Doba barbarov – Attilovo ťaženie do Talianska a jeho smrť

Po neúspechu v Galii by sme len ťažko hľadali frustrovanejšieho vodcu akým sa stal Attila. Dovtedy iba vyhrával. Jeho pozíciou medzi Húnmi to však až tak veľmi neotriaslo akoby sa očakávalo. A aby toho nebolo málo, vzťahy s východnou ríšou sa začali dramaticky zhoršovať, pretože Marcianus odmietal platiť každoročný tribút. Zlosť a pomstychtivosť však u Attilu zvíťazili nad triezvym rozumom a tak sa radšej rozhodol pre vojnovú výpravu Do Talianska a na Rím. Začiatkom  leta r. 452 teda prekročil Juliánske Alpy a vtrhol do Talianska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

 

 Ako prvé mesto Húni obkľúčili Aquileu. Po masívnom útoku boli hradby prelomené a obyvateľstvo samozrejme zmasakrované. Attila potom dobil a vyplienil skoro všetky severotalianske mestá: Concordiu, Pataviu, Vicentiu, Veronu, Berexiu, Bergamus, Ticinum, Mediolanum a mnohé iné. Potom prekročili Húni rieku pád a začali devastovať provinciu Aemilia. Začiatok invázie sa teda Attilovi nadmieru vydaril. Bohužiaľ pre neho sa však po čase vyskytli vážne problémy a nečakané komplikácie.

 V húnskom vojsku, ktoré sa po kraji pohybovalo veľmi pomaly, tiažené korisťou, vypukla morová epidémia. Dá sa povedať, že bojovníkov kosila omnoho intenzívnejšie ako meče nepriateľov. Preto bol Attila nútený prijať ponuku na vyjednávanie. Rímske posolstvo viedli konzul Avienus, vyjednávač Trygetius a pápež Lev. Posledný menovaný bol samozrejme neskôr zneužitý kresťanskou propagandou. Všetky zásluhy za odchod Attilových vojsk prisúdila práve tomuto pápežovi. Vraj sa Attilovi počas vyjednávania zjavili sv. Peter a sv. Pavol a s ich pomocou ho nakoniec pápež uprosil. Pritom dôvod na odchod Attilových vojsk bol omnoho prozaickejší - mor. Výprava sa tak fakticky skončila neúspechom, neúspechom, ktorý mohol byť do určitej miery vyvážený len bohatou korisťou. Po návrate sa Attila chystal porátať s východorímskym cisárom Marcianom, ktorý stále i napriek plieneniu jednej jeho provincie, drzo odmietal platiť tribút. To sa už ale schyľuje k Attilovmu neslávnemu koncu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ako to už často u veľkých a významných osobností býva, ich smrť obyčajne zastiera klbko záhad a nejasností. Nie je tomu inak ani u Attilu. Existuje množstvo dohadov, že bol napr. otrávený, zavraždený a pod. Podľa všetkého však pravdepodobne najvernejšie popisuje okolnosti Attilovej smrti opäť Jordanes: „Krátko predtým, ako zomrel, po nespočetných iných ženách, ako bolo u tohto národa zvykom, vzal si za manželku veľmi krásne dievča menom Ildiko. Počas svadby sa oddával prehnanému veseliu a keď ležal na chrbte, zmorený vínom a únavou, prúd nadbytočnej krvi, ktorá by inak prúdila z jeho nosa, zmenila smrteľným prúdom svoj smer do jeho hrdla a zabila ho, pretože bola zabrzdená v obvyklých dráhach. Tak privodila opitosť neslávnu smrť kráľovi preslávenému vo vojne." Ako vidno, ponúka sa vysvetlenie pomerne jednoduché, i keď vôbec nie hodné muža, pred ktorým sa triasla polovica Európy a časť Ázie. Jednoducho sa na oslave opil do nemoty a udusil sa svojou vlastnou krvou a zvratkami. Možno predstava smrti otrávením rukou jeho mladej ženy mala dodať trocha romantickejší obraz tejto tragédii.

SkryťVypnúť reklamu

 Pohreb mal Attila pompézny, tak ako bývalo u významných Húnov zvykom. Účastníci pohrebu si ustrihli šticu vlasov na hlave a zohavili svoje tváre hlbokými ranami, aby bol tento významný kráľ oplákavaný aj krvou mužov a nielen slzami žien. Jeho telo bolo umiestnené uprostred pláne a položené na stan z hodvábu na obdiv všetkým. Poriadali sa bojové oslavné hry a spievali sa o mŕtvom piesne. Potom tajne v noci pochovali jeho telo do zeme. Vložili ho do rakvy zo zlata, striebra a zo železa. Železo, pretože si podrobil mnohé národy, zlato a striebro, pretože dostával dary od oboch ríš. Do hrobu pridali ukoristené zbrane nepriateľom, šperky a drahokamy. A aby tak veľké bohatstvo ostalo uchránené, zabili všetkých, ktorí boli pochovávania zúčastnení. Ako vidno, Húni Attilov hrob utajili veľmi dobre. Až tak dobre, že stále ostáva neobjavený. A o tom, či sa vôbec niekedy nájde možno pochybovať. Je veľmi pravdepodobné, že bol pochovaný pre nás už dnes netypickým spôsobom, čiže v tzv. riečnom hrobe. Obrad prebiehal tak, že rakvu vložili do zeme na dne rieky a potom hrob opäť prikryli vodou.

SkryťVypnúť reklamu

 Nech teda odpočíva v pokoji, kráľ najbarbarskejších barbarov.

Literatúra:

viď predchádzajúci článok: Doba barbarov – Dejiny Attilovej ríše po jeho vpád do Galie

Richard Zona

Richard Zona

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Obyčajný človek, ktorý sa učí vedieť, ženič nevie. Zoznam autorových rubrík:  Filmové recenzieHistóriaMoje úvahySúkromnéŠomranie

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu