Írsko na ceste za Gréckom: náš vzor?

Súčasný minister financií Ivan Mikloš v marci roku 2007 vydával Írsko za náš ekonomický vzor. Škoda len, že Írsko nasleduje Grécko a jeho tohtoročný deficit dosiahne 32 % HDP. Úroky na Írske dlhopisy dosiahli rekordnej úrovne a prekročili hodnotu 7,5 %.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (284)

Je zrejmé, že situácia v Írsku je neudržateľná. Nasledujúci graf ukazuje vývoj rizikových prirážok na dlhopisy v Grécku a Írsku:

Obrázok blogu

Zdroj: Bloomberg

Trend je zrejmý, a ako dopadlo Grécko, všetci vieme, niektorí ekonómovia dokonca varujú, že Grécku hrozí občianska vojna.

Ivan Mikloš v príhovore 19.3. 2007 pri preberaní výročnej ceny Európskeho hospodárskeho senátu o Írsku povedal:

„Spomenuli ste, vážený pán prezident, príklad Írska a dokonca ste povedali, že v porovnaní s nimi sme v predstihu, lebo oni začali s reformami až 10 rokov po vstupe do EÚ a my už pred vstupom. Áno, Írsko je vskutku inšpirujúci príklad. Keď v roku 1973 Írsko vstupovalo do EÚ, ekonomicky bolo na 50 % úrovni vtedajšej únie, podobne ako Slovensko pri vstupe v roku 2004. Dnes je Írsko so 140 % HDP oproti európskemu priemeru druhou ekonomicky najvyspelejšou krajinou EÚ po Luxemburgu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechcem príliš zabiehať do politiky, ale prečo potom Ivan Mikloš vyčíta Róbertovi Ficovi, že nás vedie Gréckou cestou, ak on robí prakticky to isté?

Ešte čakám na vyjadrenia slovenských "analytikov", ktorí budú tvrdiť, že Íri túto situáciu "zvládnu" a finančnú "pomoc" potrebovať nebudú, tak, ako to tvrdí profesor (mám nutkanie dať do úvodzoviek aj tento titul) ekonómie John McHale, áno, uhádli ste, z Írska:

"V Írsku máme teraz bublinu pesimizmu. Aby sme ju prekonali, 4-ročný vládny program musí presvedčiť investorov že záchranu nepotrebujeme a neskrachujeme..."

Že by bol "možno" problém v tom, že nie je možný nekonečný ekonomický rast na konečnej planéte? Neexistuje nič také, ako „trvalo udržateľný ekonomický rast" či „zdravý ekonomický rast", a keď už sme pritom, neexistuje nič také ako „trvalo udržateľný zelený rast".

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa musí stať, aby rast HDP prestal byť tým najdôležitejším meradlom „úspechu" politickej „elity"? Zaujímavosť : David Stockman o QE2

David Stockman bol jedným z ekonomických poradcov Reaganovej vlády a o QE2 (tj. Quantitative Easing ver.2 - alebo ak chcete, tlačenie peňazí Americkou centrálnou bankou - tentokrát je to 600 000 000 000 dolárov) povedal (h/t TheAutomaticEarth):

„Myslím, že FED vstrekuje vysoko kvalitný heroín do finančného systému sveta, a jedného dňa to pacienta zabije"

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu