ťažbe v Dobšinej, kde vyrúbali krásny les, teraz tam je plno pňov a niekto sa určite nabalil. Neviem, možno áno, možno nie. Zistil som si presnú lokalitu, napísal vlastníkovi lesa a na druhý deň som mal mailovú odpoveď od pána riaditeľa. Stromy boli napadnuté lykožrútom a vyťažené vo výmere 0,3 ha, plocha hneď zalesnená a Mestské lesy vybudovali so súhlasom NP Slovenský raj v tomto priestore náučný chodník. Ľudia, ktorí mi informáciu o ťažbe poskytli jej neverili. Nuž, majú na to právo.

SkryťVypnúť reklamu

Každý z nás má právo na svoj názor, nie každý však má pravdu a hlavne vedomosti na posúdenie skutočnosti. Sme však už takí, že sme experti od hokeja, cez potraviny až po les. LENŽE. 

A práve to LENŽE je dôležité - v skutočnosti nie je každý je odborník na všetko. Každý je dobrý v niečom, ved je to normálne a ľudské. Géniov je málo /ak nerátam Facebook :) /... Preto som presvedčený o tom, že na rozdiel od komentovania by sme sa mali PÝTAŤ, POČÚVAŤ a UČIT sa. 

Pýtať sa a komunikovať s odborníkmi - lesníkmi,ochranármi, urbárnikmi, vlastníkmi lesa, zoológmi, botanikmi.... Bez emócii, s faktami.

Počúvať ich profesionálne vedomosti a skladať si mozaiku, až pomocou nej si na problematiku /nielen/ lesa tvoriť svoje názory, nedať na krikľúňov a hejterov, ignorovať hoaxy.

SkryťVypnúť reklamu

Učiť sa prostredníctvom komunikácie s odborníkmi, relevantných článkov od tých, ktorým na lese záleží a ich cieľom nie je len politická stolička. 

Treba hľadať kompromisy a riešenia vhodné nielen pre tetrova /sorry My sme les/, ale pre nás všetkých, pre zvieratá, rastliny, vodu, človeka. Otázka nestojí na nadradenosti ochranárov po prípadnom prijatí nového Zákona o ochrane prírody a krajiny, ale na spolupráci a dohode všetkých zúčastnených strán po vyjasnení si v odbornej diskusii. 

Predsa všetkým rozumným ľuďom ide o zdravý les a prírodu. 

Patrik Zimáni

Patrik Zimáni

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Píšem o tom, čo sa okolo mňa deje. Krátke postrehy, úvahy a komentáre zo svojho života aj života ľudí, ktorí ma obklopujú. Zoznam autorových rubrík:  BásničkyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu