Ako som už nespočetne-krát písal, jeden dobrý graf je hodný tisíc slov. Takým je aj nasledujúci vzťah mezi obsahom oxidu uhličitého v atmosfére a plochou plávajúceho ľadu v Arktíde počas letného obdobia:
Súčasná rozloha arktického ľadu v lete je asi polovičná oproti rozlohe za posledných približne 900 rokov. Hladina CO2 je na úrovni, kedy bola naposledy približne pred 4-5 miliónmi rokov, a dlhodobejšie pred 15-20 miliónmi rokov. (Zdroj: Emily Adams, Earth Policy Institute)
Pre tých, čo majú tendenciu rozumieť tomuto poklesu, vysvetlenie poskytuje nasledujúci graf:

Porovnanie pozorovaných globánych teplôt (červeno) s neistotami (žlto) oproti simulovanej globálnej teplote klimatickými modelmi bez započítania vplyvu ľudských aktivít (teda hlavne emisie skleníkových plynov) za obdobie 1000 rokov. (Zdroj: Stott a kol., 2010, PDF)
Kým sa poprední politici, ekonómovia, "filantropi", či charitatívni aktivisti (Bono) stretli v Davose minulý týždeň a diskutovali možné riešenia globálnych problémov, ani jedna z týchto "osobností" verejného života nehovorila o limitoch (ekonomického) rastu. Nemožno sa ale veľmi čudovať, diskusie na túto tému nikdy nikomu neprinášali peniaze či popularitu. Skôr naopak.
MOŽNO sa ale situácia s pokračujúcim socio-ekonomickým úpadkom bude meniť:
Spotreba fosílnych uhľovodíkov (ropy a zemného plynu) a HDP v Taliansku. HDP v Taliansku dosiahlamaximum v roku 2007, spotreba ropy a zemného plynu dosiahla maximum o 2 roky skôr, teda v roku 2005. (Zdroj: prof. Ugo Bardi)
Podobný vývoj ako v Taliansku možno sledovať aj v Grécku, Španielsku, Portugalsku, či Írsku.
Aktuálne sú meny niektorých "rozvojových" krajín pod rastúcim tlakom, jednou z nich je aj Argentína. Bol by som prekvapený, ak Argentína prežije tento rok bez nejakej formy bankrotu:

Za posledných 5 rokov stratila argentínska mena viac ako 50% svojej hodnoty oproti doláru. V posledných dňoch sa prepad meny zrýchlil. (Zdroj: Bloomberg)
"Oslavy" 4. výročia egyptskej revolúcie (?) priniesli minulý týždeň podľa miestnych dokotorov okolo 100 mŕtvych:
Možno by mohla nadácia Billa Gatesa uvoľniť pár miliárd a na pár dní "zachrániť" Egypt.
"Oslobodenie" Líbye od Kaddáfiho neprináša želané ovocie, a ťažba ropy v krajina s ťažkosťami pokrýva spotrebu jej obyvateľov:
Ťažba konvenčnej ropy bola v novembri podľa IEA okolo 220 000 barelov ropy denne. To je výrazne menej, ako 1.6 milióna barelov denne za čias Kaddáfiho. Podľa posledných údajov však ťažba ropy opäť dosiahla viac ako 600 tisíc barelov denne.
Našťastie máme centrálnych bankárov a ich peniaze, ktorí "vedia", ako riešiť všetky problémy sveta: znížením kľúčových úrokových sadzieb:
Pre niektorých ekonómov by dokonca nebol problém zájsť ešte ďalej a presadiť negatívne úrokové sadzby, veď šetrenie (a budúcnosť) nemá z pohľadu ekonómie žiadny zmysel. (Zdroj: Der Spiegel).
A na záver: Kým hlavný predstaviteľ protivládnych protestov v Thajsku bol zastrelený, ako dopadne ten v Kyjeve?
Protesty naživo môžete sledovať tu.