Dr. Robert Hirsch: Ropa môže stáť až 500$ za barrel?!

Robert Hirsch je autorom vedeckej správy z roku 2005, v ktorej argumentuje, že je potrebné (vhodné) pripraviť sa na stagnáciu respektíve pokles svetovej ťažby ropy najmenej 5-10 rokov, v optimálnom prípade 15 až 20 rokov skôr, ako k tomu dôjde. Hlavnou príčinou, prečo je treba sa na znižujúcu dostupnosť ropy pripraviť v predstihu je dlhý čas potrebný na vybudovanie novej infraštruktúry a výmenu automobilovej, leteckej, či lodnej dopravy. Znamená to vybudovanie úplne novej siete staníc umožňujúcich dobíjanie elektromobilov, masívne investície do jadrovej energie (napríklad ak chceme nahradiť všetku energiu, ktorú nám dnes poskytujú fosílne palivá, potrebovali by sme okolo 10 000 jadrových elektrární – dnes ich je na svete 411), z ktorej budú tieto automobily poháňané, ďalej podporovať rozvoj veternej (pozri aj tu príklad Nórska) a solárnej energie... Ten istý Robert Hirch dnes tvrdí, že na blížiaci sa (prebiehajúci?) ropný zlom sa svet nijako výrazne nepripravil, a cena ropy môže pokojne v nasledujúcich 3-5 rokov stúpnuť až na 500 $ za barel (pozri video, 7 min)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (403)

500 $ za barel???

Podľa niektorých by svetová ekonomika (tak ako ju poznáme dnes) neuniesla už ani cenu 300-400 $ za barel, v dôsledku sociálnych nepokojov, zníženej zdravotnej starostlivosti, ľudia by prestali chodiť do práce apod. Podľa iných nie je možné cenu ropy zmysluplne predpovedať, podľa iných jej cena klesne na 50 $ za barel, niektorí tvrdia, že za rast cien ropy je zodpovedný klesajúci kurz doláru, nedostatočná kapacita rafinérií, alebo špekulanti. Skutočnosť je však taká, že globálna ťažba ropy sa od roku 2005 prakticky nezvýšila, zatiaľ čo dopyt po rope áno (najmä v dôsledku rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík Číny a Indie). Jednoduchá rovnica – stagnujúca ponuka, zvýšený dopyt = vyššia cena. Všetky ostatné faktory, ako klesajúci dolár, špekulanti na trhu, nedostatočná kapacita rafinérií či geo-politika situáciu síce zhoršujú, nie sú ale jej hlavnou príčinou. Je možné, že otvorením nových ropných polí a ťažením ropy pod morom (off-shore drilling) je možné ešte zvyšovať globálnu ťažbu ropy, toto množstvo však pravdepodobne nie je významné a akékoľvek dnes začaté projekty (napríklad v Arktíde) ťažby ropy sa prejavia na cene ropy najskôr o niekoľko (5-10?) rokov. Saudská Arábia tiež ohlásila zvýšenie dennej ťažby ropy asi o 500 000 barelov ropy za deň, toto množstvo však zďaleka nie je dostatočné, a nevyrovná sa ani poklesu ťažby ropy v Severnom mori.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uhlie nie je riešenie

Doktor Hirsch tiež vidí určitú možnosť náhrady ropy v uhlí (viac pozri: Odvrátená strana ropného zlomu: renesancia uhlia) - tento prístup však iba ďalej zhoršuje problém klimatickej zmeny. Jediné (zmysluplné) riešenie vidím v masívnom nasadení jadrovej, solárnej, a veternej energii (+ v budúcnosti nové technológie) spojenej so šetrením a efektívnym využívaním energie. Viac výborných informácii získate napríklad na The Energy Blog – o prichádzajúcej energetickej revolúcii.

UPDATE: CENA ROPY DOSIAHLA REKORDU TAKMER 143$/BAREL - INFORMUJE DENNÍK SME

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu