Titus Maccius Plautus

rímsky básnik, herec, režisér, ale i najúspešnejší dramatik staroveku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bol rímskym básnikom, hercom, režisérom, ale i najúspešnejším dramatikom staroveku, písal vynikajúce komédie – čerpal námety z gréckeho umenia a sám sa stal inšpiráciou pre autorov klasických veselohier v neskoršej európskej literatúre. Zaraduje sa medzi prvých najvýznamnejších rímskych dramatikov. Pochádzal z umbrijského mestečka Sarsiny. Narodil sa približne v roku 251. Je možné, že pracoval ako zamestnanec divadla v Ríme, potom bol obchodníkom a po neúspechu v obchode robotníkom v mlyne. Dobre poznal život najmä širších vrstiev, z ktorého výdatne čerpal pri písaní svojich komédií. Väčšinou to boli voľne spracované grécke hry od Menandra, Filémóna, Difila a iných autorov. Plautus preberal od nich grécke prostredie, motívy i typy, ale dej napĺňal atmosférou z rímskeho života, no uplatňoval v nich aj svoje nápady, vkladal do nich veľa sólových árií. Jeho hry sa odohrávali najmä v Aténach. V jeho hrách vystupujú postavy najrôznejších vrstiev spoločnosti- prešibaní otroci, chvastaví vojaci, zhýralci, neposlušní synovia, klamaní otcovia, ľahké ženy a pod. Hry vynikajú znamenitou charakteristikou osôb, živým a sviežim dialógom, vtipom, množstvom komických situácií a majstrovsky zvládnutou rečou. Napísal zrejme 130 komédií, ale zachovalo sa ich len 21. Divadlo natoľko vstúpilo do jeho života, že ho neskôr stotožňovali s postavami, ktoré vymyslel. Plautus zomrel v roku 184 pred n.l. v Ríme.
Najznámejšie Plautove komédie sú: Komédia o hrnci, Komédia o strašidle, Dvaja Manaechmovci, Chvastúň, Amphitryón, Pseudolus.
Zábavná hra o bohatom, chvastavom a hlúpom vojakovi, je hra Chvastavý vojak. Tento vojak odvedie Pleusiklovi dievča a nasilu si ho odvezie z Atén do Efezu. Pleusiklos a jeho sluha pripravia plán ako vojaka oklamať- dievča sa má vydávať za svoje dvojča. Akcia sa vydarí, dievča oslobodia a šťastne sa vrátia na lodi domov.
Plautus napísal hru, ktorá je príbehom o človeku, závislom na peniazoch. Nazval ju komédiou. Komédia o hrnci. Starý lakomec Euclio nájde hrniec so zlatom. Odvtedy stále trpí strachom, že mu poklad ukradnú. Preto ho stále prenáša a ukrýva. Raz ho vystriehne otrok mladého Lykonida, zamilovaného do Euclionovej dcéry a poklad mu ukradne. Koniec hry sa nezachoval, možno však predpokladať, že sa skončila dobre – Euclionovi poklad vrátili, on ho dal ako veno svojej dcére a on sa tak vyliečil z lakomstva a našiel stratený pokoj. Hra inšpirovala Moliéra pri písaní komédie Lakomec.
Pseudolus je komédia, ktorá kritizuje klamstvo a podvody. Aténsky mládenec Calidorus má rád krásnu flautistku Phoenicium, ale nemá dosť peňazí na to, aby ju vykúpil z otroctva od kupliara Balliona. Podarí sa mu však Balliona oklamať (s pomocou prešibaného otroka Pseudola) a dievča získa.
Plautove komédie boli u Rimanov veľmi obľúbené a mali veľký význam pre rozvoj veselohier v európskej literatúre. Niektoré postavy sa dostali do hier Shakespeara (Falstaf), Moliéra(Lakomec), Goldoniho (libreto opery Figaro) a ďalších autorov. Práve Plautom vyvrcholila latinská veršovaná komédia.
Plautus zažil v mladosti posledné roky prvej púnskej vojny, významnej ako úspešné dokončenie prvej fázy bojov Ríma o nadvládu v západnom stredomorí. Koncom druhej púnskej vojny (218 – 201 pred n. l.) sa začína jeho autorská činnosť.
Roky prvého uvedenia Plautových komédií poznáme. V roku 200 pred n. l. sa hral Stichus, v roku 191 pred n.l. Pseudolus.
Všetky Plautove komédie patria k žánru „palliáty“ – to znamená, že sa hrali v gréckych kostýmoch, s gréckymi menami a v gréckych okolnostiach. U väčšiny komédií poznáme grécku predlohu z Plautovho prológu. Pochádzajú zo 4. a 3. storočia pred n. l., z obdobia tzv. strednej a novej antickej komédie.
V Plautových komédiách hudba hrala významnú úlohu, niekedy zaberala až dve tretiny diela. Tým sa v scénickej podobe približovala našej operete.
Plautus svojimi komédiami prispel nielen k lepšiemu poznaniu gréckeho sveta, ale zaslúžil sa tiež o to, že sa hovorová reč začala viac používať v umeleckých žánroch. Jeho majstrovský a živý jazyk v komédiách ocenili aj také autority ako bol Cicero. (možno preto mu pripisovali viac komédií, ako ich v skutočnosti napísal)


zuzana oravcová

zuzana oravcová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som študentka Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej. moje prvotiny som začala písať ako desaťročná, v trinástich poéziu. Už ako 17 ročná som začala zverejňovať svoju tvorbu v rozličných novinách. Zrejme aj preto, by som sa rada dostala na Katolícku univerzitu v Ružomberku, filozofickú fakultu, katedru žurnalistiky. Píšem vlastné články, poéziu i prozu. Bol to dôvod rozhodnutia študovať na, už skôr uvádzanom, gymnáziu v Revúcej. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaKrátka prozaromán na pokračovaniePSLG, čiže Prvé slovenské lite" Veteráni"Tam, kde sa nedostanem zakaždýChorvátskoMoje práce z literatúry o litePripravuje saSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu