Na facebook chodím, nie som na ňom závislý ale pár minút tam čas od času strávim. V jednej veci ho dokonca oceňujem – dá mi dopredu vedieť kto má kedy narodeniny (pre moju deravú hlavu pomoc na nezaplatenie – s nejakými pripomienkami v mobile na mňa nechoďte, ten používam na telefonovanie). Čiže pre mňa dosť nezaujímavý projekt.
Zaujímavým sa pre mňa stal vo chvíli keď bolo odhalené meno režiséra – David Fincher. Sánka padá smerom dole a v momente brázdim net a zháňam info. Ten David Fincher, čo nám dal kulervôucí thriller Sedem, ten David Fincher, ktorý nám dal generačnú bombu Fight Club. Aj jeho ďalšiu tvorbu možno vždy charakterizovať ako nadpriemernú ba až výnimočnú. Bez hanby som však smelo vyhlásil že to bude jeho najhorší film. Takúto látku nedokáže do zaujímavého filmu pretaviť nikto.....
Pravdupovediac som sa dosť mýlil. Film je zaujímavý. Scenáristicky a hudobne je to špička. O hudbu sa postarali Trent Reznor (Nine inch nails) a britský skladateľ a producent Atticus Ross. To, že režisér v minulosti točil videoklipy a zjavne si rozumie s hudobníkmi je cítiť a podklad, ktorý sa nesie celým filmom je veľmi podarený. Režisérsky sa tu toho nedalo moc navymýšľať a tak možno oceniť „len“ profesionalitu Fincherovi tak podobnú. Cit pre obraz, ustriehnutie každej scény, ktorá trvá presne tak dlho ako má a bez zbytočnej vaty nám servíruje Fincher uveriteľnú sondu do života dnešnej generácie. Veľká vďaka ide Alanovi Sorkinovi za skvelý scenár, a dúfam že ho oscarová nominácia neminie. Dialógovo prevyšuje všetky tohtoročné hity. Herecké výkony sú taktiež nadpriemer a výrazne im pomáha práve skvelý scenár. Trošku v inej lige sa pohybuje hlavný predstaviteľ Jesse Eisenberg ako zakladateľ facebooku Mark Zuckerberg. Predvádza naozaj kvalitný výkon a nemal som problém uveriť, že všetko čo robil sa aj skutočne stalo. Snaží sa aj sympaťák Andrew Garfield (uvidíme ho v novom pokračovaní Spidermana) ako Markov priateľ/spoluzakladateľ Eduardo Saverin. No a nesmierne sadla rola Justinovi Timberlakeovi ako Sean Parker.
V krátkosti k príbehu. V dvoch hodinách nám film ukáže kto je Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin a Sean Parker. Ako facebook vznikol, prečo si pôvodný zakladatelia nevedia prísť na meno, kto bol v akom súdnom spore s kým a kto má v súčasnosti aké veľké konto. Zmienku o tom ako si kto pridáva kamarátov ako sa mu zachce, hrajká sa každý deň s inou aplikáciou, číta alebo sám píše „zaujímavé statusy“ a prezentuje tony fotografií zo svojho všedného života tu nájdete len v tom zmysle aby niečo vysvetlila pretože toto nie je film o facebooku, ten tu hrá len druhé husle. Je to film o ľuďoch, priateľstve, závisti, zrade, egoizme a v neposlednom rade o peniazoch.
Čo dodať na záver? Snáď len toľko, že z kina som odchádzal príjemne prekvapený a každému fanúšikovi dobrých filmov môžem The Social Network vrelo odporučiť. Plus malé poďakovanie sme.sk a distribútorovi ITA Film Slovakia za možnosť vidieť film v predpremiére.
P.S.: Titulky vo filme boli otrasné. Za to by som niekomu zakázal prekladateľskú činnosť do konca života.