11 dovodov, preco Slovensko dosiahlo uroven jednej z najchudobnejsich a najzaostalejsich krajin EU

Ad: Nehaňte montovňu, že sa nestala mozgovňou

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Disclaimer:

Nepatrim k clenom a zaroven nie som zastancom/obdivovatelom ani jednej politickej strany na Slovensku.

V tomto blogu budem prezentovat vylucne svoj subjektivny nazor, s ktorym sa citatelia mozu, ale zaroven nemusia stotoznovat a suhlasit s nim.

Dovod c. 1

Slovenske skolstvo a aplikacia ekonomickych teorii v praxi

Najskor sa podme zamysliet, ako funguje skolstvo na Slovensku v porovnani so skolstvom vo vyspelych krajinach.

Pre lepsie pochopenie, predstavme si ekonomiku, ako ludsku postavu a vezmime si dvoch ekonomov - zapadneho Johna Smith a slovenskeho Jana Kovaca, ktori sa obidvaja snazia dosiahnut rovnaku idealnu postavu/ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

John Smith sa najskor pozrie do zrkadla, snazi sa analyzovat svoju situaciu a zistit, ako by sa mohol dopracovat k idealnej postave. Najskor si precita odbornu literaturu na danu temu, postupne zacne pomaly aplikovat urcite kroky/reformy a zaroven pozoruje ich vplyv a dopad. Takto sa dopracuje k poznaniu, ze ked rapidne obmedzi stravu, zacne jest viac zdravych produktov a zaroven zacne pravidelne behavat a cvicit, v tom pripade sa naozaj dopracuje k tej vysnivanej idealnej postave.

Potom, cely stastny, napise o tom odbornu knihu, ten doterajsi postup nazve po svojom mene a stane sa celosvetovym respektovanym uznavanym odbornikom na dosiahnutie idealnej postavy.

SkryťVypnúť reklamu

.

Slovensky ekonom Jan Kovac si tu knihu kupi.

Precita si ju celu od zaciatku az do konca, poctivo sa nabifluje kazdy jeden krok a zacne tieto kroky uplatnovat v praxi. Najskor mu urcite kroky kratkodobo pomozu(napr. zmena stravy za zdravsiu) postupne sa vsak citi coraz horsie. Cim horsie sa citi, tym svedomitejsie a radikalnejsie uplatnuje kroky, ktore sa tak poctivo naucil. Pretoze si mysli, ze jeho zhorsujuci stav je nasledkom nedosledneho zavadzania nastudovanych krokov do jeho zivota. Aj tak mu to vsak nepomaha a on sa postupne ocitne na nemocnicnej posteli, v velmi zavaznymi nasledkami na jeho zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Dovod je jednoduchy.

Slovenske skolstvo nikdy nenaucilo Jana Kovaca rozmyslat analyticky a logicky.

On sa naucil memorovat,, neodvravat pani profesorke, nespochybnovat jej nazory a nevyvijat ziadnu osobnu iniciativu, ktora by viedla k ohrozeniu jej osobnosti ako k respektovanej autorite, ktora ma zaruceny patent na pravdu.

Takto Jan Kovac prehliadne, ze ked jeho vzor John Smith zacinal s krokmi/reformami na dosiahnutie idealnej postavy, vtedy mal John Smith 120kg, tazko sa mu dychalo a jeho problemy boli sposobene obezitou.

Zatial co Jan Kovac mal 40kg a jeho zdravote problemy boli sposobene naopak podvyzivenostou.

SkryťVypnúť reklamu

Co teda Johnovi Smith pomahalo k dosiahnutiu idealnej postavy, tak presne tie iste kroky prviedli Slovaka Jana Kovaca na nemocnicne lozko a jeho pociatocne zdravotne problemy este viac zhorsili.

Pravicova liberalna ekonomia

Tento priklad slovenskeho skolstva je prakticky presnym prikladom toho, co sa stalo na Slovensku pocas poslednych 30 rokov.

V diskusiach na Sme, predtym na Trende, alebo na fore Skyscrapercity, moji oponenti casto uvadzali ako priklad pravicovych reforiem Margaret Thatcher a najma jej slavny prejav o socializme.

