Žiadosť o voľbu poštou zo zahraničia, či hlasovací preukaz - vybavte za 3 min. online

Občianske združenie Srdcom doma spustilo web aplikáciu, ktorá uľahčí občanom voľbu poštou zo zahraničia: https://volby.srdcomdoma.sk

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

- tlačová správa - 

v Prahe dňa 4.11.2019

Občania SR majú vďaka web aplikácii https://volby.srdcomdoma.sk/ výrazne uľahčenú možnosť ako podať žiadosť o voľbu poštou zo zahraničia, alebo hlasovací preukaz pre voľbu na území SR, mimo trvalého bydliska.


Jedným z cieľov združenia je zvýšenie angažovanosti občanov pôsobiacich v zahraničí a využitie ich znalostí, skúsenosti a postojov pre pozitívnu zmenu Slovenska.

Za menej ako 3 minúty si volič vytvorí žiadosť a odošle ju na email, ktorý aplikácia stanoví v závislosti od miesta trvalého pobytu voliča. V prípade, že má trvalý pobyt na území SR, nepotrebuje volič prikladať žiadne fotokópie dokladov, stačí vyplniť osobné údaje voliča a adresu pre zaslanie hlasovacích lístkov, resp. hlasovacieho preukazu. Aplikácia neukladá osobné údaje, len štatistiky návštevnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Srdcom doma o.z. chce týmto spôsobom podporiť volebnú účasť cca 500 tis. občanov, študujúcich, pracujúcich a cestujúcich v čase volieb.

Združenie presadzuje zmenu volebnej legislatívy, aby občania SR, ktorí majú dnes právo voliť v akýchkoľvek voľbách, mohli využiť volebné právo aj v prípade, že sa v čase volieb nachádzajú v zahraničí. To dnes Zákon 180 / 2014 Z.z. umožňuje len v prípade volieb do NR SR.

Petícii, ktorú je možné podpísať na adrese: https://www.srdcomdoma.sk/ má k dnešnému dňu viac ako 17.000 signatárov vyjadrilo podporu viac ako 83 osobností a organizácií:
https://www.srdcomdoma.sk/peticiu-srdcom-doma-podporuju/ 

SkryťVypnúť reklamu

Aplikáciu vytvorili zdarma dobrovoľníci, ktorí sa podieľali na vytvorení volebnej aplikácie už pred voľbami v roku 2016. Vtedy aj vďaka aplikácii odovzdalo poslalo poštou svoj hlas 17.278 voličov zo zahraničia, čo predstavovalo 0,65% všetkých platných hlasov. Združenie má ambíciu vo voľbách do NR SR 2020 vďaka pripravovanej kampani na sociálnych sieťach zvýšiť účasť voličov zo zahraničia na dvojnásobok. 

Srdcom doma o.z. spolupracovalo pri vytvorení aplikácie s MV SR - odborom volieb, referenda a politických strán a s obcami a mestami, ktoré upresňovali email adresy, na ktorých prijímajú žiadosti pre voľby do NR SR.

SkryťVypnúť reklamu


 

Samuel Zubo, predseda

Srdcom doma o.z., IČO: 52089207 

sídlo: Sibírska 1604/65, 83102 Bratislava Nové Mesto, Slovenská republika

registračné číslo: VVS/1900/9055081, dátum zápisu: 13.12.2018

web volebnej aplikácie: https://volby.srdcomdoma.sk 

web organizácie s petíciou: https://www.srdcomdoma.sk 

FB: https://www.facebook.com/srdcomdoma 

IG: https://instagram.com/srdcomdoma  

Samuel Zubo

Samuel Zubo

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pochádzam z Rimavskej Soboty, pôsobím v Prahe (ČR). V mladosti skaut a jaskyniar v SR. Mojou najväčšou inšpiráciou je 10 r. dcérka Barborka.V Prahe som vybudoval klubovňu a založil skautský oddiel, mobilizujem občanov SR v zahraničí pre pozitívnu zmenu na Slovensku v spolku Pražská kaviareň z.s. Od roku 2018 som predsedom združenia Srdcom doma o.z. ktoré presadzuje rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky typy volieb. Pred voľbami do NR SR 2020 sa nám online kampaňou Srdcom doma podarilo zvýšiť volebnú účasť zo zahraničia na takmer trojnásobný počet oproti roku 2016. Na hackathone EUvsVirus v apríli 2020, kt. sa zúčastnilo cez 20 000 účastníkov s 2100 projektami sa náš projekt Qesadila pre online hlasovanie s použitím eID umiestnil na 3. mieste v kategórii “Ochrana občanov a demokracie” (Protection of citizens & democracy). Zoznam autorových rubrík:  RegiónySrdcom domaSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu