Nutela za ušami alebo škôlka po nemecky ešte raz

V Nemecku je trend začať pracovať čo najskôr po narodení dieťatka, takže náš Filip nie je v jasliach zďaleka najmladší. Materská dovolenka začína šesť týždňov pred termínom pôrodu a končí, keď dieťa dovŕši jeden rok. Rodičovská dovolenka v podobe, ako ju poznáme na Slovensku (tri roky s podporou štátu) neexistuje a trh práce je na danú situáciu prispôsobený. Nájsť si zamestnanie na čiastočný pracovný úväzok je celkom bežné. Mamičky sú tu doma s deťmi doma tým pádom kratšie ako u nás a motiváciou je aj fakt, že na celý deň do škôlky vezmú dieťa iba po predložení akejkoľvek pracovnej zmluvy. To je oproti Slovensku najväčší rozdiel, kde je celodenná starostlivosť do štvrtej, či piatej hodiny bežná vec bez ohľadu na pracovný status rodičov. Stačí získať miesto a platiť mesačné náklady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (71)

Škôlka a jasle sú skvelá vec a som ich zástancom, ako sa vraví, všetkými desiatimi. Názorov na to, kedy majú deti začať fungovať v kolektíve je nesmierne veľa. A všetky plne rešpektujem. Ten skromný môj je taký, že si nemyslím, že by bola naša generácia psychicky či iným spôsobom postihnutá tým, že sme fungovali v jasliach mnohokrát už od pár mesiacov. To je už síce podľa mňa extrém, ale zvládli sme to.

Keď sa nám narodil druhý syn (ešte sme žili na Slovensku), starší nemal ani dva roky. Chceli sme však, aby od dvoch rokov škôlku okúsil. Podmienkou prijatia od septembra bolo, aby sa sám pýtal na záchod, lebo plienky boli tabu. Popri trojmesačnom bábätku, keď som musela v noci vstávať tak či tak, som využila letné obdobie na odnaúčanie. Chodili sme na „vecko“ často, či sa chcelo, či nie. Detský sedák sme nepoužívali. Prišla som totiž rýchlo na to, že namiesto potreby tam synátor hompáľal nohami, obzeral si tisíckrát videné steny a poličky a dokázal tam presedieť celú večnosť. Mnohokrát bez efektu. Hmmm, „tudy cesta nevede“...Sedák som po pár dňoch zrušila. Fantázia. Trošku som mu pri sedení pomáhala, ale udržať vlastnú hmotnosť na svojich detských rúčkach urobilo svoje. Zabralo to a vykonanie potreby trvalo pár sekúnd. V noci rovnako. Niekoľkokrát. Pri zobudení maličkého, alebo na budík. Po pár nočných pokusoch som si uvedomila, že sa pri tom vôbec nezobudí. Konal tak v polospánku a dokonca začal hovorievať „hotovo“. Uložila som ho pod teplú perinu a spal ďalej ako zarezaný. Po jednom mesiaci sme boli v suchu. Ani nemusím spomínať, ako to potešilo náš rodinný rozpočet. A tak sa dvojročný chlapček vrhol do náručia sociálneho života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento postup odnaúčania sa od plienok sme zvolili v rovnakom veku aj pri mladšom synovi. A aj keď je to celkom iná povaha ako jeho brat, postup sa osvedčil. Keď nastúpil do miestnych nemeckých jasličiek, mal dovŕšený druhý rok a bol na tom s plienkami rovnako. Teda presnejšie, bez nich. Po niekoľkých dňoch som sa dozvedela, že mu skúšali tie plienky predsalen dať, lebo sa deti v takom veku ešte často zvyknú pocikávať. Filip však stále plakal, dával si ich dole a aj tak sa neustále „pipi“ pýtal, nuž ustúpili. Ešteže tak.

Na škôlku sme mali šťastie aj preto, lebo sa v nej denne varí. Do mnohých škôlok stravu donášajú, čo však neznamená, že nie je čerstvá. Takže to na druhej strane to nie je nutné vnímať ako nevýhodu. Lenže úprimne, stravná jednotka detí v škôlke je od ten našej slovenskej, absolútne odlišná. Napríklad v stredu na obed. Koláč s nutellou. Bodka....Alebo iný koláč. Alebo kúsok pizze. Sem tam mleté mäso s cestovinou, vyprážané s hranolkami a tak podobne. A tu som plne za naše pestré, slovenské dvojchodové menu, lebo neviem, aké výživové tabuľky tu podľa koláča s nutelou fičia... Čo však musím uznať ako skvelý nápad, je forma stolovania pri raňajkách. Detičky majú spoločnú jedáleň pre všetky triedy a sú nimi bufetové stoly. Na raňajky majú deti vyhradených 90 minút. Kto má kedy hlad, vtedy sa naje. Stačí oznámiť vychovávateľke, že si ide niečo zobnúť. V jedálni sa tak stretávajú v kamoši z celej škôlky, naložia si každý podľa svojej chuti a miery hladu a stravovanie sa tak stáva od malička milou spoločenskou záležitosťou, kde sa vzájomne rozprávajú, smejú a je im fajn.

SkryťVypnúť reklamu

A od jedla je už k zubom blízko. Škôlku a jasličky pravidelne, (dvakrát do roka), navštevuje stomatológ. Zuby prezrie, porozpráva o správnom čistení a realizuje sa fluorizácia.

Vývoj dieťaťa sa rieši pravidelne podľa vopred dohodnutého termínu. Ide o pohodový rozhovor so všetkými vychovávateľkami (pri káve, čaji alebo minerálke) , ktoré s dieťaťom prichádzajú do styku a s oboma rodičmi. Sleduje sa podpora dieťaťa v jeho talente a silných charakterových vlastnostiach, hľadajú sa riešenia na problémové oblasti. Základným princípom je, aby sa dosiahol výchovný súlad v škôlke aj doma. Pri tejto atmosfére som aj fakt, že má malý ešte stále problém s nemeckou disciplínou, vzala v pohode. Asi tie učiteľské trstenice fungovali viac, či čo... :-D

SkryťVypnúť reklamu

Decká si už zvykli a náš malý Filip začal po troch týždňoch v jasliach doma čvirikať prvé jednoduché nemecké vety. Hände waschen, Zähne putzen, Pipi machen. Ako ja tým deťom závidím. Ten ich extra výkonný harddisk a tú dokonalú RAMku...

Zuzana Herich

Zuzana Herich

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  181
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Život je skvelý a plný prekvapení... Zoznam autorových rubrík:  Skutočné príbehyAko to vnímam jaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 195x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 132x
  • Prečítané: 3 763x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 428x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 068x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 331x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 194x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Bombic sa vysmieva sudcom a pokračuje v nenávistných príspevkoch. Vyšetrovateľ nevie, čo s ním
Trumpove clá ovplyvňujú čínske fabriky. Obavy však majú aj Američania
Spišské trampoty živnostníkov. Na čiernom zozname daniarov predbehli aj firmy
Vláda oficiálne škodí zdraviu (komentár)

Peter Tkačenko

Vláda oficiálne škodí zdraviu (komentár)

Raz budeme potrebovať splnomocnenca na preverenie manažmentu Petra Kotlára.

  • 17h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu