Jeseň...

Jeseň, ty jeseň prichádzaš ako stará pani na sklonku leta, prešedivené vlasy ti povievajú v ľahkom vánku, skľúčene hľadiac za radosťou a bujarosťou teplých dní augustových. A opať prišla! Nezabudla! Akoby mohla. Akoby sa mohla vymaniť z toho kolobehu diania! A či je ozaj utrápená v tom svojom múdrom vľúdnom pohľade? Či ozaj dolieha na ňu samota padajúceho lístia? Či skutočne je presmutnelá za odchádzajúcou letnou zmesou?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Jesenná príroda v Nízkych Tatrách
Jesenná príroda v Nízkych Tatrách (zdroj: Toomi)

Pokoj závladol v uliciach veľkomesta, len hravý vzdušný vír roztrapatil pár pestrofarebných opadnutých listov javora. Kostrbaté slnko zlatistými lúčmi pohládza posledné kvetné záchvevy leta. A šípka, uchýlena v tieni košatej lipy, sa červená nad krásou svojej neobyčajne obyčajnej zrelosti. Hektické obdobie letnej páľavy vystriedalo ticho pred zimnou búrkou. Babie leto posledným dychom pripomína uplynulé dni. Len ľudia, akoby večne uponáhlaným krokom nemohli odolať, narúšajú ticho všedných jesenných dní. Stále majú čo robiť. Kam a za čím sa hnať v túžbe po lepšom zajtrajšku. Ale nie, predsa len sa nájde niekoľko jedincov, ktorí očarovaní tým mierom ostávajú v nemom úžase stáť a hľadieť na chvíľku teraz začínajúcu i končiacu zároveň. Spokojne opierajúc zrak do diaľav dní prichádzajúcich, bez náznaku nespokojnosti a únavy. Aký to šťastný človek!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Niekedy nepotrebujeme veľa, aby sme sa cítili spokojní. Ale to merítko ma každý z nás nastavené inak, podľa vlastnej poteby a predstáv. Niekdy sa tieto vôbec nezhodujú, ba naopak, sú diametrálne odlišné. Kameň úrazu je tu…A už nestačí, že jeden je unesený podfarbeným tónom jesennej prírody, zatiaľ čo ten druhý je unesený tónom nášho prejavu. A všetka ta krása a pokoj vôkol nás sa stráca, stáva sa neviditeľným a nepodstatným.

 To čaro a sila prírody sa však nedá zlomiť. Nebiere, na šťastie, naše nedostatky na vedomie, a ďalej jestvuje a farbí sa, a vracia nás späť k nám samým. Dovoľme jej to. Nebránme sa. Neunikajme. My sme príroda a ona je v nás.  

Zuzana Moravčíková

Zuzana Moravčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem, športujem, čítam a až príliš citlivo vnímam svoje okolie, ktoré pozorujem a stále ma rovnako často prekvapuje, ako je možné, čo sa to deje! Či dobré alebo aj to horšie.... " a niekedy podlieham smútku z toho, čo vidím" Zoznam autorových rubrík:  ŠportSpoločnosťPolitikaMojím foťákomLatinčinaZamýšľam saSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu