Zlepšenie prístupu k voľbám MV SR odmietlo

Minister vnútra predstavil v NR SR návrhy na zmeny volebnej legislatíve. Vychádza v ústrety úradníkom a na predvolebné sľuby zabudol. Zachováva prístup Fica, Kaliňáka a Sakovej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Minister vnútra Roman Mikulec predstavil kozmetické zmeny Zákona 180 / 2014 Z.z. Úradníci si v nich navrhli zmeny, ktoré im uľahčia život. Nič však neprinášajú občanom. Naopak - štát si zjednodušuje informovanie voličov a znižuje dostupnosť volieb. MV SR (Oľano) neprináša ani elektornické voľby, ktoré presadzovalo v programovom vyhlásení vlády, nerozširuje ani voľbu poštou na všetky voľby tak, ako to pred voľbami sľubovali zhodne Oľano, SaS a Za ľudí. Je to obrovské sklamanie pre voličov - občanov SR, ktorí stále častejšie cestujú do zahraničia za prácou, štúdiom, odpočinkom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MV SR v dôvodovej správe uvádza, že návrh nie je v rozpore s legislatívou EÚ. EÚ však doporučuje aby štát robil maximum pre to, aby občania mali možnosť voliť. Napríklad pokiaľ ide o voľby do Európskeho parlamentu, okrem Slovenska ani Maďarsko neumožňuje účasť na voľbách do EP svojim občanom, ak v čase volieb vycestujú do zahraničia.

Prístup súčasnej Vlády SR je nie len sklamaním, ale oklamaním občanov, ktorým pred voľbami sľubovali zjednodušenie prístupu k voľbám. Vláda SR ktorá mala ambíciu byť reformnou ide aj vo veciach volebnej legislatívy v šľapajách Vlády SMERu a SNS ktoré o kritické hlasy zo zahraničia nestáli. Jedinou šancou na zmenu volebnej legislatívy sú teraz poslanecké návrhy v NR SR.

Skryť Vypnúť reklamu

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=686

Samuel Zubo

Samuel Zubo

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pochádzam z Rimavskej Soboty, pôsobím v Prahe (ČR). V mladosti skaut a jaskyniar v SR. Mojou najväčšou inšpiráciou je 10 r. dcérka Barborka.V Prahe som vybudoval klubovňu a založil skautský oddiel, mobilizujem občanov SR v zahraničí pre pozitívnu zmenu na Slovensku v spolku Pražská kaviareň z.s. Od roku 2018 som predsedom združenia Srdcom doma o.z. ktoré presadzuje rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky typy volieb. Pred voľbami do NR SR 2020 sa nám online kampaňou Srdcom doma podarilo zvýšiť volebnú účasť zo zahraničia na takmer trojnásobný počet oproti roku 2016. Na hackathone EUvsVirus v apríli 2020, kt. sa zúčastnilo cez 20 000 účastníkov s 2100 projektami sa náš projekt Qesadila pre online hlasovanie s použitím eID umiestnil na 3. mieste v kategórii “Ochrana občanov a demokracie” (Protection of citizens & democracy). Zoznam autorových rubrík:  RegiónySrdcom domaSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu