Leto končí, alergie však nie

Končí sa leto a mnohí alergici si vydýchnu. Výskyt peľov v ovzduší klesá a s tým aj alergické prejavy. Ale znižuje sa výskyt všetkých peľových alergénov? Nemôže nás koniec leta ešte prekvapiť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Za väčšinu sezónnych prejavov na Slovensku sú zodpovedné najmä pele tráv a brezovitých drevín (breza, lieska, jelša), ktorých sezóna už skončila. Koncom leta treba však počítať s peľmi burín, ktoré bohužiaľ môžu spôsobovať výrazné alergické prejavy.

Nárast alergie na buriny

Najvýznamnejšie buriny zodpovedné za alergické prejavy v našom regióne sú palina a ambrózia. Ambrózia (Ambrosia artemissiifolia) je invazívna rastlina pôvodom so Severnej Ameriky, kde je významným alergénom - je zodpovedná za 50% všetkých peľových alergií. Do Európy sa dostala až koncom 19. storočia a odvtedy sa jej výskyt neustále zvyšuje. Vo veľkom množstve sa vyskytuje v susediacom Maďarsku. Na Slovensku bol jej výskyt prvýkrát zachytený až v roku 1949 v Komárne, v súčasnosti sa vyskytuje hlavne v južných oblastiach západného a východného Slovenska, ale postupne sa objavuje aj v severnejších oblastiach. So zvýšeným výskytom sa postupne zvyšuje počet pacientov alergických na peľ ambrózie. Peľ ambrózie je veľmi agresívny, aj malé koncentrácie peľu v ovzduší dokážu vyvolať alergické prejavy. Botanicky príbuzná je palina (Artemisia vulgaris), pričom často sa stretávame so vzájomnou skríženou reaktivitou- t.j. človek alergický na palinu je alergický aj na ambróziu a opačne. Pele týchto burín sa vyskytujú od začiatku augusta a pretrvávajú až do polovičky októbra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
alergia
alergia (zdroj: dollarphotoclub.com)

Aké prejavy alergie v tomto období môžeme očakávať? 

Prejavy sú podobné ako pri alergii na pele brezy, alebo tráv: kýchanie, vodový výtok z nosa, zdurenie nosovej sliznice. Môže byť prítomné tiež svrbenie a začervenanie očí, slzenie. U časti alergikov sa môžu objaviť aj prejavy prieduškovej astmy, ako je suchý, dráždivý kašeľ, nočný kašeľ, kašeľ po námahe, pískanie na prieduškách, sťažené dýchanie. U niektorých pacientov môže byť prítomné svrbenie, škrabanie podnebia, opuch pier po konzumácii mrkvy, zeleru, ako aj niektorých korenín, ktorý vzniká v dôsledku skríženej alergie- t.j. podobnosti alergénov burín s alergénmi nachádzajúcimi sa v týchto potravinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ako liečiť alergie na buriny?

Tak ako pri iných peľových alergiách, pomocou liekov ale aj režimových opatrení sa snažíme minimalizovať prejavy. Slúžia nám na to celkové antihistaminiká, nosné spreje a očné kvapky s protialergickým účinkom. Peľové zrná burín sa vyskytujú v ovzduší najmä v ranných a dopoludňajších hodinách, preto je vhodné obmedziť pobyt v prírode v tomto čase, vetrať až v popoludňajších hodinách. Efektívne sú tiež preplachy nosa slanými roztokmi.

Ďalšou možnosťou je alergénová imunoterapia, ktorej cieľom je znížiť reakciu organizmu na kontakt s alergénom. S alergénovou imunoterapiou je potrebné začať pred sezónou, podáva sa minimálne 3 roky. Pri alergii na buriny sú k dispozícii kvapky podávané pod jazyk, alebo injekčná forma, schémy podávania závisia od konkrétneho prípravku. Po skončení sezóny je dobré sa o takejto možnosti porozprávať so svojím alergiológom. Nie u každého pacienta je táto liečba rovnako účinná. V závislosti od výsledkov kožných a krvných testov alergiológ posúdi vhodnosť takejto liečby. 

SkryťVypnúť reklamu

Leto ešte stále úplne neskončilo a neskončili ani prejavy peľovej alergie, naopak pre alergikov na buriny len teraz začína obdobie výrazných prejavov. S dobrou a včasnou liečbou sa ale ťažkosti dajú výrazne minimalizovať.

Viac o alergiách sa dočítate na imunita.sk.

Zuzana Rennerová

Zuzana Rennerová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už viac ako 10 rokov sa venujem alergickým ochoreniam a poruchám imunity, t.č. ako imunoalergiologička v Pneumo-Alergo Centre. Stále ma prekvapuje, že ľudia viac veria rôznym neovereným internetovým informáciám ako odborníkom. Preto by som rada predstavila aj vedecky podložené názory lekára na niektoré otázky, s ktorými sa každodenne stretávam vo svojej praxi. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu