Mám na mysli tzv. Gaussovu krivku rozloženia, označovanú ako "Gaussian distribution", niekedy i ako "Normal distribution" používanú v štatistike.
Krivka vyzerá nasledovne:

Nemci považovali túto krivku za takú dôležitú, že si ju dali i na desaťmarkovú bankovku, spolu s portrétom pána Gaussa. Horný obrázok je detailom bankovky.

10 DEM z roku 1990
A čo je na tejto "obyčajnej" krivke zaujímavé? Dá sa aplikovať na kdečo... Nechajme bokom klasické matematicko-štatistické témy, a venujme sa spoločnosti.
Jedna z najčastejších aplikácií na ľudskú spoločnosť, je rozloženie výšky IQ v spoločnosti. Nenápadná krivka nám hovorí, že tu existuje veľký mainstream (na ktorý sa zameriavajú rôzne komerčné "rielity šou"), isté malé percento ľudí, ktorých genialitu je problém sledovať ďalej ako do polovice prvej vety, no a nakoniec rovnaké percento opačného konca stupnice IQ.
Zaujímavejšia je ale aplikácia na politickú scénu ľubovoľnej krajiny. Krivka nám opätovne hovorí, že majoritu musia mať stredo-pravé a stredo-ľavé strany (prípadne v krajinách s minimálnym počtom strán sú to ich platformy). To je asi každému jasné...
Krivka však zároveň hovorí, že v tej istej spoločnosti musia existovať pravicoví extrémisti a aj ich protipól - ľavicoví extrémisti.
Jednoducho MUSIA... Štatistika nepustí...
Iste by sme našli n+1 možných aplikácií, pri ktorých by sme dospeli občas k šokujúcim záverom.
Prečo o tom píšem? Odpoveď je pomerne jednoduchá - stačí sa lepšie poobzerať okolo seba cez optiku Gaussovej krivky, a hneď nám isté veci budú jasné, pochopiteľné a samozrejmé. A keď pochopíme, túto zákonitosť, možno prestaneme bojovať s veternými mlynmi nad ktorými nikto nikdy nevyhrá, nielen že si udržíme duševné zdravie, no môžeme niečo urobiť pre elimináciu vplyvu - keďže samotná eliminácia je nemožná...