Princíp zmeny:
Do 1. januára 2011: dotácie mestám a obciam pridelené podľa počtu prihlásených žiakov do mimoškolských aktivít spolu s menami a podpismi rodičov.
Od 1. januára 2011: dotácie pridelené na základe evidencie občanov od veku 5 do 15 rokov v priamom súvise s trvalým bydliskom. Takže dotácie dostanú aj tie obce, ktoré nemajú zriadené žiadne CVČ, detské kluby a podobne. Sú totiž prideľované "na hlavu".
Uznávam to. Napriek tomu, že to má svoje muchy, lepšie povedané, mäsiarky... Prečo? Lebo to konečne môže ľudí zobudiť a donútiť ich zapájať sa do riadenia obcí. Je to totiž základný princíp výkonu ich kompetencií. A zatiaľ sa Slovač celkom úspešne ignoruje.
Vrátim sa k otázkam volajúcich:
V meste sa vykonáva krúžková aktivita a chodia na ňu aj deti z okolitých obcí. Je zákonom vymožiteľné získať od ich rodných obcí za tieto deti dotáciu?
Nie. Zákonom nie je. Ale je to na vôli starostov a na aktivite rodičov. A sme doma...
A čo s deťmi od 15 do 17 rokov alebo do našimi najmenšími drobcami? Samozrejme, všetky môžu v daných centrách vykonávať záujmovú činnosť, je tu však problém financovania (s výnimkou školského klubu). Napadá ma, či je v obci veľký problém pre rodičov zmobilizovať stretnutie a tlačiť na starostu. Veď je to človek, ktorý žije z ich daní. Možno nemusí byť prvoradé zlostiť sa na zákon, keď mi práve ON dáva možnosť o svoje ciele (a decká) bojovať. Hádam to nemôže byť neprekonateľný problém. A aj starosta/primátor má len jedny nervy...
Rozmýšľali ľudia nad dôsledkami zatiaľ platného zákona? Prečo bolo 4 roky ticho? Prečo sme my Slovač proste takí principiálni hundroši, keď príde zmena? Prečo nie sme racionálni a aktívni a nevezmeme niečo aj do svojich rúk? To občanov nezaujímalo, že existovali obce a mestá, kde jedno dieťa podľa "starej evidencie" chodilo aj na 50 krúžkov? A že rekord je v obci so 46 deťmi, ktoré navštevovali cez 300 krúžkov? A že tie peniaze boli využívané na úplne iný účel a prostredníctvom umelo vytvorených spoločností a organizácií? A že to naozaj trápilo tých starostov a primátorov, ktorí toto museli rešpektovať, pretože to bolo právne v poriadku?
Kedy sa preberieme? Koľko generácií ešte? Aspoň to skúsme. Byť zodpovední sami za seba a trochu zabojovať. Ani nehovorím už o tom, že za tieto uniknuté milióny zase nebude nikto trestne stíhaný, či zodpovedný. Predpokladám, že nie jeden z nich bol opäť zvolený.
Nuž, tak nám treba. Aký ľudia, taká vláda. A to platí v samospráve dvojnásobne. Pretože ísť "vyfackať" netreba nevyhnutne do Blavy.