Posun v liečbe rakoviny pankreasu

Rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežitia spomedzi všetkých onkologických ochorení. Až 8 z 10 pacientov prichádza k lekárovi neskoro, čoho následkom chorobe podľahne 95 % pacientov. Vedci z Tel Avivu avizujú pokrok v liečbe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Malá molekula známa ako PJ34 by podľa nich mala zabíjať rakovinové bunky v pankrease závratnou rýchlosťou. Po dvoch týždňoch jej každodenného podávania priamo do žily dokázala látka zahubiť až 90 % rakovinových buniek.

Pôvodne na mozgovú mŕtvicu

Zatiaľ čo sa nám podarilo prečítať už celý ľudský genóm, ľudský metabolóm ostáva i naďalej záhadou. Zatiaľ poznáme asi len 20 % malých molekúl, ktoré sa nachádzajú v ľudskom organizme. Pritom práve od nich si vedci sľubujú pochopenie fungovania nášho tela, ako aj ich využitie na iniciovanie tzv. samoliečby. Schopnosť malých molekúl využil aj vedecký tím zo Sacklerovej lekárskej fakulty Univerzity v Tel Avive. Do tela myší implementoval ľudskú rakovinu pankreasu, pričom modifikoval ich imunitný systém tak, aby sa tumor ujal. Liečba trvala 14 dní, pričom tím z izraelského Výskumného onkologického ústavu v Medicínskom centre v Shebe aplikoval jedincom každý deň PJ34 intravenózne. V ďalšom kroku vedci vyskúšajú látku na veľkom zvieracom modeli, konkrétne na prasatách. Pokiaľ bude látka účinná, do dvoch rokov by sa mohlo pristúpiť ku klinickej štúdii na ľuďoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto molekula bola pôvodne vyvinutá na liečbu mozgovej mŕtvice. Ale v praxi sa zistilo, že má silný efekt na ľudské rakovinové bunky. PJ34 pôsobí toxicky pri ich delení, a tým zapríčiní ich rýchlu smrť. Na zdravé bunky pritom nemá negatívny dopad.

Vedkyne: Tieto ženy vedú výskum v dvoch izraelských inštitúciách. Zdroj: Univerzita v Tel Avive
Vedkyne: Tieto ženy vedú výskum v dvoch izraelských inštitúciách. Zdroj: Univerzita v Tel Avive 

Nádor takmer zmizol

Mesiac po aplikácii látky hlodavcom vedci skonštatovali, že nádor sa zmenšil o 80 až 90 %. U jednej z myší zmizol úplne. Šéfka izraelského tímu Malka Cohen – Armonová zároveň poznamenala, že pri podávaní liečby nezaznamenali u testovaných jedincov žiadne vedľajšie účinky, ani úbytok na hmotnosti či zmenu správania.

Napriek tomu, že táto molekula účinkuje aj na iné typy rakovinových buniek, na prvom mieste je liečba rakoviny pankreasu. Miera prežívania pacientov je preto tak nízka, že jednak prichádzajú k lekárovi príliš neskoro a aj preto, lebo tento nádor je špecifický a často rezistentný na dosiaľ dostupnú terapiu. Slovensko je vo výskyte tejto diagnózy na druhej priečke v celosvetovom rebríčku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejším typom je exokrinná rakovina pankreasu, kam radíme adenokarcinóm postihujúci 90 – 95 % pacientov. Medzi menej časté typy patrí adenoskvamózny karcinóm, karcinóm zo skvamóznych buniek, veľkobunkový karcinóm, či malobunkový karcinóm. Vyslovene zriedkavé formy sa tvoria v endokrinnej časti pankreasu a ich názvy sú odvodené od typu hormónu, ktorý postihnutá časť produkuje.

Viac informácií sa dočítate v angličtine tu.

Ďalšie príbehy a novinky nájdete na www.zriedkavechoroby.sk, najväčšom portáli o zriedkavých chorobách v regióne strednej Európy.

Môžete nás sledovať aj na Facebooku a Instagrame.

Zriedkavé choroby

Zriedkavé choroby

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Až 300 000 Slovákov môže trpieť zriedkavou chorobou a mnohí o tom ani netušia. Chodia od lekára k lekárovi a nevedia sa dopátrať diagnózy. Sme neziskové občianske združenie ZRIEDKAVÉ CHOROBY, ktoré šíri osvetu o ZCH z výlučne overených zdrojov. Vytvárame najväčší portál o ZCH v Strednej Európe www.zriedkavechoroby.sk, vrátane kompletných databáz pracovísk a špecialistov. Poskytujeme reálnu pomoc, pacientsku navigáciu i krízovú intervenciu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu