Malé mesto, blízko maďarského mestečka Rožňava, uprostred vysokých hôr, ktoré sa od svojho neďalekého mesta líši nielen veľkosťou, ale aj rečou, ktorá sa tam používa častejšie- slovenčinou.
Staré domčeky popri ceste, striedajúce sa s novými a mestský rozhlas, na ktorý už väčšina Slovenska zvyknutá nie je... Tak také je mesto Revúca.
Práve tu pred 145 rokmi, v roku 1862 bolo založené Prvé slovenské gymnázium. Slúžila mu malá budova na Muránskej ulici. Toto gymnázium bolo prvou úplnou slovenskou strednou školou, kde sa od roku 1868 maturovalo aj z materinského jazyka- slovenčiny.
Rokmi však študentov pribúdalo a malá, pôvodná budova už bola nepostačujúca pre ten počet. Zamýšľala sa postaviť väčšia budova, ktorá mala byť postavená len z ľudovej zbierky, lebo vládnuca vrstva vtedy na naše gymnázia neprispela ani halierom, nakoľko ona sama bola našim nepriateľom. Túto zbierku viedol I. B. Zoch. Výstavba novej, tento krát už dvojpodlažnej budovy, sa začala 1. mája 1871. vyučovať sa na nej začalo 4. februára 1873.
Neprajníkom slovenského národa sa po stupňujúcich útokoch a vyšetrovaniach podarilo docieliť násilné zatvorenie gymnázia a zhabanie majetku 20. augusta 1874.
Pred desiatimi rokmi bola táto novšia budova Prvého slovenského gymnázia otvorená pre nasledujúcu generáciu študentov za podpory Matice Slovenskej. Jej názov sa dnes líši od pôvodného len nepatrne. Prvé slovenské literárne gymnázium.
Keď sa stretnem s cudzími ľuďmi a poviem im, kde študujem často ich zaujíma rozdiel medzi týmto gymnáziom a klasickým.
Aby sme hneď nevideli túto školu len cez ružové okuliare musím pripomenúť, že sa tu vyučujú všetky klasické predmety, ako aj na iných gymnáziách, t.j.- fyzika, geografia, matematika, biológia, náuka o spoločnosti, informatika, dejepis, chémia, estetická výchova.
Čo je však iné na tejto škole, a z toho dôvodu som niektoré predmety ani neuviedla, je-
1)slovenský jazyk a literatúra sa tu učí v širšom rozsahu. Z nej sa každoročne píše ročníková práca a pred vyučujúcou profesorkou slovenského jazyka sa vykonáva tzv. „obhajoba ročníkovej práce“. Z celej obhajoby i práce je najhlavnejšia známka za celý školský rok.
2)táto škola je, podľa mňa, vhodná najmä pre ľudí, ktorí majú bližší vzťah k literatúre, nielen kvôli vyššie uvádzanému bodu, ale i z dôvodu písania vlastných prác, pri ktorých usmerňovaní nám slúžia hodiny Literárnej výchovy a žurnalistiky. Podľa zápisu sa študenti na začiatku štúdia na tejto škole delia na dve skupiny „žurnalisti“ a „literáti“
3)zo základných cudzích jazykov sa vyučuje anglický i nemecký jazyk, ale je možné učiť sa aj ruský jazyk. A... aby som nezabudla- prvé dva roky majú všetci študenti povinné vyučovanie aj z latinského jazyka.
4)V treťom ročníku nastáva menšia zmena, ako som spomínala, odpadáva latinský jazyk, ale okrem neho aj literárna tvorba, alebo žurnalistika, ktoré sa už ďalej nevyučujú. Miesto nich však nastupuje ďalší predmet charakteristický pre túto školu a tým je rétorika.
Ak by mal niekto bližší záujem o túto školu, môže si o nej prečítať viac na adrese
www.pslgrevuca.edu.sk
Na koniec tohto článku by som chcela len zaželať ešte mnoho úspechov tejto škole, ako jej študentom, profesorom, ale jej samotnej ešte prinajmenšom desať krát dlhšie trvanie, k jej desiatemu výročiu, ktoré tento rok oslavuje.
som študentka Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej. moje prvotiny som začala písať ako desaťročná, v trinástich poéziu. Už ako 17 ročná som začala zverejňovať svoju tvorbu v rozličných novinách. Zrejme aj preto, by som sa rada dostala na Katolícku univerzitu v Ružomberku, filozofickú fakultu, katedru žurnalistiky. Píšem vlastné články, poéziu i prozu. Bol to dôvod rozhodnutia študovať na, už skôr uvádzanom, gymnáziu v Revúcej. Zoznam autorových rubrík: Poézia, Krátka proza, román na pokračovanie, PSLG, čiže Prvé slovenské lite, " Veteráni", Tam, kde sa nedostanem zakaždý, Chorvátsko, Moje práce z literatúry o lite, Pripravuje sa, Súkromné, Nezaradené