Každý má schopnosť analyzovať?

Vedecké poznanie (teda objektívny popis reality) je nevyhnutnou podmienkou ľudského pokroku. Bez neho by sme nemali automobily, počítače, satelity, mobily... Občas sa stane, že vedecké poznanie odhalí, že je nutné zmeniť určité zabehané mechanizmy. Dobrým príkladom v minulosti bol objav, že freóny sa významne podieľajú na znižovaní obsahu ozónu v stratosfére. Negatívne dôsledky narastajúcej ozónovej diery boli zjavné takmer (!) každému, a zároveň je výroba freónov pomerne jednoducho nahraditeľná inými, menej škodlivými látkami. Aj to prispelo k rýchlemu a významnému (aj keď nie úplnému) poklesu emisií freónov (na základe Montrealského protokolu). Avšak neporovnateľnú výzvu predstavuje znižovanie emisií CO2, ktorého negatívne dopady zrejme nie sú zjavné každému, a CO2 je navyše napojený na významnú časť fungovania ekonomiky. Akú úlohu zohrávajú v tejto problematike „politickí analytici“?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Analýzaje systematický rozbor skutočnosti, a používa sa vo vede, ale ajv bežnom živote. Dobrá analýza (teda analýza, ktorá vo svojich dôsledkochvedie k dobrým rozhodnutiam, z ktorých prospech celá spoločnosť), musí vychádzať z faktov (tedaz nespochybniteľných skutočností). Ak teda chce byť niekto dobrý (politický)analytik a chce prispieť k debate o akomkoľvek probléme, musí (malby) si fakty, alebo „fakty“, ktoré preberá z rôznych zdrojov, overovať. Akto nerobí, a iba o nich informuje, nie je „analytik“, ale iba„informátor“, prípadne novinár, je jednoducho „šíriteľom“ nejakej informácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vezmime si príklad. Na Slovensku existuje analytik (?),ktorý sa občas vyjadruje k problematike globálneho otepľovania.Predpokladám teda, že ho táto téma zaujíma, a nejakým spôsobom chceprispieť k zmysluplnej debate o tomto probléme. Poďme analytickyrozobrať jeho poslednýčlánok, v ktorom sa venuje tejto problematike. Upozorňujem, žepredpokladám, že s výrokmi, ktoré sú uvedené v článku, súhlasí (ak totak nie je, malo by byť v článku uvedené, že ide iba o informatívnyčlánok, na ktorý autor nemá názor... načo ale potom také články písať?).

Bod 1.) „S globálnymotepľovaním atmosféry to od roku 1998 ide dolu vodou,lepšie povedané dolu teplomerom, o čom svedčia meranianajvýznamnejších teplotných databáz vo svete.  - Je uvedený odkaz na článok, ktorý tvrdí:„Globálne otepľovanie sa zastavilo“. Tu je grafglobálnych teplôt NASA GISS – globálne otepľovanie sa nezastavilo –v globále je posledných 10 z 12 rokov najteplejších od roku 1880.Kto tvrdí, že globálne otepľovanie sa zastavilo, tvrdí nezmysel, či už ideo nositeľa Nobelovej ceny, alebo robotníka.

SkryťVypnúť reklamu

Bod 2.) Globálna rozloha ľadu v oceánoch sa nakonci roku 2008 opäť raz vrátila na úroveň roku 1979 – Môže byť pravda, ale je to irelevantné. Totižpoukazovanie iba na rozlohu ľaduzanedbáva jeho objem – celková rozlohaľadu môže byť teoreticky rovnaká aj s hladinou oceánov vyššouo jeden meter. Napríklad rozlohaletného ľadu v Arktíde bola v roku 2007 nižšia ako v roku 2008,ale objem ľadu bol pravdepodobne nižší(tu).To je celkom v súlade s pozorovaným otepľovaním a nárastom hladínoceánov.

Navyše, najväčšiu hrozbupredstavuje nie roztopenie ľadu v oceánoch, ale roztopenie ľadu napevnine. V rokoch 2030-2050 hrozí nedostatok zdrojov pitnej vodyv najviac zaľudnených územiach.

SkryťVypnúť reklamu

Bod 3.) Antarktída je na tompresne naopak – ochladzuje sa. – Bohužiaľ, aj taký vzdialený kontinent,akým je Antarktída, pociťuje dopady globálnehootepľovania – (Gilletta kol. Nature, 2008). Antarktída saotepľuje (Steig a kol. Nature, 2009)

Oteplenie, „ktorénavyše s najväčšou pravdepodobnosťou nespôsobuje žiadna ľudská činnosť“– Donekonečna opakovaný blud. Antropogénne emisie CO2 sa s 90 %pravdepodobnosťou podieľajú na väčšine pozorovaného oteplenia za posledných 100rokov (IPCC, 2007).

Bod 4.) „70% trendu otepľovania od roku 1900 dávysvetliť fenoménom El Niňo („južnou osciláciou“), a tichomorskou „PacificDecadal Oscillation“ – veľmi zásadné tvrdenie. Očakával by som, že takéto tvrdenieje nutné potvrdiť ďalším nezávislým výskumom a až potom robiť podľa nehopolitické rozhodnutia. Zaujímavé je, že niektorým „analytikom“, ktorí sa snažiao „rovnováhu argumentov“, stačí 1 nepotvrdená (a vo vedeckom časopise dokoncanepublikovaná) testimónia nato, aby označili snahy obmedzovať emisie CO2 za„frašku“. Tisícky nezávislých, impaktových publikácií pritom môžu pokojneignorovať. Naozaj vyvážený pohľad na ( pomerne závažnú) vec.

SkryťVypnúť reklamu

Bod 5.) „Neexistuježiaden presvedčivý dôkaz o tom, že emisie CO2 z modernej priemyselnejčinnosti v minulosti, dnes, alebo v budúcnosti môžu spôsobiť katastrofálnezmeny klímy.“ – a čo tak napísať:

Neexistuježiaden presvedčivý dôkaz o tom, že emisie CO2 z modernej priemyselnejčinnosti v minulosti, dnes, alebo v budúcnosti nemôžuspôsobiť katastrofálne zmeny klímy.

Okrem toho, výrok bodu 5 je nezmysel. Opak je pravdou. Odporúčamtúto štúdiu: Ramanathana Feng 2008, PNAS. Ale možno jepre niekoho roztopenie Arktídy a pevninských ľadovcov do roku 2030-2050, nárasthladín oceánov o desiatky cm do roku 2100 a s tým súvisiace zasoľovaniezdrojov pitnej vody, deštrukcia koralových útesov (CO2 acidifikáciou),častejšie suchá a záplavy, či odumieranie boreálnehoa Amazonskéhopralesa (Cox a kol. 2008, Nature) celkom v poriadku. Veď naše deti sas tým nejako vysporiadajú, ja už tu aj tak nebudem.

Predstavte si analógiu. Idete autom v hustej hmle,a neviete, kde sa nachádza strmý útes. Nemáte 100 % dôkaz, kde útes je,ale viete, že ak spadnete, máte malú šancu prežiť. Budete opatrní, alebo nie?

A ešte poznámka na záver: KAŽDÝ komplexný problém má zástancov na opačných stranách. Dobrýanalytik by mal byť od toho, aby rozoznal, ktorá z pozícií je ešteudržateľná, a ktorá už nie.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu