Štátna (ne)pomoc

Taak, a máme to za sebou. Druhá vlna tzv. šrotovného sa minula, niekoľko tisíc rodín sa teší z nového auta, ktoré možno až tak veľmi nepotrebovali, ale veď čo by sme nekúpili, keď je zľava. Posilnili sme ekonomiku viacerých štátov, avšak Slovensku to okrem zopár krajších áut na cestách (a musím uznať, aj menej emisií z výfukov) veľmi nepomohlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keď sa zamyslím nad touto štátnou dotáciou, tak mi ihneď príde na um slovo NESPRAVODLIVÉ. Prečo by sa pomoc štátu mala zamerať len na určitú skupinu ľudí, ktorá práve nové auto potrebuje a môže si ho dovoliť? Prečo neboli tieto peniaze použité napríklad na zníženie DPH na potraviny? Alebo na pomoc domácnostiam pri šetrení energie, a tým priamo úmerne pri znižovaní nákladov?

Dlho sme sa pýtať nemuseli, pretože Rada pre hospodársku krízu rozšírila program zatepľovania budov o 66 mil. eur, no ide len o pôžičku, a nie dotáciu. Avšak kto sa chce zadĺžiť v čase krízy? V čase, keď sme neistí, či si vôbec udržíme prácu? Pre rodiny s nízkym príjmom je aj 1-percentný úrok veľkým zaťažením.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže si to zrekapitulujme. Sme domácnosť, ktorá buď auto má, alebo si nové ani so šrotovným nemôže dovoliť. Čiže viac ako 55 miliónov eur, ktoré boli použité na túto dotáciu nám vôbec nepomohli. Ďalej sa rodinka zamýšľa, ako by mohla znížiť výdavky. Počuje o dotácii na zatepľovanie. Ale čuduj sa svete, dozvedá sa, že ide o pôžičku, nie dotáciu. “Hmm, do toho radšej nejdem, nemôžeme sa zadĺžiť”, vraví si hlava rodiny.

“Nezúfajte,” vravím im, “Ministerstvo hospodárstva SR práve vyčlenilo 8 miliónov eur na slnečné kolektory a kotly na biomasu pre domácnosti!“. Avšak sme sa dotešili, keď sme sa dozvedeli o komplikáciách spojených s touto dotáciou. Tento program dotácií nebol ani zďaleka tak dobre nastavený ako šrotovné. Na to, aby ste o dotáciu mohli požiadať, musíte predložiť neuveriteľné množstvo potvrdení (okrem iného aj potvrdenie príslušného daňového úradu, potvrdenie Sociálnej poisťovne a príslušnej zdravotnej poisťovne, výpis z registra trestov žiadateľa, nie starší ako tri mesiace, ...), a ste limitovaní aj technickými parametrami, kdežto pri šrovnom ste sa so žiadnymi komplikáciami, alebo obmedzeniami nestretli, aj keď išlo o skoro sedemnásobne väčšiu sumu ako pre slnečné kolektory a kotly na biomasu. Vysvetlí mi niekto, prečo teda rovnaké obmedzenia neboli stanovené aj pri šrotovnom? Napríklad, ak má niekto záznam v trestnom registri za zrazenie dieťaťa, alebo za jazdu pod vplyvom alkoholu, môže si kúpiť nové auto, ale nemôže si nainštalovať solárny kolektor!?!

SkryťVypnúť reklamu

A aby toho nebolo málo, ešte o niečo sme ako občania SR prišli. O peniaze z obchodovania s emisiami. Vraj sme tie naše emisie predali za najnižšiu cenu v celej Európe, dokonca pod cenu. A to ma štve. Teda nie obchodovanie ako také, ale Obchodovanie a lá Slovakia. Namiesto toho, aby sme do štátneho rozpočtu získali čo najviac prostriedkov, dochádza k nejakému pofidérnemu predaju a tým pádom strate desiatok miliónov eur, ktoré by mohli byť použité práve na dotácie pre nás, občanov. Nehovoriac o tom, že ak by sme znížili emisie skleníkových plynov, nepomohlo by to len životnému prostrediu, ale aj štátnemu rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu

Takže k 8 miliónom eur, ktoré bolo vyčlenených na komplikovaný program dotácií na slnečné kolektory a kotly na spaľovanie biomasy, sa mohlo pridať ešte minimálne 100 miliónov eur z obchodovania s emisiami. Do tohto programu sa mohli začleniť aj dotácie na zatepenie, aby sme naozaj reálne ušetrili – peniaze aj energiu.

To by sme však nemohli žiť v krajine plnej prázdnych rečí, kde sme populisticky presviedčaní o tom, ako sa o nás vláda stará. Neviem ako o vás, ale o mňa teda nie. Ja som nebola medzi tými zopár tisíckami ľudí, ktorí dostali dotáciu na nové auto, a nebudem ani medzi tými, ktorí sa zadĺžia, aby zateplili svoj príbytok. Čo sa týka dotácií na obnoviteľné zdroje energie, musím uznať, že aj to málo sa ráta (ak sa aspoň niektorí z nás reálne dostanú k sľubovaným peniazom). Ďakujem, milá naša vláda, že ste potrebu zvyšovania energetickej efektívnosti, energetických úspor a rozvoja domácich obnoviteľných zdrojov energie aspoň vzali na vedomie.

Andrea Zlatňanská

Andrea Zlatňanská

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Slovensko.Upozornenie: Postoje a názory vyjadrené v textoch sú osobným názorom autorky, nie organizácie Greenpeace. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu