
· Ročne vypustí až 3 900 820 ton CO2 – teda 0.72 tony na obyvateľa, a počas svojej existencie vypustí rovnaké množstvo CO2 ako celý svet za dva dni (asi 200 miliónov ton), a takmer rovnaké množstvo ako sopka Pinatubo pri svojom výbuchu v roku 1992 (212 mil ton CO2).
· Elektráreň bude existovať najmenej 50 rokov, pravdepodobne bez možnosti uskladňovania CO2 do zeme.
· Výrazne sťaží situáciu Slovenska pri snahách o ďalšie zníženie emisií skleníkových plynov, ako aj snahu dosiahnuť záväzný cieľ získavania 20 % energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020 (dnes je to okolo 4 %).
· Hoci projekt UET by prispel k energetickej nezávislosti výroby elektrickej energie, primárne surovinové zdroje musíme naďalej dovážať (prevažne z Ruska a Ukrajiny).
· V Trebišove, naopak, pravdepodobne postavia geotermálnu elektráreň s výkonom 20 MW.
· Ďaleko zmysluplnejšia je tiež z pohľadu klimatickej zmeny podpora budovania jadrových elektrární (tie produkujú menej ako 10 g CO2/kWh).
· Nepostavenie UET zvýši potrebu využívania obnoviteľných zdrojov energie, ktorých zavádzanie je aj tak potrebné a nevyhnutné.
· Hoci UET spĺňa zákonné limity TZL (ťažkých znečisťujúcich látok), SO2, NOX, a CO (oxid uhoľnatý), uskutočnenie projektu je v rozpore s výrazným a dlhodobým znižovaním emisií CO2. Ak keď je UET efektívnejšia ako väčšina uhoľných elektrární na svete, mnošstvo emisií na vyrobenú kWh je najvyššie spomedzi dostupných technológií výroby elektriny a energie.
Vyhodnocovanie škodlivosti či neškodlivosti projektu zo strany MŽP SR úplne ignoruje dopady klimatickej zmeny.
Podľa poslednej klimatologickej konferencie v Kodani (10-12 marec, 2009, s viac ako 2000 poprednými vedcami), je potrebné znížiť globálne emisie skleníkových plynov o 80 % do roku 2050. V opačnom prípade, okrem iného, hrozí nárast hladín oceánov o viac ako 1 meter, vysychanie amazonského pralesa, zmiznutie plávajúceho arktického ľadu v lete, a roztopenie väčšiny horských ľadovcov, ktoré sú zdrojom pitnej vody pre stovky miliónov obyvateľov sveta.
Aj preto pôsobia vyjadrenia MŽP SR slovami pána Ing. Olega Havasiho doslova absurdne:
„...nebol nám predložený, alebo nenašli sme žiaden taký dôvod, alebo argument, ktorý by výrazne vplýval na životné prostredie.“
Alexander Ač, Jozef Pecho
UPDATE Jozef Pecho:
· Okrem toho, podľa stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska do roku 2030, ktorú schválila vláda, je výstavba zdroja na báze čierneho uhlia v lokalite Trebišov s inštalovaným výkonom 885 MW vzhľadom na plánovanú výstavbu nového zdroja a rekonštrukciu existujúcich zariadení v TE Vojany nevýhodná (elektráren v Trebišove nie je zahrnutá do energetickéj koncepcie Slovenska, bola by navyše.)
· Prípadné uvedenie uhoľnej elektrárne do prevádzky by tak výrazne obmedzilo možnosti obnoviteľných zdrojov energie podieľať sa na zásobovaní/napájaní rozvodnej elektrizačnej siete Slovenska energiou (tá má už v súčasnosti veľmi obmedzené kapacity prijímať elektrickú energiu z ďalších veľkokapacitných energetických zdrojov)