Učiť deti čítať? Alebo s tým počkať na školu?

Nemyslím tým vziať trstenicu, posadiť si škôlkara s rukami za chrbát pred detskú tabuľu zo série švédskeho nábytku a napriek jeho slzám ako hrachy sa tvrdohlavo hrať na matkoučiteľku formou drezúry. Ale v prípade, ak ide o stret dvoch svetov. Záujmu a otázok na strane jednej a zdroja spoľahlivých informácií na strane druhej. Dieťa a mama.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (67)

Počula som od niektorých rodičov skúsenosti, že ich dieťa sa naučilo čítať samé už pred školou. Hm, celkom samé asi nie... Niekto mu musel objasniť, ktorý znak je aké písmeno a ich vzájomné súvislosti. Či to už bol starší súrodenec, alebo rodič, každopádne niekto určite áno. Lebo ako platí všeobecne, nikto učený z neba nespadol.

Rovnako často počúvam názor, že to nie je správne. V škole sa vraj bude takýto malý jedinec nudiť, vyrušovať a plodí to iba problémy. V Nemecku sa v prvom ročníku učia deti čítať a píšu celý prvý rok iba tlačenými písmenami. Normálne. Do písaniek. Regulérna písaná podoba abecedy sa vyučuje a praktizuje až v druhom ročníku základnej školy. Teorteticky by to mohlo znamenať, že dieťa znalé čítania, má prakticky „vystarané“ celý prvý ročník.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Učiť teda dieťa čítať alebo nie? Čo ak sa párkrát opýta na kapitálky a poskladá sa to v tej malej hlave tak, že si o pár dní sám prečíta prvé slová? Automaticky nasleduje krok dva. Začne vyzvedať, ktoré je ktoré v knižke, na mape na stene v detskej, na obaloch vecí, v detských časopisoch. Tie malé písmenká. Lebo svoju podobu menia, napriek tomu ich mama prečítať vie. Tak ako to je?

Nechcem tlačiť na pílu, ale ani brzdiť. Sama neviem, čo je správne. Lebo nielen každé dieťa je iné, ale aj každý pedagóg, každý školský systém, každý rodič... Odvážila som sa teda formou hry. Všetky putovali na stenu. Majú ich na očiach. Iba tak. V pozadí. Nenútene. Ak sa opýta, odpoviem. Niekedy má chuť a hráme abecedné hádanky. Mám napísať na tabuľu nejaké malé tlačené alebo písané a on hľadá, ktoré to je. Keďže sú usporiadané, vie ich ľahko priradiť. Sú aj dni, keď to vôbec neregistrujeme. Hráme sa na vojakov, skladáme puzzle, bojujeme proti sebe s kockou a figúrkami s „človekom, čo sa nemá hnevať“ alebo jednoducho brázdime lesy a testujeme preliezky.

SkryťVypnúť reklamu
Home made
Home made (zdroj: Zuzana Herich)

Neviem,čo z toho nakoniec bude, ale som celkom zvedavá. Do nástupu do školy zostávajú dva roky. Ešte je čas na hranie. Tak sa hráme.

Zuzana Herich

Zuzana Herich

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  181
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Život je skvelý a plný prekvapení... Zoznam autorových rubrík:  Skutočné príbehyAko to vnímam jaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu