Plat lekára vyšší ako plat premiéra?

Mnohí z nás si kladú otázku, aká vysoká by mala byť ideálna mzda. V posledných dňoch sme svedkami toho, že táto otázka je horúcou témou najmä u lekárov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)

Nedá mi nepodeliť sa s vami o niekoľko mojich poznatkov. Počas posledných mesiacov som mala možnosť navštíviť niekoľko krajín. Musím úprimne povedať, že viem, koľko zarábajú lekári v Dánsku alebo v Nemecku. Nie je pravda, že aj našim lekárom by som nedopriala podobné platy, ako majú ich kolegovia v zahraničí. No v tomto prípade je dôležité pozrieť sa aj na druhú stranu mince, a síce koľko peňazí je v zdravotníctve v daných krajinách. Prípadne je tiež zaujímavý pohľad na celkovú úroveň platov v jednotlivých štátoch. Napríklad v takom Nemecku má kancelárka podľa medializovaných informácií plat viac ako 20-tisíc eur mesačne. Nie je namieste, aby som hodnotila, či je to málo alebo veľa, prípadne, či si náš premiér zaslúži rovnako vysokú mzdu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až donedávna som si myslela, že výrok „Plat lekára vyšší ako plat premiéra" je len utópiou a vidinou lepšej budúcnosti. V súčasnosti som však už presvedčená o tom, že v prípade niektorých predstaviteľov LOZ je dané tvrdenie realitou.

Po dvoch zvýšenia platov lekárov sa mnohé ich mzdy vyšvihli na sumy, o ktorých sa mnohým občanom SR nielenže nesnívalo, ale ani snívať nebude. Veď kto by si nechcel zarobiť viac ako 3 až 4-tisíc eur mesačne podobne, ako niektorí z predstaviteľov LOZ, ktorí sa ohradzujú svojimi požiadavkami na dodržiavanie záväzkov vyplývajúcich z memoranda? A to aj napriek tomu, že v poslednej dobe sme svedkami viacerých objektívnych skutočností, ktoré predstavujú jasnú červenú v ďalšom zvyšovaní platov nielen lekárov, ale aj pracovníkov v ostatných odvetviach.

Skryť Vypnúť reklamu

V prvom rade je namieste otázka, či dve zvýšenia platov od začiatku tohto roka nie sú v tejto ekonomicky veľmi náročnej dobe dostačujúce. V priemere sa lekárom totiž zvýšili mzdy o takmer tretinu. Mesačne si teda polepšili až o 400 €. Keď vezmeme do úvahy, že čistá mzda na Slovensku je ešte nižšia, nemyslím si, že je to až také alarmujúco nízke číslo.

Po druhé je potrebné uvedomiť si, či je naozaj tá správna chvíľa na ďalšie zvyšovanie miezd, ktoré by Slovensko stálo neskutočných 35 miliónov eur (nehovoriac o tom, že prvé dve zvýšenia platov stáli doteraz štát 40 mil. eur). Je nemysliteľné, aby naše nemocnice dávali na platy svojich zamestnancov takmer 100 % svojich príjmov od poisťovní. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti už máme aj takých rekordérov, ktorí na mzdy vynakladajú mesačne viac ako reálne dostanú. A to ešte nekúpili lieky, zdravotnícky materiál, nesvietili, alebo nekúrili. Každá súkromná firma by v takomto prípade zhasla svetlo a zavrela svoje brány.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem vyššie spomínaných dôvodov nesmiem zabudnúť ani na ekonomickú situáciu nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. A tá je dosť vážna. Je nesmierne dôležité uvedomiť si, že Slovensko na seba prijalo niekoľko záväzkov, ktorých neplnenie môže mať naozaj veľmi vážne dôsledky. Práve vďaka hospodárskej situácii musí šetriť a racionálne nakladať so svojimi výdavkami nielen rezort zdravotníctva, ale aj všetky ostatné ministerstvá.

Zástupcovia LOZ však vravia, že takéto „premiérske" platy môžu mať iba ak odslúžia 25 služieb mesačne, tiež som sa nad tým pozastavila a zistila som, že je to veľké klamstvo. Ak by totiž lekár odslúžil 25 služieb mesačne, vôbec by sa nedostal domov a takmer všetky dni v mesiaci by trávil v nemocnici. Priemer lekárskych služieb je totiž diametrálne odlišný. Zaužívaným zvykom je, že lekár mesačne odslúži 3 malé služby (teda nočné služby počas pracovného týždňa) a 2 veľké služby (teda dva víkendové dni). Neviem, ako pán Visolajský prišiel na číslo 25, ale nech počítam, ako chcem, mne podobný výsledok nevychádza.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti je kľúčové rozhodnutie na lekárskych odborároch. Majú dve možnosti: rokovať, uvedomiť si vyššie uvedené skutočnosti a snažiť sa dohodnúť, alebo riskovať nielen svoju česť, ale aj osud Slovenska. Nikdy som nepovedala, že lekárom zvýšiť platy nechcem, povedala som iba to, že platy lekárom by sa mali zvyšovať spolu s možnosťami štátu. Ak však aj naďalej budú nekompromisne trvať na ďalšom zvýšení svojich platov, musia tak spraviť s vedomím, že na seba preberajú všetku zodpovednosť. No hlavne by mali mať dostatok svedomia na to, aby sa dokázali pokojne pozrieť svojim spoluobčanom do očí a nekompromisne si pýtať viac.

Zuzana Zvolenská

Zuzana Zvolenská

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zuzana Zvolenská - Ministerka zdravotníctva SR (nominantka Smer-SD) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu