
Mesto Nanyuki
Ulice plné ponevierajúcich sa ľudí, pachu oleja, benzínu, či plynu zmiešaného s neustále rozvíreným prachom a neustály hluk z trúbiacich áut nedovoľujú ani pomyslieť na bezstarostné korzovanie. Technickú kontrolu motorových vozidiel zrejme v Keni tiež nepoznajú a tak sa pri presúvaní ulicami často ocitáte v čierňave dymu z ktorého niet úniku. V takomto prostredí mnoho ľudí presedí celé dni. Pre mnohých, čo ste boli v Afrike asi nič nové. Prašné ulice sú plné kontrastov. Na jednej strane sieť chudobných pouličných predavačov, na druhej strane internetové kaviarne, rôzne predajne od mobilných operátorov, cez nábytok až po papiernictvo a banky a k tomu všade prítomní motorkári, ktorí sú ochotní vás za pár šilingov zaviesť kam len chcete. Keďže Nanyuki sa nazýva aj bránou na Mt. Kenya, nájdete tu množstvo hotelov s luxusným vybavením. Bazény, sauny, posilňovne, či golfové ihrisko sú tu veľmi drahé a väčšina miestnych si ich nemôže dovoliť, no turisti/tky z Európy či Severnej Ameriky si určite budú pochvaľovať. Mestečko je tiež známe prítomnosťou britských vojakov, ktorí tu majú leteckú základňu.Briti využívajú na výcvik vojakov drsné semiaridné a aridné oblasti západne od Nanyuki. Vojaci sa často pohybujú po meste, takže na prítomnosť bielych ľudí sú miestni zvyknutí. Neustálemu dobiedzaniu a ponúkaniu rôznych služieb, či žiadostí o prácu sa však nevyhnete ani tu. Chudoba je veľká a nezamestnanosť obrovská. K nezamestnanosti paradoxne patrí aj prezamestnanosť. V obchodnom centre Nakumatt, v ktorom dostať takmer všetko ako u nás, stojí v každej uličke jeden ponevierajúci sa človiečik, ktorý väčšinou nemá nič na práci. Pri každej pokladni, ktoré zvyknú byť plne obsadené a v rade si tu určite neodstojíte dlho, stojí ďalší zamestnanec/kyňa, ktorý/á vám zabalí nákup do plastovej tašky. Ak ste autom, donesie vám ho až do auta. A keď mu/jej to nechcete dovoliť, tak sa urazí, pretože to je predsa ich práca.
Ľudia
Oblasti centrálnej Kene dominuje predovšetkým kmeň Kikuyov a tak je tomu aj v Nanyuki. Aj napriek tomu je výhodou mesta vysoká etnická a náboženská zmiešanosť, ktorá prispieva k vzájomnej tolerancii a tým pádom zvýšenej bezpečnosti. Počas etnických nepokojov v 90. rokoch sem z ostatných, husto zaľudnených oblastí Kene, utekali príslušníci rôznych kmeňov a usadili sa na západe mesta v slume, kde žijú dodnes. Tým šťastnejším sa v okolí podarilo získať pôdu a založiť farmy, ktoré však v súčasnosti sužujú nebývalé suchá. Ostatní sa živia naháňaním turistov a dobrého horského vodcu, sprievodcu a nosiča tu nemáte problém zohnať. Relatívne dobrú cestnú infraštruktúru mesta zničili, takisto v 90. rokoch, záplavy a zanechali tunajšie ulice plné výmoľov. Ľudia, ktorí počas záplav prišli o domov sa takisto usadili na západe mesta v už spomínanom slume. Ak som spomínal bezpečnosť a náboženskú toleranciu, tak aj preto, že v iných oblastiach Kene to menšinové kmene nemajú úplne najľahšie a často sa stávajú obeťami rôznej formy diskriminácie. Tu sa nachádza mešita a viacero kostolov rôznych cirkví. Svoje zastúpenie tu majú aj hinduisti. Osobne som ubytovaný v pomerne bezpečnej časti mesta v blízkosti dvoch kresťanských kostolov, hneď za obchodným centrom Nakumatt, ktoré je strážené mnohými strážnikmi. Moji susedia pochádzajú z kmeňa Kikuyov, o poschodie nižšie žije slobodná mamička Lynnet z kmeňa Luhya a vedľa nej ďalšia slobodná mamička z kmeňa Kalenjiny. Slobodných matiek je tu až prekvapujúco veľa. „Skoro všetci kenskí muži sú neverní a popri manželke majú aj milenku, ak sú vôbec ženatí" hovorí suseda Lynnet. „V Nanyuki je veľa prostitútok, ktoré sa snažia zlákať najmä britských vojakov. Ženám tu nejde o lásku, ale o peniaze", dodáva Lynnet, ktorej ex-manžel si spravil dve deti naraz s dvoma rôznymi ženami a momentálne sa nestará ani o jedno. Jej suseda Betty má štvorročnú dcéru, ktorej otec je Nemec a tam aj žije. Podľa popisu ide o riadneho buldoga, ktorý sa rád bije a priazeň svojej priateľky a matky jeho dcéry si vykupuje občasnými návštevami Kene, kde sa dovalí ako Mikuláš s kopou čokolády a iných darčekov. Betty to však vyhovuje, pretože kým tu buldog nie je, môže získavať prostriedky od iných bielych mužov. Na druhej strane tu nájdete aj krásne a usporiadané rodiny. Môj kolega z mimovládnej organizácie Seanet International, Macheru, bude na budúci rok oslavovať s manželkou 30-te výročie svadby. Majú štyri dospelé, univerzitne vzdelané deti a všetkým štyrom sa darí. Rodičia investovali do ich vzdelania a oplatilo sa.
Okolie
Pod „chladiacou vežou" horou Keňa v mestečku ležiacom v nadmorskej výške takmer 2000 metrov je všetko trochu inak v porovnaní s inými miestami Kene. Studené nohy spôsobujúce častejšie močenie a mierna nádcha ma chytí priemerne raz denne - buď večer, alebo ráno. Počas dňa, kedy slnko statočne pečie, sa mi zväčša režim upraví, no netesniace okná a dvere a v betóne zabudované ventilátory bez možnosti uzavretia spôsobujú počas chladných nocí (momentálne v teplejšom období sucha od 15 do 8°C) to, že mi je na rovníku zima a pomaly premýšľam, kde si tu kúpim tepláky! Dni sú tu však veľmi horúce napriek vysokej nadmorskej výške. Pripomínajú mi naše letá. Výhodou geografickej polohy mestečka Nanyuki je okrem relatívne príjemnej klímy aj nižší výskyt komárov a minimálne riziko nakazenia sa maláriou. Sieťky proti hmyzu sú však aj tu povinnou výbavou každej postele, najmä v období dažďov. Ďalšou výhodou je fakt, že Nanyuki je obklopené úžasnou prírodou. Nachádzajú sa tu hneď dva národné parky. Slnko vychádza nad majestátnou horou Mt. Kenya a zapadá nad národným parkom Aberdares, ktorého oblé vrcholy sa tiež šplhajú do výšok nad 4000 metrov nad morom. Okrem nich sú tu, doslova za rohom, viaceré prírodné rezervácie, kde môžete vidieť levy, gepardy, leopardy, hrochy, žirafy, byvoly, či nosorožce. Známa Ol Pejeta Nature Conservancy, skvelé miesto na safari v aute, (kde sa okrem iných nachádzajú posledné štyri z ôsmych žijúcich nosorožcov bielych severských), sa nachádza iba 17 km od hranice mesta. Ostatnú krajinu tvoria farmy a poľnohospodárska pôda. Pestuje sa prevažne kukurica a strukoviny. Oblasť je však v určitej nevýhode oproti východnej - náveternej strane Mt. Kenya, kde sú miestni farmári vďaka celoročnej vlahe schopní dopestovať aj rôzne druhy ovocia, ako napríklad mango.
PS: Týmto blogom začínam sériu článkov o živote na rovníku pre kamarátov a kamarátky, známych i známe, neznámych i neznáme. Poteší ma spätná väzba od kohokoľvek, kto rád cestuje (či už naozaj, alebo len s atlasom) a zaujíma sa o dianie v krajinách tretieho sveta. V nasledujúcich blogoch predstavím Nanyuki vo fotografiách, potom sa presunieme do prírodných rezervácii na safari autom i príbeh o tom, ako som stopoval slona na pešom safari. Pripravujem tiež články o rozvojovej pomoci a praktickej implementácií rozvojového projektu Človeka v Ohrození, ktorý koordinujem tu v teréne a mnohé iné zaujímavosti zo života na rovníku.
PS2: Dnes mi nefunguje uploadovanie fotografií, tak snáď nabudúce