Ked prave ,,thatcherizmus” a pravicove liberalne reformy postavene na znizovani dani, znizovani miezd, co najmensej regulacii a ulohe statu sa stali nosnymi prvkami nielen Klausovej uplatnovanej ekonomie, ale zaroven aj Miklosovej a Sulikovej.

Co vsak nikto nikdy neuviedol je fakt, ze ano - Margaret Thatcher skutocne znizila dane najbohatsim.

Z 83% najskor na 60% az na konecnych 40%.

A strednej vrstve najskor z 33% na 30%, neskor potom postupne na 25%.

Ked, toto znizovanie dani bolo zaroven nahradene rapidnym zvysenim poistneho a zvysenim dph.

Toto je vsak situacia, ktora na Slovensku nikdy neexistovala.

Slovensko pred Miklosovymi reformami nikdy nemalo taku vysku dani.

Rovnako, ako na Slovensku nikdy neexistovala high tax rate(tzv. milionarska dan) pre najbohatsich, z ktorej ma kazda vyspela krajina najvyssie prijmy do statneho rozpoctu.

(K danovemu systemu sa vratim v dalsom blogu specialne zameranom na dane)

To iste sa tyka politiky co najnizsich miezd.

Je obrovsky rozdiel medzi znizenim miezd v Nemecku a znizenim miezd na Slovensku, ked v 90. rokoch boli slovenske mzdy oproti zapadnym desatinove.

Avsak najhorsi vplyv pravicoveho liberalizmu na Slovensku bola neregulacia statu, ekonomiky a najma podnikatelskeho sektora.

Ked pozor! Je potrebne rozlisovat medzi regulaciou a byrokraciou!

Na Slovensku vzdy bola a stale je obrovska byrokracia.

Ziadna regulacia vsak prakticky neexistuje, alebo skor iba minimalna.

Na rozdiel od vyspelych krajin, kde je regulovane prakticky vsetko.

Dokonca sa da povedat, ze cim bohatsia a vyspelejsia krajina, tym viac regulacii a zakonov.

Tuto anarchiu v slovenskom prostredi najlepsie potvrdil aj jeden zo zakladatelov J&T, ked v jednom davnom rozhovore o ich zaciatkoch opisoval ich obchodovanie s kuponovymi knizkami, ked zaroven to obhajoval argumentom, ze oni ziadne zakony ani pravidla neporusovali, pretoze ziadne ani neexistovali a v statnej sprave vladol uplny chaos - v ktorom nikto nevedel, co je povolene a co nie.

Tento chaos vsak vladol v statnej sprave a zaroven uplne vsade.

Pocas socializmu totiz podnikatelsky sektor a ostatne prvky kapitalistickych krajin prakticky neexistovali a preto tym padom neexistovali ani ich regulacie.

.

Prave tato absencia reagulacii, zakonov a presne stanovenych pravidiel mala doslova devastacny vplyv na slovensky podnikatelsky sektor - v ktorom sa na vrchol dostali nie ti najsikovnejsi, ale naopak ti, ktori mali najsirsie lakte, najlepsie znamosti a zaroven najmensie moralne zabrany.

A tato vrstva nielenze nijako nedokazala a ani dnes nedokaze konkurovat zahranicnym podnikatelom ci uz na slovenskom, alebo na zahranicnych trhoch, zaroven nedokaze poskytovat cenovo adekvatne produkty a sluzby na Slovensku samotnom, nie je schopna adekvatne ohodnocovat svojich zamestnancov, nie je schopna vytvarat siroku zamestnanost ale ona praveze dokaze prezit iba koli dalsej korupcii a co najvacsej statnej pomoci.

A na nasledky tohto stavu trpi Slovensko dodnes.

Preto za dovod c. 1, preco je Slovensko taka chudobna a zaostala krajina, povazujem prave tento stav.

Milan Zitnak

Milan Zitnak

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  87x

Ten, ktory veri vo vyvoj a tym padom veri v zmenu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu