Potecionálny primátor mesta Košice plánuje zničiť Luník IX

Média obletela správa, že kandidát na post primátora mesta Košice chce po prípadnom zvolení zbúrať Luník IX. Mnohí však toto považujú za prejav rasizmu a diskriminácie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Luník IX je najznámejšie košické sídlisko, ktoré ani hádam netreba predstavovať. Typický obraz sídliska sú zdevastované bytovky, všade samé odpadky a obrovské potkany. Podľa veterinárnej správy pripadá na Luníku na jedného obyvateľa jeden potkan. Rýchlo množiace sa potkany môžu neskôr zaplaviť celé Košice (majú vysokú reprodukciu). Košičania majú obavy(a celkom oprávnené) pred násilím a chorobami z tohto sídliska. Odtiaľto sa môžu šíriť nebezpečné infekcie ako žltačka, dyzentéria, týfus alebo dokonca cholera, ktorá sa dnes vyskytuje v rozvojových krajinách, momentálne na Haity. Je dôsledkom záplav a pre zlé hygienické podmienky. Obyvatelia sa môžu dopúštať násilia, krádeží. Byty na sídlisku sú taktiež život ohrozujúce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdou je, že Luník robí zlé meno nádhernému, historickému mestu, ktoré mohlo byť v minulosti aj hlavným mestom. Košice je jednou z najviac navštevovaných miest turistami na Slovensku. Mesto vynakladá nemalé peniaze na odvoz smetí zo sídliska alebo deratizáciu. Je teda naozaj jeho volebný program rasistický, alebo sa skutočne obáva o životy a zdravie slušných košických občanov? Ako by sme túto situáciu riešili ak by v tejto štvrti žili nerómsky obyvatelia, ale správali by sa rovnako? Bolo by zbúranie bytoviek prejavom rasizmu a diskriminácie? Je potrebné rozlíšiť čo je v tomto prípade diskriminácia a čo skutočná snaha o zlepšenia života v meste a okolí.

SkryťVypnúť reklamu

Nech je to akokoľvek prípadné zbúranie osady by vyvolalo vlnu protestov, hlavne v európskej únii, ktorá túto menšinu podporuje a poskytuje financie. Zakazuje akékoľvek náznaky rasizmu. Ak by sa teda stal primátorom a zbúral by Luník IX, kam by sa obyvatelia vysťahovali? Podľa môjho názoru by toto vysťahovanie vyvolalo nepokoje, výtržníctvo, alebo rabovanie. Zopakoval by sa to čo už bolo vo Francúzsku. Rómovia by sa sťažovali v EU, že porušujeme ich ľudské práva. Ale otázkou je či oni neporušujú naše práva. Každý predsa chce a má právo žiť v bezpečnom a čistom prostredí.

Zuzana Zarembová

Zuzana Zarembová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Radšej budem nenávidený za to kto som, ako milovaný za to kto nie som!Kurt Cobain Zoznam autorových rubrík:  historiajedlonáboženstvocestovaniesťažnostifilmySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu