Tak už to vzdal (alebo pochopil?) aj Blair

Britský premiér Tony Blair vyhlásil 15. Septembra na stretnutí Clinton Global Initiative v New Yorku: “no country is going to cut ist growth or consumption” (link). To znamená, že žiadna krajina neobmedzí svoj rast alebo spotrebu. Inými slovami, Kyóto nebude fungovať, prinajmenšom nebude fungovať z donútenia. Týmto vyhlásením vlastne prijal Tony Blair postoje amerického prezidenta Georga Busha,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

ktorý vsádza na vedu, nové technológie a voľný trh, teda princípy, ktoré formujú (alebo sa aspoň snažia) modernú spoločnosť a civilizáciu. Vsádzať na vedu znamená: počkať, kým získame rukolapný dokaz, že je nevyhnutné a potrebné naozaj znížiť emisie CO2 (ten zatiaľ chýba, do 5 až 10 rokov by sa mal objaviť). Vsádzať na nové technológie znamená investovať do alternatívnych zdrojov energie (solárna, veterná…), vývoj nových automobilov (jazdiacich napríklad na vodík alebo elektrinu). No a voľný trh zaručí konkurenčné prostredie potrebné pre postupný nástup týchto technológií. Takto sa úloha Kyóto protokolu mení z príkazu na odporúčanie. (aj keď aj doteraz vlastne všetky krajiny k nemu vstupovali dobrovoľne…). Bude však chýbať akýsi “ťažný koň” celého procesu. Može mať táto zmena postoja Tonyho Blaira vplyv na chovanie štátov a vlád (a nakoniec aj obyvateľov týchto štátov) v nasledujúcich rokoch? Bude to znamenať, že ostatné štáty prehodnotia svoje prijaté záväzky?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja v princípe zdielam tak isto Blairov postoj, to znamená že mi je jasná nevyhnutnosť znižovania emisií CO2, ale na druhej strane je tiež zreteľné, že jednotlivé štáty jednoducho napristúpia k opatraniam, ktoré by ohrozili ich ekonomický rast a konkurencieschopnosť na medzinárodnom trhu.

Je nevyhnutný čo najskorší nástup nových technologií, ktoré zníženie týchto emisií umožnia bez nátlaku a hrozby spomalenia ekonomického rastu. Snáď je na to dostatok času. Stále mi však vŕta v hlave otázka: Čo ak pri získaní vedeckého dokazu budú zmeny v klimatickom systéme príliš rýchle a rozbehnuté? Ale ako povedal jeden moj kamarát (čiže Lopík), možno sme iba akousi fluktuáciou (výkrikom do tmy…).

SkryťVypnúť reklamu

Ja si však myslím, že veda nevyrieši všetkoA ďalš í moj kamarát, optimista (ja som skor pesimista) ma neustále presviedča ( tj. Peri), že pri správnom a dostatočnom financovaní vedy sa ľudia z problémov už nejak vykľučkuj ú… …

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,076 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu